Instagram Izgara Görünümlerini Değiştiriyor

Instagram Izgara Görünümlerini Değiştiriyor

Akıllı telefonlar çok hızlı bir gelişim süreci içerisinde. İlk dönem akıllı telefonlarıyla bu yıl tanıtılan modellere baktığımız zaman çok büyük farklar görüyoruz. Galaxy S8 akıllı telefonlarının sonsuz ekran teknolojisi, LG V30 ve G6 sonrasında gelen FullVısıon teknolojisi ve son olarak iPhone X ile Apple’ın da geçiş yaptığı geniş ekran formatı, akıllı telefon dünyasını baştan sona değiştirmeye başladı. Tüm bu değişimler telefonu tutuş şeklimizin bile değişmesine neden oldu. Tabii ki akıllı telefon teknolojileri değişince, buna bağlı olan uygulamalarda da önemli sistemsel değişiklikleri görmeye başladık. İlk değişiklikler ise Instagram tarafından geldi. Peki, nasıl bir değişim söz konusu?

Instagram Izgara Görünümü Artık 3X3 Değil

İlk değişim tasarım kısmında yaşanmaya başladı. Bölgesel olarak yayınlanan Instagram güncellemelerinden sonra görüldü ki Instagram’ın standart ızgara görünümü baştan sona değişmeye başladı. Eski sistemde 3X3 ızgara görünümü kullanılıyordu. Yani paylaşımlarınız 3’erli gruplar halinde gösteriliyor ve bu şekilde sınıflandırılıyordu. Fakat tam ekran olarak gösterdiğimiz teknoloji, görüntüleme sisteminde de değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. 3X3 formatının tam ekran akıllı telefonlarda yeterli kaliteyi sunamadığını gördük.

Bunun üzerine ilk değişimde Instagram tarafından denenmeye başlandı. Tam ekran yerleşiminde bile fotoğrafların çok daha ilgi çekici gözükmesini sağlayacak olan 4X4 ızgara sistemine geçiş yapılmaya başlandı. Yani resimler 3’erli değil 4’erli şekilde sıralanmaya başladı. Bu görünüm hem resimlerin biraz daha küçülmesi hem de yeni ekran sistemlerine tam olarak uyum gösterilmesini sağlamış durumda. Şimdiden kullanıma giren yeni ızgara düzeni konusunda ise kullanıcı yorumları pek olumlu değil.

Öyle ki son gelen yorumlara göre kullanıcıların yeni ızgara görünümünde mozaikleme ile yaptıkları paylaşımlar tamamen bozuldu. Haliyle yapılan özel paylaşımlarda bozulmuş oldu. İlk tepkiler sadece bu nedenle bile olumsuz olarak değerlendiriliyor. Ayrıca yeni sistemin hazırlıksız olarak kullanıma girmesi de eleştiriler alınmasının ana nedenleri arasında. Bir süredir ızgara değişimi için yeni düzene geçiş testleri ise devam ediyor. 4X4 formatında kullanıcılardan gelen tepkilerden sonra 3X3 ızgara görünümlerine geri dönüş yapılabileceği de belirtiliyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Satış Yapanlar Giderek Artış Göstermeye Başladı

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-igtv/begeni-satin-al

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

  1. Ayşe

    Benim hali hazırda en son güncellemesi yapılmış olarak kullandığım instagram uygulamam da halen 3×3 olarak görünmekte. 4×4 lük ızgara sistemine geçildi mi yoksa yakın zamanda mı geçilecek bunu tam olarak anlayamadım. Eğer bu özelliği kullanabiliyorsak nasıl 4×4 olarak değiştirebilirim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir