Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi

Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi

Siber zorbalık konusunda farkındalık yaratmak adına yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Bu konuda son çalışmaları Twitter ve Facebook uygulamalarının yaptığını gördük. Özellikle kullanıcıları rahatsız edici yorumları engelleme konusunda adımları atmaya başlayan sosyal medya devlerinden birisi de Instagram. Geçtiğimiz sene bunun için yayınlanan yeni yorum güncellemeleri sorunun çözümü konusunda önemli bir adım olarak öne çıkmıştı. Öyle ki yayınlanan yeni güncellemelerle beraber kullanıcılara yorum engelleme ayrıcalığı sunuldu. Bunun yanında kötü içerikli kelimelerin belirtilerek engellenmesi de sağlanmıştı. Şimdi ise Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi sistemi adı altında yeni bir değişiklik daha duyuruldu.

Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi F8 Konferansına Damga Vurgu

Facebook tarafından düzenlenen F8 Konsefansı kapsamında tanıtılan Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi sistemi, siber zorbalığın büyük ölçüde önüne geçecek gibi duruyor. Yapılan değişikliğe göre Instagram yorumlara, topluluk kurallarına benzer kurallar getiriyor. Şu an geçerli olmak üzere yeni sistem tüm kötü yorumları engelleme üzerine kurulmuş durumda.

Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi sisteminin çalışması otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Yani şöyle ki güncelleme sonrasında, kullanıcılara gelen kötü yorumlar otomatik olarak silinecek. Otomatik olarak sunulacak olan yorum engelleme sisteminin kapsama alanı konusunda da detaylar paylaşıldı.

Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi

Kullanıcıların paylaşımlarına, görünüşe hakaret içerin, küfür içeren, kişinin karakterine hakaret içeren, tehdit içeren yorumlar otomatik olarak engellenecek. Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi sistemi için bu yapının kurulması içinse yapay zekadan destek alındığını göreceğiz. Bunların dışında sistemin işleyişi yine kullanıcı kontrollerine bırakılacak.

Instagram Kötü Yorumların Filtrelenmesi Nasıl Kapatılır?

Aksi bir ayarlama yapmadığınız sürece yeni özellik otomatik olarak çalışır bir şekilde gelecek. Ama istenirse bu özellik kapalı konuma getirilebiliyor. Bunun için yorum ayaları bölümünden “otomatik filtreleme” sekmesinin yanında yer alan onay işaretini deaktif yapmanız yeterli olacak. Fakat burada önemli bir noktaya daha dikkat çekmemiz gerekiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Siz bu özelliği kapatsanız bile, Instagram kötü yorumları izlemeye devam edecek. Sadece yorumlar kapatılmayacak. Bunun yerine yorumun kötü ifadeler içerdiğini gösteren bir işaret kullanılacak. Böylelikle hem Instagram’ın yeni sistemi için bir gelişim sağlanmış olacak hem de istendiği durumda tüm bu yorumlar engellenebilecek.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir