Instagram Slow-Mo Nedir? Nasıl Kullanılacak?

Instagram Slow-Mo Nedir? Nasıl Kullanılacak?

Geçtiğimiz hafta içerisinde Instagram uygulaması için bir dizi yeniliğin yolda olduğu belirtilmişti. Bu özellikler uygulamanın kullanımını zenginleştirecek yenilikler olarak ortaya çıktı. Hikayeler sisteminde, genel paylaşım sayfasında, hikayeler düzeninde kısacası paylaşım için kullanılan alanlarda oldukça önemli yenilikleri göreceğiz. Bunlar arasında en çok dikkat çeken bölüm ise Instagram Slow-Mo özelliği oldu.

Hikayeler takvim sistemi, paylaşımlara emoji ifadesiyle yorum, takip edilenlerin sessize alma gibi özellikler daha önce duyduğumuz yenilikler olmuştu ancak Instagram Slow-Mo özelliği alanında ilk olacak yeniliklerden biri olarak karşımıza çıktı. Bu noktada kullanıcıların en çok merak ettiği ise söz konusu özelliğin tam olarak ne olduğu ve nasıl kullanılacağı? Şimdi öğrendiğimiz detaylarla beraber sistemi anlatmaya çalışacağız.

Instagram Slow-Mo Nedir?

Öncelikle Instagram Slow-Mo özelliğinin ne olduğundan söz etmemiz gerekiyor. Bu özellik, akıllı telefonların kamerasında görmeye başladığımız yavaş çekim özelliği olacak. Artık birçok amiral gemisi akıllı telefon modelinde ağıt çekim modu olarak bildiğimiz Slow-Mo modu bulunuyor. Yavaş çekim modu olarak gösterebileceğimiz bu modla beraber, akıllı telefonların kamerası görüntüyü çok hızlı bir şekilde kayıt ediyor.

Bu özelliği destekleyen telefonlarda, görüntü çok hızlı çekiliyor ve normal oynatım yaptığınızda görüntü, yavaş çekim olarak gösteriliyor. Bu kısımda FPS değerinin ne kadar yüksek olması önemli bir kriter. Sony ve Samsung’un son amiral gemisi modellerinde 960 FPS gibi hızlarla çekim yapabilen kameralar kullanıldığını da ekleyelim.

Instagram Slow-Mo

Konumuza geri dönecek olursak, Instagram Slow-Mo sistemi tam olarak bu işlemi yerine getirecek. Her ne kadar akıllı telefonlarda, yeni nesil modellerde kameraların bu özelliğe sahip olduğunu belirtsek de orta sınıf akıllı telefonlarda ve bir iki nesil eski modellerde bu özelliği görmek mümkün değil. İşte Instagram, yazılımsal olarak yapacağı değişikliklerle beraber herkesin ağır çekim ayrıcalığını elde etmesini sağlayacak. Daha önce telefon desteklemese bile Focus modu olarak gelen portre özelliğini görmüştük. İşte benzer bir durum Instagram Slow-Mo özelliğinde de yaşanacak. Sadece yazılımsal adımlarla Instagram uygulaması içerisinden ağır çekim videolar oluşturabilecek, bu videoları paylaşabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Instagram Slow-Mo Sınırları Olacak Mı?

Özellik şu an için resmi bir şekilde duyurulmadı. Bu nedenle sınırları kesin olarak bilmek zor ancak uygulamanın 240 FPS hıza kadar destek vereceği bilgisi var. Bunun dışında bir sınırlama için ise kesin bir bilgi elde etmek mümkün olmadı.

Instagram Slow-Mo

Instagram Slow-Mo Nasıl Kullanılacak?

Söz konusu özellik yine hikayeler bölümü üzerinden kullanılacak. Tıpkı Focus özelliği gibi çekim sırasında alt kısımda seçeceğiniz modlar üzerinden Instagram Slow-Mo modunu seçmeniz yeterli olacak. Bunun dışında yapılacak pek bir şey yok gibi duruyor. Yine de resmi olarak güncellemenin duyurulması gerekiyor.

Instagram Slow-Mo

Instagram Slow-Mo Ne Zaman Çıkacak?

Ne yazık ki bunun içinde kesin bir tarih vermek mümkün değil. Yine denemelerin devam edeceği ve 4 yeni özellik olarak büyük bir güncellemenin yaz ayları içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir