Instagram Son Görülme Özelliği Tanıtıldı – Son Görülme Nasıl Kullanılıyor ?

Instagram Son Görülme Özelliği Tanıtıldı – Son Görülme Nasıl Kullanılıyor ?

Instagram İçin Geliştirilen Son Görülme Özelliği

Instagram son görülme özelliği pek çok diğer özellik gibi büyük tartışmalara neden oldu. Daha önce Whatsapp ve Facebook için de yayına sokulan özellik, sosyal medya kullanıcıları tarafından masaya yatırıldı.

Instagram ve sosyal medya şüphesiz milyonlarca insanın her gün kullandığı vazgeçilmez bir parçamız olmuş durumda. Bazen kötü kullanımı dolayısıyla sıkıntılarla karşılaşsak da bu alanda ilerlemek, kötü kazaların kaçınılmaz olarak yaşanmasıyla meydana gelebilirdi. Son olarak yayınlanan Instagram son görülme güncellemesi de bu kazalardan öğrendiklerimiz sonucunda ortaya çıktı.

Instagram, son yıllarda rakiplerini geride bırakarak büyük bir yükseliş yakaladı. Snapchat ve Pinterest gibi fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarına büyük fark atarak 700 milyon kullanıcı seviyesine ulaştı. Bu şekilde yükselmeye devam ederse yakında geçtiğimiz yıllarda Instagram’ı satın alan Facebook‘u bile geçebilir.

instagram-son-görülme-güncellemesi

Facebook, Instagram ve Whatsapp Birbirine Yakınlaşıyor

Instagram son görülme özelliği şu an için sadece direk mesaj ya da doğrudan mesaj olarak bildiğimiz DM özelliği için kullanılabilecek. Artık direk mesajlara girmeden iki kez düşünmenize neden olacak bu özelliğin içeriği Whatsapp ve Facebook’un kullandığıyla aynı.

Whatsapp için gelen mavi tik ve son görülme güncellemeleri kullanıcılar tarafından büyük tepkilerle karşılanmıştı. Bunun nedeni özel hayatın gizliliğine müdahale edebilecek kişilerin, bu özellikleri kullanabilecek olmasıydı.

Örneğin, iş yerindeki arkadaşlarınız ya da iş verenleriniz tarafından sürekli kontrol edilebilirsiniz. Diğer bir örnek aile içinden verilebilir. Eşiniz ve diğer aile bireyleri sizi sürekli olarak bu uygulamaları kullanarak taciz edebilir, nerde ve kimle konuştuğunuz ile ilgili size sıkıntılı dakikalar yaşatabilir.

Ancak neyse ki son görülme uygulaması kullanıcıların inisiyatifine bırakılmış durumda. İstemediğiniz takdirde, uygulama ayarlarına giderek bu güncellemeyi kapatabiliyorsunuz.

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır ?

Son güncellemeyle gelen Instagram son görülme özelliği, istemediğiniz zaman kapatma imkanını da sizlere sunuyor. Eğer bu özellik nedeniyle arkadaşlarınız ve ailenizle sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey, özelliği devre dışı bırakmak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

instagram-hareketler-durumunu-göster

Instagram uygulamasını  telefonunuzdan açıp, giriş yapın. Ardından ayarlar kısmına gelerek buradan “Hareket Durumunu Göster” özelliğini devre dışı bırakın. Özelliği devre dışı bıraktıktan sonra, Instagram DM‘ye girin ve diğer kullanıcıların son görülme zamanları açık mı kapalı mı kontrol edin. Eğer kapalıysa doğru bir şekilde özelliği devre dışı bırakmışsınız demektir.

 

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir