Instagram Story Boyutu ve Süresi Nasıl Olmalıdır?

Instagram Story Boyutu ve Süresi Nasıl Olmalıdır?

Instagram story boyutu kaça kaç olmalıdır? Instagram sunmakta olduğu özellikler ve geniş kullanım alanıyla birçok kişinin ilk tercihi. Özellikle markalar ve influencerlar için mükemmel bir gelir kaynağı. Markalar ürünlerinin tanıtımını yapmak için influencerlarla iletişime geçerken influencerlar kendilerine gelen ürünleri tanıtarak ve reklamlarını yaparak gelir elde etmekte. Bu sayede hem markalar ürünlerini rahatça daha fazla müşteriye ulaştırmakta hem de müşteriler birbirinden farklı kategoride onlarca marka ürüne daha rahat ulaşmakta.

 Ancak Instagram üzerinden reklam yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Reklamını yapmak istediğiniz ürün ya da marka hakkında post veya hikâye hazırlarken ilgi çekici olması ve görüntü kalitesinin yüksek olması önem arz ediyor. Paylaşılan Instagram stroylerinin göze güzel gelmesi ve albenili olması kullanıcıların dikkatini çeken ilk önemli unsur. Bu yazımızda sizlere Instagram story boyutu ve süresi nasıl olmalıdır, bu durum kullanıcıların ilgisini nasıl çeker gibi soruların yanıtlarını detaylıca vermeye çalıştık.

Instagram Story Boyutu ve Süresi Neden Önemlidir?

Paylaşacağınız Instagram story içeriklerinin güzel olması kadar story boyutu ve süresi de önem arz ediyor. Kullanıcılar takip ettikleri hesapların paylaştığı story içeriklerine oldukça dikkat ediyor. Story içeriklerinin göze güzel gelmesi içinse ilk olarak boyutu önem arz ediyor. Uygun boyutlarda paylaşılmayan story içeriklerinin görüntü kalitesi düşük oluyor ve bu durum kullanıcıların ilgisini çekmiyor. Bunun için Instagram story boyutunun doğru şekilde ayarlanması gerekiyor. Instagram story boyutları kadar story süresi de önem arz eden diğer bir unsur olarak öne çıkıyor. Gereksiz uzun ya da gereksiz kısa storyler kullanıcıların paylaştığınız storye karşı ilgisinin azalmasına neden olabiliyor. İncelemesi kısa sürecek storylere gereğinden fazla süre ayarlaması yapmanız kullanıcıların paylaşmış olduğunuz Instagram storylerine bakmadan geçmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra incelemesi daha uzun süren stroylerin süresini kısa tutmanız da kullanıcıların ilgisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

instagram story boyutu

Instagram Story boyutu ve Süresi Nasıl Olmalıdır?

Instagram story boyutu ve süresi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını ise size maddeler halinde vermeye çalıştık. Bu maddelere uygun şekilde story boyutu ve stroy süresi için gerekli düzenlemeleri yapabilir ve paylaşmış olduğunuz storylerin daha ilgi çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Instagram için uygun story boyutu ve süresi şu şekilde olmalıdır:

  • Instagram uygulamasının kullanıcılara sağlamakta olduğu maksimum çözünürlük 1080 pikseldir. Bu nedenle 1080 pikselden daha fazla boyutlarda çözünürlüğe sahip story paylaşmak istediğinizde uygulama bunu 1080 piksele çekecektir. Bu nedenle bu aralığa dikkat etmeniz gerekir.
  • En düşük çözünürlükse 320 pikseldir. Bundan daha az çözünürlükte story paylaşımı yapmak istediğinizde Instagram gene otomatik düzeltme yapacaktır.
  • En ideal çözünürlük ve görüntü ayarlarıysa 1080 genişlik, 1350 ve 566 piksel yükseklik olmalıdır.
  • Story süresi için belirli bir öneri verilmemelidir. Bu durum paylaşacağınız story içeriğine bağlı olarak değişmelidir. Eğer içerik kısa sürede incelenebilecekse 3-5 saniye aralığı yeterli olacaktır. Daha geniş kapsamlı bir içerikse bu süre 15 saniyeye kadar çıkartılabilir.

Instagram Destek blogları ile hesabınızı büyütmek için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Instagram Story Boyutu ve Süresi Nedir?

Story boyutları paylaşacağınız gönderinin çözünürlük, yükseklik ve genişlik ayarlarıdır. Story süresi ise paylaşacağınız gönderinin kaç saniye boyunca kullanıcılara gösterileceğini belirlemenizi sağlar.

Instagram Story Boyutu ve Süresi Nasıl Olmalıdır?

İdeal süre stroy içeriğine göre belirlenebilir. Boyutlar ise 1080 genişlik, 566 ile 1350 piksek yükseklik aralığında ayarlanabilir.

Instagram Story Boyutları ve Süresi Neden Önemlidir?

Paylaşacağını gönderilerin kullanıcıların ilgisini çekmesi açısından büyük önem arz eder. Paylaştığınız storynin çözünürlüğü ve içeriği ne kadar iyiyse kullanıcıların o kadar ilgisini çeker.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir