Instagram Tasarım Değişiklikleri Yolda

| Mayıs 31, 2018 | Sosyal Medya| Yorum Yok*/?>
Instagram Tasarım

Belli bir şablon belirleyen ve artık yeni yüzüne kavuşan Instagram, geçtiğimiz senelerde yaptığı büyük tasarım değişikliğinin dışında önemli bir tasarımsal değişikle gündeme gelmedi. Uygulamanın son olarak değişen tasarımlarında bambaşka bir arayüz kullanılmış ve uygulama sadeleştirilmişti. Hemen ardından ise uzun süredir kullanılan logonun renkli ve daha modern bir yüze geçtiğini gördük. Baştan bu yana yapılan bu tasarım değişikliği en büyük değişiklik oldu. Sonrasında ise Instagram Tasarım sistemi konusunda çok bir gelişme yaşanmadı. Hikayeler dönemine kadar.

Hikayeler bölümünün uygulamaya dahil edilmesinin ardından, Instagram Tasarım bölümünde özellikle mobil uygulaması için önemli bir yenilik yapıldı. Artık üst kısımda hikayeler adı altında akan bir şerit görmeye başlamıştık. Bu değişiklik sonrasında yine uzun bir süre arayüz sisteminde herhangi bir tasarım değişikliği yapılmadı. En son F8 konferansı kapsamında, keşfet bölümünün yeniden tasarlandığını gördük.

Buna göre artık keşfet bölümünün çok daha ayrıntılı bir şekilde sunulması sağlanmıştı. Keşfet bölümünde kategorilerin kullanıldığını ve başlıkların kategoriler şeklinde sunulduğunu gördük. Ayrıca etiketlerin de bu kategorilerin altında bir bölüm olarak sunulduğunu ve yine akan şerit sunulduğunu da gördük. Tüm bunların sonrasında, bu kez uygulamayı ana hatlarıyla yeni bir yüze kavuşturacak olan tasarım değişikliklerinin yapılacağı görüldü.

Instagram Tasarım Nasıl Değişecek?

Bu kez bir beta testinde bazı tasarım değişikliklerinin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu değişiklikler önemli çünkü kullanımı değiştirecek bazı yenilikler göreceğiz. Ayrıca kullanıcıların yeni sistemi en doğru şekilde kullanması içinde mevcut değişiklikleri görmek gerekiyor. Bu noktada tasarım kısmında ilk değişikliğimizin Facebook ile üye olma bölümünde karşımıza çıktığını göreceğiz. Üyelik ekranında Facebook ile üye olma seçeneği bölümü için yeni bir arayüz kullanımı yapılacak. Bu mini bir değişiklik olarak değerlendirilebilir.

Instagram Tasarım

Fakat tek değişiklik bu değil. Bunun dışında uygulamada Facebook bağlantılarında da Facebook bildirimlerinin gösterilmesi için “Open Facebook” bölümünün eklendiğini göreceğiz. Bu bölüm sayesine bildirimlerinizi Instagram üzerinden okumanızın da önü açılmış olacak. Yeni sistemin belki de kullanıma en büyük artısı bu olacak.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram ve Facebook Arasında Çapraz Gönderi Özelliği

Şifre Değiştirme Alanı Yenileniyor

Anlam veremesek de bir diğer Instagram Tasarım değişikliği, şifre yenileme alanında olacak. Bu kısımda yapılacak olan değişiklik yer değişikliği olarak karşımıza çıkıyor. Eski sistemde giriş menüsünün altında, kullanıcı adı ve şifre bölümü bulunuyor hemen altında giriş yap butonu yer alıyor ve en alt kısımda da şifremi hatırlamıyorum kısmı yer alıyordu.

Instagram Tasarım

Yeni düzende ise bu kısım sadeleştirilerek değiştiriliyor. Bu kez kullanıcı adı ve şifre bölümünün hemen altında bir alan gözükecek ve bu alan “şifremi unuttum” alanı olacak. Instagram Tasarım kısmında yapılacak olan bu değişikliğin sistemsel ya da teknik olarak bir artısı olup olmayacağını ise bilemiyoruz. Bunun için güncellemenin tamamen kullanıma girmesi gerekiyor.

Instagram Tasarım Değişikliği Hikayeler Alanı

Diğer bir değişikliğimiz uygulamanın sayfa içlerinde kendisini gösterecek. Eski sistemde kullanılan dizayn değiştirilmiş olacak. Başta hikayeler alanının kullanıma girdiğini ve tasarımda bazı değişiklikleri getirdiğini görmüştük.

Instagram Tasarım kısmında yapılacak değişiklik sonrasında bu kısımda bir yenilik bekliyoruz. Eski sistemde olduğu gibi akışta aşağı doğru indiğimizde hikayeler şeridi kaybolmayacak. Bunun yerine hikayeler şeridinin sabit olarak üst kısımda tutulacağını göreceğiz. Bunu web sitelerinin mantığı ile açıklayabiliriz. Web sitelerinde üste kullanılan menü çubuklarının, siz sayfada aşağı indikçe aynı şekilde aşağı geldiğini görürsünüz. Kullanıcıların diğer sayfalara ya da kategorilere ya da tekrar ana sayfaya dönmesi için bu sistem bir hayli kolaylık sağlar. İşte Instagram Tasarım değişikliği de tam olarak bunu vurgulayacak gibi gözüküyor.

Instagram Tasarım

Bu değişiklik sayesinde sayfanızda aşağı doğru inerken, hikayeler şeridi aşağı doğru kayacak. Bunun için şerit kısaltılacak ve hikayeler simgeleri de daha küçük hale getirilecek. Böylelikle kullanıcıların son hikayeler paylaşımlarını da sürekli görmesi sağlanmış olacak.

Tüm bu tasarım değişikliklerinin dışında önemli düzenlemelerin gelip gelmeyeceğini şu an için bilemiyoruz. Tüm bunların test sürecinde karşımıza çıktığını düşünecek olursak, daha önemli değişikliklerde gelebilir. Kullanıma bu değişikliklerin ne kadar etki edeceği ise tartışılır.

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +