Instagram Tüm Yeni Güncellemeler Ve Yeni Özelliklerin Kullanımı

Instagram Tüm Yeni Güncellemeler Ve Yeni Özelliklerin Kullanımı

Instagram sosyal medya devi olarak öne çıkmaya başladı. Uygulamanın Facebook arkasında 2.en büyük sosyal medya uygulaması olarak anıldığını da belirtmek gerekiyor. Açıklanan son rakamlarda aslında Instagram’ın bu yapısını ortaya koydu. 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Facebook uygulamasından sonra son açıklanan kullanıcı sayılarına göre 700 milyon kullanıcı sayısına sahip olarak ikinci sırada yer alan sosyal medya uygulaması artık kendisini kabul ettirmeyi başardı.

Her geçen gün kullanıcı sayılarını da sürekli olarak arttırmaya devam eden sosyal medya devinin birkaç haftadır yayınlanan güncellemelerinin de kullanıcı sayılarının artmasına sağladığı etkiyi unutmamak gerekiyor. Öyle ki Instagram son dönemde çok etkili güncellemeler yayınladı ve kullanıcı sayıları sadece son güncellemelerden sonra 10 milyon gibi rakamlarla değişim gösterdi.

Zaten Instagram’ın yeni kullanıcı sayısı açıklamasında 100 ek milyon kullanıcı sayısına sadece haftalar içerisinde ulaşıldığı ev 700 milyon kullanıcı sayısının çok kısa sürede elde edildiği belirtilmişti. Bu durumda güncellemelerin etkisi büyük. Ayrıca güncellemelerin etkisi kullanıcıların Instagram kullanımı da bir hayli kolaylaştırıyor.

Daha etkileşimli bir ortam haline gelen Instagram’da bu güncellemelerden sonra kullanıcı sayıları bir yana dursun uygulamada kullanıcıların geçirdikleri zamanlarında epey artış gösterdiği belirtiliyor. Peki tüm bu kullanıcı artışı sağlayan son güncellemeler neler? Instagram son güncellemeler sonrasında kullanım nasıl değişiyor?

Instagram Direk Mesaj Güncellemesi ve Yeni Direk Mesaj Kullanımı

Instagram’ın geçtiğimiz haftalarda yayınladığı ilk yeni özellik Direk mesaj kısmıyla alakalı oldu. Instagram kendi blog hesabı üzerinden yayınladığı mesaj sonrasında duyurulan yeni özellik Instagram’ın Direk mesaj kullanımını baştan sona değiştirmiyor. Fakat yeni güncellemenin sonrasında Direk Mesaj özelliği çok daha eğlenceli hale getirildi. Hatta yeni güncellemeyle beraber uygulamanın artık anlık mesajlaşma uygulamalarına da gönderme yaptığını söylemek gerekiyor. Söz konusu güncelleme detaylarından bahsedelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Güncellemenin Yenilikleri: Direk Mesaj bölümüne gelen yeni güncelleme sonrasında artık kullanıcıların anlık mesaj gönderimi sistemi gelişiyor. Bun güncelleme sonrasında kullanıcılar Direk Mesaj bölümüne girdiklerinde alt kısımda yer alan bir mavi kamera kısmını görecekler. Kamera bölümü olarak adlandırılan bu bölüme tıkladığınızda anlık olarak fotoğraf ve kısa videolar çekebiliyorsunuz.

Çektiğiniz bu görüntü ve videoları izledikten sonra ise listenizde yer alan kullanıcıları seçerek çektiğiniz bu fotoğraf ve videoları gönderebiliyorsunuz. Burada önemli bir detay var Instagram Direk Mesaj güncellemesinden sonra gönderebileceğiniz bu anlık paylaşımlar Snapchat uygulamasında olduğu gibi bir süre sonra kayboluyor. Diğer bir önemli detay ise aynı konuşma içerisinde paylaşımları gönderdiğiniz kullanıcılarında doğrudan size mesajlar ya kaybolan fotoğraflar gönderebiliyor olması.

Instagram Direk Mesaj Güncellemesi

Instagram Direk Mesaj Kaybolan Fotoğraf ve Video Gönderimi Nasıl Yapılır?

Yeni Direk Mesaj özelliğini kullanmak için yapmanız gereken işlemler oldukça kısa. Instagram kullanımını çok daha eğlenceli hale getiren özelliği kullanmak için yapmanız gerekenler ise şöyle;

  • Öncelikle doğrudan mesaj gönderim sırasında fotoğraf ve video gönderiminden bahsedelim. Profilimize giriyoruz. Ardından akış kısmına gelmeniz gerekecek. Akış bölümünden ise sağ üst bölümde yer alan “ınstagram gönderi” simgeye dokunuyoruz.
  • Yeni bir gönderi oluşturmak için ise “+” kısmına girmeniz gerekiyor. Şimdi mesaj göndermek istediğiniz kullanıcıları listeden seçmeniz gerekiyor. Bu ekranda listenizde yer alan tüm kullanıcılar görüntülenmekte. Grup olarak seçim yapabileceğiniz gibi tek bir kullanıcıyı da seçerek mesaj gönderim ekranına geçebiliyorsunuz.
  • Şimdi buradan al kısımda yer alan “ınstagram fotoğraf” işaretine tıklamanız ve video veya fotoğraf çekmeniz yeterli oluyor.
  • Kaybolan fotoğraf ve video göndermek için ise akış bölümünde doğrudan ekranı sola doğru kaydırmanız gerekiyor. Ardından alt kısımda yer alan simgeyle yine görüntü ya da video çekmeniz gerekiyor. Ardından yine sağ alt bölümde yer alan ok işaretini kullanarak istediğiniz kişileri seçip çektiğiniz kaybolan fotoğraf ya da videoları göndermeniz mümkün.
Instagram direk mesaj kaybolan fotoğraf gönderimi
Instagram direk mesaj kaybolan fotoğraf gönderimi yapma

Instagram Koleksiyonlar Özelliği Ve Kullanımı

Instagram Direk Mesaj güncellemesi kısmından sonra şimdi geçelim Instagram Koleksiyonlar güncellemesi kısmına. Instgaram’ın Pinterest uygulamasından aldığı belirtilse de kendine özgü kısımlar ekleyerek yayınladığı yeni özellik olan koleksiyonlar özelliği Instagram’ın kaydedilmiş fotoğrafların daha iyi yönetilmesini sağlayacak. Hatta bir nevi uygulama içerisinde kendi mini albümlerinizi oluşturabiliyorsunuz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Fotoğraflar Kaybolyor Kaybolmasın Gitmesini İstemiyorum Sorunu Çözüm

Direk mesaj özelliğinden sonra yayınlanan özellik sayesinde Instagram fotoğraflarınızı kategoriler halinde saklayabiliyorsunuz. Bunun için ekstra bir programa ihtiyacınız olmadığı gibi istediğiniz zaman bu gönderilerinizi de görüntülemeniz mümkün kılınıyor. Söz konusu özellik Instagram’da çok fazla fotoğraf paylaşımı yapan kullanıcılar için vazgeçilmez özelliklerden birisi olacak bunu da belirtelim. Instagram koleksiyonlar özelliğinin sağladığı ayrıcalıklar tartışılmaz düzeyde. Üstelik kullanımda oldukça basit tutulmuş.

Instagram Koleksiyonlar
Instagram Koleksiyonlar oluşturma

Instagram Koleksiyon Özellikleri Nasıl Kullanılacak?

Instagram’da fotoğraflarınızı sınıflandırmanızı sağlayacak olan yeni özelliğin nasıl kullanılacağı konusunda bilgiler verelim.

  • Söz konusu özelliği kullanabilmek için öncelikle profil kısmına girmeniz gerekiyor. Buradan kaydedilen resim bölümüne giriş yapabilmek için ınstagram fotoğraf sekmesine giriş yapmanız gerekecek. Kaydet bölümü olarak bilinen bu bölüme giriş yapıyoruz.
  • Daha sonra ise yeni bir bölüm açmak için “+” simgesine tıklamanız gerekecek. Bu sayede yeni bir koleksiyon oluşturma işlemini başlatmış oluyoruz.
  • Şimdi koleksiyonunuz için bir isim girmeniz gerekecek. Şimdi koleksiyonlarınıza ekleyeceğiniz resimleri seçip tamam demeniz durumunda koleksiyonlar oluşturulmuş oluyor.
  • Oluşturduğunu bir koleksiyona yeni bir fotoğraf eklemek isterseniz bunun için yapmanız gereken yine kaydet simgesine basılı tutmak ve ardından “+” ekleme simgesine tıklamak. Daha sonra koleksiyonunuzun adını girmeniz yeterli oluyor. Bu işlemle de koleksiyonlar kısmına ekleme yapmak mümkün kılınmış.

Instagram Çevrim Dışı Kullanım Özelliği

Yeni güncellemeler sonrasında gelen en ilginç özellik ise Instagram çevrim dışı çalışma özelliği. Aslında bu özellik uzun süre önce duyurulmuş olan bir özellik. Fakat Instagram bir türlü aktif kullanıma açmamıştı. Instagram çevrim dışı özelliği ise son güncellemelerden sonra resmi olarak duyurulmuş oldu. Artık kısmi bir şekilde olsa da kullanıcıların çevrim dışı kullanım yapmaları da mümkün kılınacak. Söz konusu sistemin işleyişi de açıklandı. Nasıl çevrim dışı olarak kullanılacak şeklinde düşünebilirsiniz.

Bunun için Instagram kullanıcı internete bağlıyken istediği takdirde girdiği sayfaların telefonda ön belleğe alınmasını sağlayacak. Bu durumda sunucu ön belleğine değil telefonun ön belleğine alınacak olan sayfalar istendiğinde yeniden açılabilecek. Üstelik uygulama içerisinde mesaj yazmak ve benzeri işlemleri yapmak için çevrim içi olmanız zorunluluğu da kalkıyor. Bunun yerine uygulama çevrim dışı olsanız bile mesaj yazmanıza ya da gönderi beğenmenize olanak sağlayacak. İnternete bağlandığınız an ise bu gönderiler otomatik olarak paylaşılacak ya da beğeniler yapılacak. Yani bir bir nevi aktif olarak ön bellek kullanılmış olacak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Sohbette Tutma Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Instagram çevrim dışı çalışma özelliği
Instagram çevrim dışı çalışma özelliği kullanmak

Instagram Güncellemeleri Hakkında Önemli Bilgi

Instagram tüm bu güncellemeleri hem Android hem de iOS işletim sistemleri için duyuruldu. Güncellemelerin geldiği Instagram sürümü olarak ise 10.16 sürümü duyuruldu. Tüm bu özellikler Instagram 10.16 sürümüyle beraber gelecek. Eğer Instagram’ın bu güncellemesi almış olmanıza rağmen yeni özellikleri kullanamıyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Instagram bölge bölge güncellemeleri eklemekte. Bunun dışında güncellemeleri alsanız bile ülkemizde kullanımda olsa bile yeni özellikleri kullanamıyorsanız bu durumda da bize mesaj gönderip sorununuzu bildirebilirsiniz.

Sosyal medyanın artık devlerinden biri haline gelen Instagram’a düzenli aralıklarla yeni güncellemeler geliyor. Son olarak Snapchat uygulamasına bir nevi sosyal medya savaşı açan Instagram, kısa süre içerisinde Snapchat üzerinde kullanılan ne kadar özellik varsa güncelleme olarak Instagram’a getirilmişti. Bu noktada son olarak canlı yayın özelliği ve kaybolan fotoğraf özelliğini duymuştuk. Tüm bunların ardından ise Instagram bugün itibariyle yeni bir özelliğini daha duyurdu. Aslında yeni bir özellik demek yanlış olur zira yeni güncelleme ile beraber Instagram birçok özelliği kullanıcılara sunuyor. Peki bakalım Instagram’ın artık Facebook özelliklerini sisteme dahil ettiği yeni Instagram güncellemesi ne gibi özellikler getiriyor?

Instagram Yorumları Artık Herkes Tarafından Kontrol Edilebiliyor

İlk olarak yeni güncelleme ile beraber Instagram’ın “yorum engeli” özeliğini tüm kullanıcılara açık hale getirdiğini belirtelim. Aslında kısa süre önce yayınlanan fakat yayınlandığı andan itibaren sadece ünlü isimlerin ve dar bir kitlenin kullanabildiği fakat bu durumun çok fazla bilinmediği yorum engeli sistemi artık tüm kullanıcılar için kullanıma açık hale getirildi. Instagram güncellemesi ile beraber gelen yorum engeli özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken ise Instagram paylaşımınızın son aşamasında ayarlar kısmından “paylaşımı yoruma kapat” özelliğini kullanmak olacaktır. Instagram güncellemesi ile artık bu özellik herkese açık.

Instagram yorum güncellemesi
Instagram yorum güncellemesi

Instagram Güncellemesi İle Yorum Beğenisi

Öncelikle yeni güncelleme ile beraber gelen tüm yorum özelliklerinden bahsedelim. Zira genel olarak güncelleme yorum özellikleri ile alakalı olarak geldi. Güncellemeden sonra hemen her kullanıcı için yorum engeli sisteminin gelmesi dışında yeni güncelleme ile beraber artık “yorum beğeni” sisteminin geldiğini de söylemek gerekiyor.

Yorum beğeni sistemi ise tıpkı Facebook uygulamasında olduğu gibi işleyecek. Zira yorum beğenisi yapmak için paylaşımlarınıza gelen yorumları doğrudan beğen butonunu kullanarak beğenmeniz yeterli olacak. Hemen belirtelim bir sonraki Instagram güncellemesi ile beraber yorum beğenilerine ifadeler eklenmesi de düşünülüyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram 10 Years Challenge Nedir Ne İşe Yaramaktadır Ne Anlama Gelir

Instagram Güncellemesi
Instagram Güncellemesi

 

Yorum İçin Anında Yanıt Özelliği

Instagram güncellemesi ile beraber gelen bir diğer özellik ise anında yorum cevaplama özelliği. Aslında bir yandan yorum engeli sistemini tüm kullanıcılara açan Instagram’ın bir yandan da kullanıcıları yorum yapmaya teşvik ettiğini belirtelim.

Zira artık beğeni dışında “anında yorum yanıtlama” özelliğini de kullanabileceksiniz. Bunun için ise tek yapmanız gereken yorumların alt kısımlarında yer alan yanıtla sekmesini kullanmak olacak. Bu sayede eski sistemlerde kullanılan etiket bulma ve etikete göre yorum yapma özelliği de ortadan kalkmış oluyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Sosyal Medyadan Yapılan Türkan Kürklüoğlu Çağrısı Cevap Buldu
Instagram Güncellemesi
Instagram Güncellemesi

Gizli Hesap Düzenlemeleri Geliyor

Bilindiği gibi “Instagram gizli hesap” özelliğinde sadece sizi takip eden kullanıcılar hesabınızı görebiliyor. Takipçiniz olmayan kullanıcıların ise önce takipçiniz olması isteniyor. Tabi bu sistem yine kullanıcının isteğine bağlı olarak işlemekte. Fakat Instagram tarafından kullanılan bu sistemin de bazı açıkları yok değil.

Özellikle var olan bir takipçinizi gizli hesap durumundayken takipçiniz olmaktan çıkarmak istediğiniz de kullanıcı bunu görebiliyordu. Fakat yeni Instagram güncellemesi artık bu sorunu da ortadan kaldırılacak. Zira artık istemediğiniz kullanıcıları doğrudan hesabınızdan çıkarabileceksiniz ve kullanıcılara da herhangi bir bildirim gitmeyecek.

Psikoloji Desteği Sistemi Geldi

Yeni Güncelleme ile beraber gelecek olan en ilginç özelliğin ise psikoloji desteği sistemi olduğunu belirtelim. Daha öncede Instagram tarafından duyurulan özellik ile beraber psikolojisinin bozuk olduğunu düşündüğünüz kullanıcıları anonim olarak şikayet edebileceksiniz.

Zor günler geçiren kullanıcıları Instagram bu şikayetlerle takibe alacak ve kullanıcılara yardım alabilecekleri sayfalar gösterilecek. Hemen belirtelim Instagram güncellemesi ile gelecek bu sistemde şikayetleri kimlerin yaptığı bilgisi verilmeyecek. Tüm bu özelliklerle beraber güncellemenin kısa süre içerisinde yayına geçeceğini de belirtelim.

Instagram güncellemeleri 2018

Sürekli yenilenen ve bu sayede birçok kullanıcının da beğenisini kazanan uygulama Instagram son olarak Android cihazlar için bir güncelleme yayınlamıştı. 7.14 sürümü olarak bilinen sürümle beraber Peek özelliğini cihazlara getirdiğini duyuran Instagram bu güncellemeden kısa bir süre sonra ise yepyeni bir özellik daha geleceğini duyurmuştu. Her ne kadar yenilik hakkında yeni bir detay verilmese de testleri başlayan yeni güncellemenin bazı özellikleri sızdırıldı. Uygulamanın güncellemesi için net bir tarih ise verilmedi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Gif Bulamıyorum Gözükmüyor Sorunu Çözümü

Sızdırılan bilgilere göre ise yeni güncelleme takipçi alanında olacak. Artık kullanıcılar kullanıcı aramalarında da takipçi sayılarını görebilecek. Sadece takipçi sayılarını değil karşılıklı takibi olup olmadığını, kimlerin bu hesapları takip etmeyi tercih ettiği gibi bilgilerde yer alacak. Bu sayede arama pencerelerini çok daha detaylı hale getirecek olan yeni güncelleme şimdilik deneme aşamasında. Testlerin iyi gittiği ve her ne kadar güncellemenin şuan için yapılan testlerde sorun çıkarmadığı söylense de net çıkış tarihi için bir açıklama gelmedi. Bu güncellemeyle birlikte Instagram’ın yeniden sürüm değiştirip değiştirmeyeceği de merak konusu. Zira en son 7.14 sürümünde peek özelliğini görmüştük. Bu güncelleme içinde 7.15 versiyonunun gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Fakat tüm bunlarla beraber sürüm yükseltmelerin devam edeceği de belirtilen bir başka önemli nokta.

Instagram’a son zamanlarda sürekli yeni güncelleme geliyor ve bu güncellemelerle de yeni yeni özellikler ekleniyor. Şimdi size bu Instagram yeni özellikler i  bilmeniz gereken bazı metodları anlatacağım.

ınstagram save draft

Instagram Save Draft Özelliği

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncellemeyle Save Draft özelliği tüm Instagram kullanıcılarına sunulmuştu.

Peki, Save Draft özelliği ne işe yarar?

Ağustos ayında duyurulan ve şuan kullanımda olan özellik, Instagram kullanıcılarının kendilerine gelen mesajları taslak olarak kaydetmelerine yarıyor. Kullanıcılar taslak olarak kaydettikleri içeriği artık geri getirebilecek. Taslağı kaydetme özelliğini kullanmak çok basit.

Instagram kullanıcıları yeni içerik oluşturmalarının ardından, içeriği yayınlamayıp geri tuşuna basıp içeriği taslak olarak kaydedebilir. Daha sonra kaydettikleri bu içeriğe “Kütüphane” bölümüne giderek rahatça ulaşabilirler.

İçerikler yalnızca filtreye sahip olması, bir başlık/konum/kişi ya da kullanıcı etiketine sahip olması halinde taslak olarak kaydedilebilecekler.

Ayrıca kullanıcılar değişiklik yaptıkları fotoğraf veya videoları yayınlamayıp taslak olarak kaydedebilecek. Daha sonra bu içerikleri kaydettikleri şekilde yayınlayabilecekler.

stories

Instagram Stories Özelliği

Stories özelliği ile birlikte Instagram daha fazla içerik oluşturmayı ve paylaşımları arttırmayı amaçlıyor. Aslında bu özelliğe pek de yabancı değiliz. 2013 yılında tanıtılan Snapchat’in bu özelliği çok tutulmuş ve Instagram’da bu tarz bir özelliği kullanıcılarına sunmayı uygun görmüştür.  Stories özelliği hem Android hem de İOS kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Peki, bu özellik nasıl kullanılır?

Instagram Stories ekranınızın hemen üst köşesinde yer alıyor. Sol üst kısımdaki “Yeni” açıklaması ile görülen Instagram simgesinin hemen sağ kısmında, Stories özelliğini kullanan arkadaşlarınızın paylaşımlarını görebiliyorsunuz.

Eğer Instagram Stories ile paylaşım da bulunmak isterseniz sol üst kısımdaki “+” ya basarak veya ekranınızı sol tarafa kaydırarak paylaşımda bulunabilirsiniz. Dilerseniz bu paylaşımlarınız kişi veya kişilere özel olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Silinen Hesabın Kullanıcı Adı Alınabilir Mi Alma Yolları

Stories üzerinden dilediğiniz kadar fotoğraf ve video paylaşımında bulunabilirsiniz. Paylaşım yaptığınız fotoğraf veya videolar bir klasör üzerinden yayınlanıyor ve akışınızda gözükmüyor.

Genel olarak baktığımızda Stories özelliğinin Instagram’a hem bireyler hem de markalar açısından çok şey katacağını söyleyebiliriz.

zoom

Zoom Özelliği

Fotoğraf ve videolarda yakınlaştırma özelliği olan Zoom geçtiğimiz aylarda Instagram kullanıcılarına sunulmuştu.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar akış ekranı, keşfet bölümü ve profil sayfalarındaki fotoğraf ve videolara zoom yapabilme imkanına kavuşuyor.

Zoom özelliği aynı mobil cihazlardaki standart büyütme hareketi ile kullanılabiliyor. Yani içten dışa doğru yaptığınız parmak hareketi ile bu özelliği kullanabileceksiniz.

Instagram’da Konumunuzun Gözükmemesini Sağlama

Popüler uygulama Instagram’da paylaşım yaparken konumunuzun gözükmesini istemiyor musunuz?

Sosyal medya ortamlarında birçok kişi paylaşımlarında konumunun gözükmesini istemez. Nerede olduğunun bilinmesini istemez. İşte bu gibi durumlarda en çok kullanılan sosyal medya ortamlarından biri olan Instagram’da nasıl konumunuzu kapatacağınızı anlatacağım.

Instagram’da konum bildirimi varsayılan modda gönderilerinize ekleyemediğiniz bir platform. Eski versiyonu ise siz farkında olmadan konum bilgilerinizi paylaşımlarınıza otomatik olarak ekliyordu. Kısacası konumunuz paylaşımlarınıza siz farkında olmadan eklenebilir.

Bunu kontrol etmek için Photo Map özelliğine bakmamız gerekir. Photo Map sayesinde fotoğraflarınızın nerelerde çekildiğini görebileceksiniz. Silmek istiyorsanız eğer “düzenle” sekmesine gelip”geotag’ı kaldır” demeniz yeterli.

Instagram yeni güncelleme ile kullanıma sunulacak özellikler hakkında açıklamada bulundu. Son dönemde bu bağlamda kullanıcılara çok aha konforlu bir kullanım imkânı sunmak için birçok yenilik haberi verilmişti. Verilen bu haberlere göre artık kullanıcıların özellikle diğer kullanıcıları araması ve keşfetmesi için birçok ekstra özelliğin eklendiği anlatılmıştı. Bu özelliklerle beraber kullanıcıların çok daha fazla iletişim kurmaları sağlanmıştı. Bu haber bile henüz yeni sayılırken Instagram tüm bunların ardından yeni resim çözünürlüğünü duyurmuştu. Yeni çözünürlükte artık full hd resim desteği de duyurulmuştu.

Bunlardan sonra artık Instagram’ın yeniliklerine bir süre ara vereceği düşünülüyordu ama Instagram yine farkındalığını gösterdi ve bir yenilik haberi daha verdi. Bu kez de bilgisayar kullanımı için bir yenilik tanıtıldı. Web sürümü için çok fazla adım atmayan Instagram artık karar değiştirmiş olacak ki web sürümü içinde yeniliklere imza atmaya başladı. Bu bağlamda Instagram’ın ilk adımı ise arama butonu oldu. Web versiyona etiket ve kullanıcı arama özelliği eklendi. Gelen bu yeni özellikle beraber artık Instagram kullanımı web için çok daha rahat hale getirildi. Yani artık web üzerinden de istediğiniz kullanıcının profili için arama yapabileceksiniz. Konu hakkında daha detaylı bir tanıtım yapmayan Instagram kısa süre içerisinde web platformu için yeniliklerin geleceğini de duyurdu. Devam edecek olan bu değişimle beraber Instagram artık bilgisayarlarda da sınırlamasız bir şekilde kullanılır mı bilinmez ama yakın zamanda bilgisayar tabanlı kullanım içinde oldukça büyük bir adım atılacağı ortada.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profilime Bakanlar Gözükür mü?

Instagram yeni özellik ile resim modları çoğaltıldı. Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarının yanı sıra son dönemin en popüler sosyal medya araçlarından biride Instagram. Birçok kullanıcının özgürce resim paylaşımı yapması ve anılarını ölümsüzleştirmesine olanak sağlayan Instagram bu ayrıcalıkları ile birlikte her geçen gün daha iyi daha fazla ilgiye maruz kalıyor. Bu ilginin karşılığı rakamsal veri olarak da elde ediliyor. Zira 40 milyon gibi bir rakamdan 2 sene içerisinde 300 milyona çıkması Instagram’ın duyduğu ilgiyi oldukça iyi bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu ilgiden her fırsatta oldukça memnun olduğunu belirten Instagram yetkilileri ise programlarının hiçbir zaman için eskimemesini istediklerinden sürekli olarak Instagram’a yeni özellikler ekliyor.
En son Instagram için gelen kolaj uygulamasından sonra şimdide Instagram’a iki özel resim modu eklendi. Resimleri çok daha iyi bir şekilde düzenlemesine olanak sağlayan bu yeni eklentiler. Çok kısa süre içerisinde resimlerinizde tarihi bir doku ya da etkileyici renkler kullanarak dikkat çekem imkanınız oluyor. Tüm bu imkanları kullanıcılar ile buluşturan yeni güncelleme ise kısa süre içerisinde indirime sunulacak. Hem Android hem de İos için gelecek olan bu uygulama ile Instagram kullanımı çok daha etkili ve çok daha anlaşılır hale gelmiş olacak. Bu yönde oldukça iddialı olduklarını dile getiren yetkililer ne kadar başarılı olur bilinmez ama şimdiden güncellemeye gelen ilgi oldukça büyük.

Gerek web sürümünde gerekse de akıllı telefonlar için birçok güncelleme yapan Instagram yeni güncelleme yaparak kullanıcıların kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz haftalarda yepyeni bir güncelleme duyurusu daha yapmıştı. Yeni güncelleme duyurusuyla beraber kullanımını çok daha özgür bir ortamda yapmaları sağlanmaya başladı. Instagram’ın söz konusu yeni güncellemesinde duyurulan kapsamlı değişikliklerde yok değil. Özellikle işleyiş konusunda büyük değişiklikler yaratan Instagram kalıpları da ortadan kaldırmıştı. Yapılan açıklamalarda kare fotoğraf zorunluluğu bunun yanında arama butonlarının kapsamlı hale gelmesi, dinamik ana ekran gibi birçok ekstra özellik eklendiği belirtildi.

Yapılan bu açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Hali hazırda yayına sunulan Instagram yeni güncelleme içinde yer alan detay ise DM konusunda. DM sistemini de geliştirme kararı alan Instagram kullanıcılara epey güzel bir haber verdi. Artık profillerini gezdiğiniz kişiler arasında beğendiğiniz bir resim ya da paylaşım olursa direk “Send To” tuşunu kullanarak bu paylaşımları arkadaşlarınıza DM olarak gönderiliyor. Oldukça kolay bir kullanım sunan yeni özellik sayesinde Instagram artık çok daha fazla etkileşim elde etmeyi amaçlıyor. Kullanıcılar arasında ki iletişimi üst düzeye çıkarmak istediklerini açıklayan yetkililer bir süre sonra yeni değişikliklerle güncellemelere devam edeceklerini de açıkladı. Bununla beraber güncellemenin ülke ülke dağıtılmaya başlandığı da belirtildi. Yani henüz güncelleme alamamış olan kullanıcılar varsa uygulama marketlerinden güncellemeyi indirebilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Görüntü Yüklenemedi Hatası Çözümü 2019 Resimli Anlatım

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/youtube/yorum

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir