Instagram ve Facebook İçin Prisma İddiası

Instagram ve Facebook İçin Prisma İddiası

Aslında iddiaların her zaman gerçeği yansıtmadığını hep beraber görmüştük. Şimdiye kadar ortaya atılan çok çeşitli söylemlerin birçoğunun gerçeği yansıtmaması da beklenen durumlar arasındaydı. Bir haftadır konuşulan tek konu ise sosyal medya üzerinde büyük tartışmalara yol açtı. Bildiğiniz gibi Facebook birçok özelliği farklı sosyal ağlardan alarak geliştirme evresine katkıda bulunup kendisine entegre ediyor. Facebook bünyesinde bulunan Instagram’da bundan payını alıyor.

instagram-ve-facebook-icin-prisma

Periscope üzerinden canlı yayın özelliğinin her iki uygulamaya da gelmesi, Snapchat’ten hikâyeler, kaybolan fotoğraflar ve mesajlar özelliklerinin alınması bunu doğruluyor. Bir süredir Prisma ile fotoğraf efektinde uç noktalara erişebildiğimiz de bir gerçek. Fakat geçtiğimiz aylarda Prisma uygulamasının Facebook ve Instagram için dahili bir filtre olarak ayarlanacağından söz etmiştik. Zira çalışmaların Prisma filtrelerinin sosyal ağda doğrudan etkin olacağı yönünde gittiğini düşünüyorduk.

Bugünlerde ortaya atılan iddia ise bambaşka bir boyuta taşınmasına yol açtı. Buna göre şirket açıklaması yapılarak Facebook tarafından Prisma filtresine dair fotoğraflar paylaşılmasının önüne geçilecek. Yani bir bakıma bir filtreleme çalışması yapılarak fotoğraflarınızı Prisma ile düzenlediğinizde Facebook üzerinden paylaşamayacaksınız. Bu bir nevi Instagram Prisma filtresi içinde geçerli olacak bir uygulama olarak görünüyor. Fakat resmi bir açıklama olmadığı gibi bunu ne zaman yapacaklarına ilişkin bir tahminde yürütülemiyor.

Instagram’da Prisma Filtresi

Prisma filtresi kendi uygulaması üzerinden yapılarak Instagram üzerinde paylaşım yapmaya olanak veriyor. Instagram’da Prisma filtresi kullanmak için yerleşik bir güncelleme beklentisinin içerisindeyken bu engelleme kararının neye borçlu olunduğunu bilemiyoruz. Instagram ve Facebook Prisma hakkında nasıl bir güncelleme yayınlanacak merak konusu olurken diğer bir iddia kendisine ait bir Prisma efektini dahil etmesi yönünde.

Yani Facebook ve Instagram fotoğraf paylaşımları Prisma efekti yerine uygulamanın size aynı ölçütte sunduğu farklı bir filtreyle mümkün olacak. Buradan son dönemlerde farklı uygulamaların özelliklerini aldığını düşünürsek mantıklı görünen eylemin hayata geçip geçmeyeceği ciddi anlamda tartışılıyor. Bilhassa yurt dışında çoktan duyulsa da ülkemizde henüz yeni yeni ayak seslerini duyduğumuz bir filtreleme seçeneğiyle karşı karşıya kalacağımız aşikâr.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Ahmet Davutoğlu Instagram Şehit Fotoğraf Paylaşımı

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir