Instagram ve Snapchat Karşılaştırması

Instagram ve Snapchat nedir?

Günümüzde sosyal paylaşım programları aldı başını gidiyor. Birçoğunda aynı özellikler olsa da herkes farklı programlar kullanmayı tercih edebiliyor. Resim ve video dediğimizde ise ilk akla gelenler Instagram ve Snapchat oluyor. Bu programların farkları neler? Hangisi daha avantajlı? Peki, telefonuma hangisini kurmalıyım? Gibi sorular kafamızı kurcalıyor. Gelin bunları daha yakından inceleyelim. Hangi program sizin kullanımınıza daha uygun bulmaya çalışalım.

Instagram

Hayatımıza 2010 yılında giren Instagram ilk olarak sadece Iphone-Ipad için geliştirilmiş olsa da sosyal ağ ve kaliteli filtre özellikleri sayesinde üne kavuşmuş daha sonra Android işletim sistemine sahip cihazlarda da kullanılmaya başlanan bir fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. 2012 yılında Facebook sahibi Mark Zuckerberg tarafından satın alınmış ve 500 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunmaktadır. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi takip ettikleriniz, takipçileriniz bulunmakta. Ayrıca program bize arkadaş ekleme, mesajlaşma gibi özelliklerde sunmaktadır. Paylaştığımız fotoğraflara filtre ve efekt uygulamanıza izin veren programda paylaştığınız fotoğrafları diğer sosyal ağlar üzerinden de paylaşmanıza izin vermektedir. Çektiğimiz fotoğrafların tamamını kare olarak paylaşabildiğimizden telefonla çektiğimiz fotoğraflarda boyutlandırmaları düzenlememiz gerekiyor.  Ayrıca fotoğraflara etiketleme yapmak, konum eklemek ve fotoğraf ve videoları kişiye özel mesaj göndermekte mümkün. Gelin şimdi diğer popüler program Snapchat’i yakından inceleyelim.

Snapchat

Snapchat, Instagram’da olduğu gibi kullanıcıların fotoğraf ve video çekebildikleri, paylaşımlarına not ve emoji ekleme imkânı sunan bir anlık sosyal mesajlaşma programı. E ne farkı kaldı Instagram’dan derseniz Snapchat’te videolarınızın süresi sınırlı ve daha sonra siliniyorlar. 1-10 saniye arası paylaşılabilen videolar üzerinden 24 saat geçtikten sonra hem kullanıcılardan hem de sunucudan siliniyor. Snapchat daha çok 13-18 yaş arası genç kullanıcılar tarafından tercih edilmekte ve daha çok eğlence amaçlı kullanılmaktadır.

Instagram ve Snapchat Karşılaştırma

Snapchat ilk çıktığı günlerde birçok özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve hızla yükselmeye başlamıştı. Fakat Facebook ve Instagram’ın yeni özellikler getirmesi ilk andaki patlamasının unutulmasına neden oldu. Elbette şuanda da birçok tarafından kullanılan Snapchat eskiye göre daha yavaş olsa da giderek popülerleşmeye devam ediyor. Şimdi Instagram ve Snapchat uygulamalarını karşılaştırarak kısaca fikir edinelim. Öncelikle kullanıcı sayısına bakacak olursak Snapchat daha geride. Aktif kullanıcı sayısında da durum aynı şekilde yaklaşık 400 milyon aktif kullanıcıya sahip Instagram’ı, Snapchat 200 milyon kullanıcı ile takip ediyor. Fakat Snapchat’ın daha hızlı büyüdüğü görülen bir gerçek. Günlük paylaşım oranlarında ise Snapchat’in önde olduğunu görüyoruz. Snapchat kullanıcıları, Instagram kullanıcılarına göre daha fazla paylaşım yapıyor. Son olarak bu uygulamaların gelirlerine bakacak olursak, Instagram rakibinden yaklaşık 8-10 kat daha büyük. Gelirlerde çok büyük oranda Instagram önde.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Resim Beğenememe Sorunu

Sonuç olarak Instagram mı ve Snapchat mi?

Özelliklerini kısaca paylaştığımız bu programlar Instagram’ın özelliklerini geliştirip Snapchat benzeri özellikler kazanmasıyla aslında birbirlerine iyice yakın hale geldi. Hem Instagram hem de Snapchat’te fotoğraf ve video paylaşabiliyor, bu paylaşımlara efekt, mesaj, etiket, emoji ve konum ekleyebiliyoruz. İki programda da özel hesabınız varsa sadece takipçilerinizce görüntülenebilen paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Ayrıca programlar kendi hikâyenizi yaparak paylaşma imkânı da sağlıyor.

Aslında iki uygulama arasında genelde sosyal farklılıklar var. Kurumsal bazda düşündüğünüzde Instagram önce kurulması ve bu alanda ilk olması neticesi kalabalık bir kullanıcı profiline sahip (500 milyonun üzerinde), böylece hitap ettiğiniz kitle büyüyor, Snapchat ise daha çok genç kesime hitap ediyor (yaklaşık 200 milyon kullanıcı) fakat hedefinizde gençler varsa daha kestirme bir yol gibi duruyor.

Bireysel olarak incelediğimizde ise her programda olduğu gibi gerçek hayattaki sosyal çevrenizin hangi programı kullandığı daha etkili neticede yabancıların sizin paylaşımlarınızı beğenmesi tatmin edici olsa da tanıdıklarınızla güzel anları paylaşamadıktan sonra sosyal medyada var olmanızın pekte bir anlamı yok.

Instagram ve Snapchat karşılaştırması konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram ve Snapchat karşılaştırması konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +