Instagram’a 10.0.0 Güncellemesi İle Gelen Yeni Özellikler

Instagram’a 10.0.0 Güncellemesi İle Gelen Yeni Özellikler

Instagram’ın güncellemeleri bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde resimlerin hikayesi özelliği için yayınlanan yeni güncelleme ile GIF desteğini kullanıcılara açan Instagram, söz konusu güncelleme haberlerinden sonra GIF desteğinin uygulamaya gelmesi Instagram kullanıcılarından da büyük oranda beğeni kazanmıştı.

GIF desteğinin yanı sıra ise uygulamaya dışarıya link verme ve resimlerin hikayesine etiket ekleme gibi ayrıcalıklarda gelmişti. Henüz yayınlanan yeni güncellemenin kullanımı yeni yeni başlarken şimdilerde ise Instagram’ın yeni özellikler ile yeniden güncellendiği haberleri de yapılmaya başladı. Bu kez gelen güncelleme sonrasında ise Instagram’a uzun süredir beklenen birçok özellik daha eklendi. Peki, Instagram’a gelen yeni özellikler neler? Daha detaylı bakalım.

Direct Paylaşımlarına Yeni Özellikler

Bu noktada yayınlanan Instagram 10.0 güncellemesi ile uygulamaya ilk olarak Direct özellikleri eklendi. Direct mesaj sistemine eklenen yeni özellikler sayesinde Instagram’ın biraz daha Snapchat uygulamasına benzediğini de söylemek gerekiyor. Söz konusu yenilik ise kullanıcıların Direct mesajlarla paylaşım göndermesi konusunda oldu.

Instagram-güncelleme

Yeni özellik sonrasında artık Direct üzerinden gönderdiğiniz fotoğraflar tıpkı Snapchat uygulamasında olduğu gibi bir süre sonra kayboluyor. 24 saat sonra kaybolan gönderilerde ayrıca karşı taraf paylaşımın ekran görüntüsünü almak isterse de kullanıcılara doğrudan bildirim gönderiliyor.

Canlı Yayın Özelliği Instagram Live

Bir diğer yenilik ise canlı yayın özelliği oldu. Henüz tam olarak yayınlanmasa da Instagram tarafından açıklaması yapılan ve kısa süre içerisinde yayınlanması beklenen canlı yayın özelliği ile artık resimlerin hikayesi özelliği üzerinden canlı yayın paylaşımları da yapabileceksiniz. Fakat Instagram’ın bu güncellemeyi yayınlayacağı tarih için henüz net bir açıklama da yok.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/twitter/retweet

İşte instagram güncelleme ile ilgili tüm detaylar. Son günlerde Android işletim sistemine sahip olan kullanıcılar Instagram’a ardı ardına şikâyet mesajları göndermeye başlamıştı. Genel olarak yapılan 9.7 güncellemesinden sonra gelmeye başlayan mesajlarla beraber Instagram’ın donması ve paylaşımların görüntülenememesi sorunları verdiği de belirtildi. Ardı ardına birçok mesaj gelmesi ise Instagram’ın bu konuda yeni bir güncelleme daha yayınlayacağı düşüncesinin oluşmasına neden olmuştu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Instagram ise bu konuda herhangi bir açıklama yapmadığı için söz konusu uygulamanın iyileştirme güncellemesi kesin olarak gelecek yorumları da yapılamamıştı. Fakat Instagram tüm bu kullanıcı beklentilerini boşa çıkarmadı ve uygulama yeni bir güncelleme daha aldı. Instagram tarafından çok kısa bir süre önce yayınlanan yeni güncelleme ise yine uygulamaya birçok yeni özellik kazandırmaya geliyor.

Zira yayınlanan son güncelleme ile Instagram uzun süredir beğeni toplayan yeni özelliği resimlerin hikayesi modunu biraz daha geliştiriyor. Söz konusu moda ise yeni iki özellik daha eklendi. Peki resimlerin hikayesi özelliğini çok daha kullanışlı hale getiren bu yeni iki sistem neler? Ne gibi değişiklikler getiriyor? Daha yakından bakalım.

Kullanıcılardan Bahsetme Özelliği

Bu noktada en çok ilgi çeken yeni özelliklerden birisi bahsetme özelliği. Resimlerin hikayesi için kullanılacak olan söz konusu özellik sayesinde kullanıcılar doğrudan hikayelerinde arkadaşlarından ya da takipçilerinden de bahsedebilecek. Söz konusu özelliği kullanabilmek için ise @ ardından da kullanıcı adı biçiminde bir kullanım oluşturmanız gerekiyor. Bu sistemi hikayeler paylaşımlarınıza eklemeniz durumunda ise kullanıcılar doğrudan resimlerin hikayesi özelliğine girip bahsettiğiniz kullanıcının etiketine dokunarak kullanıcının Instagram sayfasına yönlenebilecek.

Bu şekilde hikayeler özelliği için çok daha ekstra bir kullanım sunacağı düşünülen Instagram’ın tüm bunlarla beraber bahsetme özelliğinde herhangi bir sayı sınırı belirlemediğini de söyleyelim. Yani istediğiniz kullanıcıyı ya da arkadaşınızı hikayeler özelliğine ekleyebileceksiniz. Bunun için ekstra her hangi bir özellik kullanmanıza da gerek olmadığını belirtelim.

Boomerang Güncellemesi

Instagram’ın daha önce filtre olarak sunduğu Boomerang özelliği son güncelleme ile beraber artık hikayeler özelliğine de dahil edilmiş durumda. Resimlerin hikayesi özelliğinde ileri geri videolar oluşturmak için kullanıcılara olan Boomerang özelliğinin kullanımı ise oldukça basit olmasıyla beğeni topluyor. Zira yeni güncelleme ile beraber gelen özelliği kullanmak için tek yapmanız gereken Instagram hesabınıza giriş yapıp ardından da hikayeler kısmını açmak.

Hikayeler kısmına girdiğinizde doğrudan hikayeler için kamera bölümünü açmanız gerekiyor. Şimdi ise yeni güncelleme ile eklenen Boomerang özelliğini kullanmak için ekranın alt kısmına inmeniz ve buradan Boomerang ifadesini seçmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra güncelleme ile gelen ileri geri video çekimini ve bu videoların resimlerin hikayesi bölümünde paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Fotoğraflar Kaybolyor Kaybolmasın Gitmesini İstemiyorum Sorunu Çözüm

boomerang-güncellemesi

Sistemsel İyileştirmeler

Bu iki yeni özelliğin dışında Instagram 9.7.5 sürümüyle beraber artık sistemde yaşanan sorunlarında giderildiğini belirtelim. Özellikle Android işletim sistemi kullanıcılarından gelen uygulama çalıştırmayı durdurdu hatalarının giderilmesini ve donma sorunlarının giderilmesini sağlayan güncelleme, paylaşımların gözükmemesi sorunları içinde çözüm oluşturmakta.

Tüm bu eksik kalan yönlerinin güncellenerek düzeltildiği Instagram’ı güncellemek için yapanız gereken işlem ise oldukça basit. Sadece resmi uygulama mağazasına girip uygulamayı güncelleme demeniz durumunda Instagram 9.7.5 olarak yayınlanan yeni sürüme kısa bir süre içerisinde yükseltilmiş oluyor. Yeni sürümün boyutu ise yaklaşık olarak 18 MB civarında. Tüm bu özellikleri ve yenilikleri ile beraber çok daha kararlı hale gelen uygulama bundan sonra yeni güncellemeler almaya devam edecek mi şimdilik merak konusu. Zira şu an için Instagram canlı yayın ve alışveriş sistemi güncellemeleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Milyonlarca kişinin hayran olduğu uygulamaların başında gelen Instagram 7.8 güncellemesi ile geçtiğimiz günlerde tüm kullanıcıları sevindirecek bir haber yayınlamıştı. Yayınlanan habere göre Instagram’ın uzunca bir süredir üzerinde çalışılan yeni güncellemesinin duyurulmuştu. Kapsamlı değişikliklere neden olacak yeni güncellemeyle beraber birçok Instagram’a duyulan ilgi de epey bir artmıştı. Söz konusu güncelleme ise sonunda yayına girdi. Bu hafta başında uygulamaya girmek isteyen kullanıcılar güncelleme uyarısıyla karşı karşıya kaldı. Peki, yeni güncellemeyle beraber neler değişti? Dediğimiz gibi yeni güncelleme belki de bu zamana kadar yayınlanmış olan güncellemeler içerisinde en kapsamlı olanı. Bakalım değişimler neler.

Güncelleme İle Gelen Değişiklikler

1. Kare Fotoğraf Zorunluluğu Kalktı
Söz konusu güncelleme ile işleyiş epey bir değişiyor. İlk olarak göze batan kullanıcılara kare fotoğraf konusunda özgürlük sağlanıyor olması. Yani artık kullanıcılar fotoğraflarını kare formatında yayınlamak zorunda değil. En büyük sınırlamalardan biri olarak gösterilen kare fotoğraf zorunluluğu artık yok. Bu bile başlı başına büyük bir yenilik oluştururken Instagram daha birçok büyük yenilik yaptı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Sohbette Tutma Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

2. DM Kullanımı İçin “Send To” Butonu
Bu yeniliklerden bir diğeri de DM mesaj kullanımı. Zira artık DM uygulamasıyla arkadaşlarınıza anlık mesajlar gönderebileceksiniz. Beğendiğiniz bir paylaşımı otomatikman arkadaşlarınıza yollama imkânı bulacaksınız. Kısacası çok daha fazla etkileşim elde edilecek.

3. Konum Haritasında Değişim
Bildiğiniz gibi Instagram üzerinden paylaştığınız resimler manuel olarak konumlandırılıyordu. Böylece paylaşımlarınızı nerelerde yaptığınızı belirtmek için biraz uğraş vermeniz gerekiyordu. Instagram artık bu noktada da değişime gitti ve kullanıcıların işini epey kolaylaştırdı. Artık paylaştığınız resimler izin verdiğiniz ölçüde otomatik olarak konum haritasına eklenecek.

4. Özel Mesajlarda Emoji Desteği
Instagram’ın vazgeçilmezlerinden biri emojiler yani diğer bir söyleyişle kullandığınız ifadeler. Bu konuda biraz katı kurallara sahip olan Instagram yeni güncellemeyle emoji kullanımının da önünü açtı. Zira artık özel mesajlarda da emoji kullanımı serbest kılındı.

5. Resim Düzenleme Çok daha Basit Hale Geldi
Instagram’ın bir diğer yeniliği ise aktif fotoğraf modu. Artık eskisi gibi saatlerce filtrelerle uğraşmanıza gerek yok. Sadece birkaç dakika içerisinde resminizi istediğiniz modda yayınlamanız mümkün. Sadece parmak hareketleriyle bile resim düzenlemesi yapabilmeniz mümkün kılınıyor. Üstelik hangi filtrede resmin nasıl gözükeceğini de kontrol edebilirsiniz.

Instagram sürüm yenilemeye ve güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. 1-2 derken şu an için ortaya çıkan yeni sürüm Instagram 48 sürümü olarak karşımıza geliyor. Yeni sürüm olarak duyurulan Instagram 48 sürümü sonrasında da birçok yeni özelliğin ortaya çıkacağı konusunda bilgiler verildi.

Hem resmi olarak duyurulan özellikler var hem de bu sürüm sonrasında ortaya çıkan beta özellikleriyle beraber gelen yenilikler var. Peki, Instagram 48 sürümüyle beraber hem resmi olarak hem de beta sürümünde geliştiricilerin bulduğu yenilikler neler? Kullanıcıları neler bekliyor? Daha detaylı olarak ele alalım.

Instagram 48 Sürümü Resmi Duyurular

Öncelikle resmi duyurulardan söz edelim. Yeni sürümle beraber gelen ilk değişiklik hikayeler kısmına gelen yeni özelik oldu. Buna göre yeni özellikle beraber kullanıcıların hikayeler paylaşımlarında etkileşimli bir sistem kullanılması sağlanacak. Şöyle ki artık kullanıcılar bir paylaşımda etiketlendiği zaman, bu konuda kullanıcıya bildirim gidecek ve bildirim menüsü üzerinden bu paylaşımı kendi hikayeler alanınızdan paylaşabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram 10 Years Challenge Nedir Ne İşe Yaramaktadır Ne Anlama Gelir

Instagram 48

Yeni özelliğin kullanımı için tek yapılması gereken işlem “Bunu hikayeye ekle” seçeneğini kullanmak olacak. Hikayenize eklediğiniz gönderi için tüm ayarlarda yapılabilecek. Gönderinin döndürülmesi, çıkartma ekleme, düzenleme, ana kullanıcıyı tekrar etiketleme gibi ayrıcalıklarda sunulacak. Bu ayrıcalıkları kullanmak için ise sadece bahsettiğimiz butona basarak paylaşım ekranını açmanız yeterli.

Instagram 1 Saatlik Video Paylaşımı

Instagram 48 sürümü sonrasında beta özelliklerinde farklı bir değişiklik daha gözüktü. Bu değişiklik ise video süresiyle ilgili oldu. Geliştiriciler tarafından tespit edilen kodlara göre Instagram uzun süreli video paylaşımları üzerinde çalışıyor. 60 saniyelik video paylaşım süresinin çok düşük olduğunu belirten kullanıcıların söylemelerine dikkat etmiş olan Instagram, 1 saatlik video süresi için çalışmalara başlamış gibi gözüküyor.

Instagram 48

Ancak yeni sürümde yer alması beklenen 1 saatlik video özelliğinin resmi herhangi bir duyurusu bulunmuyor. Bu nedenle kesin olarak bu özelliğin yayınlanıp yayınlanmayacağını bilmek mümkün olmadı. Instagram bu konuda bir açıklama yapacak olursa, gelişmeler için daha detaylı paylaşımlar yapacağız. Şimdilik gelişmeler bu yönde seyrediyor. Son olarak yeni sürümün genel bir kararlılık ve performans iyileştirmesi sağladığını da eklemeden geçmeyelim.

Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olan Instagram yılbaşı öncesinde bir ke daha büyük bir güncelleme almasıyla yeniden gündeme gelmişti. Gelen her güncellemede olduğu gibi bu sürüm güncellemesinde de yeni özelliklerle beraber bazı hatalarda ortaya çıkmaya başladı. Yeni sürümde yaşanan tüm sorunlara geçmeden önce öncelikle Instagram’ın 10.3.2 sürümüyle beraber ne gibi yeniliklerin kullanıcılara sunulduğundan kısa kısa bahsedelim. Ardından oluşan sorunlara ve çözüm yollarına geçeceğiz.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Donanımlı Bir Youtuber Nasıl Olunur?

Eller Serbest Özelliği: Instagram tarafından kullanıcılara sunulan ilk yenilik eller serbest uygulaması oldu. Instagram videolarıyla ilgili olan yeni güncelleme ile beraber artık doğrudan kullanıcılara video çekerken kayıt tuşuna basılı tutmak zorunda değil. Eller serbest modu ile bir kez kayıt tuşunu kullanmanız videolar için yeterli oluyor. Tabi bu kullanıcının isteklerine bırakılmış durumda.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Gif Bulamıyorum Gözükmüyor Sorunu Çözümü

Etiketler Ve Yeni Çıkartmalar: Gelelim Instagram kullanımını bir hayli eğlenceli hale getiren yeni özelliklerden birisine. Aslında resimlerin hikayesi özelliğine eklenen bu yenilik yılbaşına özel olan bir güncelleme. Yılbaşı için özel olan çıkartmaları artık paylaşımlara eklemenize izin veren güncellemenin daha sonra çıkartmalara da yenilerini de ekleyeceğini de belirtelim.

Daha Fazla Resim Yazısı: 10.3.2 sürümüyle beraber gelen güncellemelerden birisi de resim yazısı özelliği. Resim yazısı özelliği ile beraber artık Instagram hikayeler paylaşımlarına daha fazla yazı ekleme imkanı da elde edebiliyorsunuz.

Canlı Yayın Özelliği Açılmaya Başladı: Yeni güncelleme ile beraber gelen en büyük yeniliklerden birisi de canlı yayın özelliğinin artık kullanıma açılması oldu. Zira artık Instagram canlı yayın özelliğinin artık açılmaya başlaması yeni özelliğin güncellenmesine de olanak sağlayacak gibi.

Yeni sürüm olan Instagram 10.3.2 güncellemesinden sonra gelen hem büyük ve hem büyük güncellemeler bu şekilde sıralanmakta. Şimdi ise yeni güncellemesi sonrasında yaşanan sorunları ve bu sorunları nasıl çözebileceğimize gelelim.

1.”Instagram Durdu. Lütfen Daha Sonra Tekrar Deneyin” Sorunu Ve Çözümü

Yeni güncellemeden sonra Instagram’ın en çok yaşanan sorunlarından bir tanesi çalışmayı durdurdu sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Çalışmayı durdurdu sorunundan sonra ne yazık ki Instagram kendi kendine kapanıyor ve sorun bu şekilde devam ediyor. Instagram’ın kapanmasına neden olan sorun ile ilgili Instagram tarafından bir açıklama gelmiş değil. Fakat Instagram durdu sorunu için bazı çözüm yolları var. Öncelikle yaşanan sorunun güncelleme kaynaklı bir sorun olduğunu belirtelim. Eğer güncelleme sırasında mobil bağlantınızda bir kopma veya eksik güncelleme gibi bir durum yaşandıysa bu hata mesajı sonrasında Instagram kapanıyor. Sorunu çözümü için yapılabilecek işlemler ise şöyle sıralanabilir;

  • Öncelikle sorunsuz sürümü kurabilmek için Instagram uygulamasını tamamen kaldırmamız gerekiyor. Ekstra dosyaları kalmadan doğrudan Instagram uygulamasını sildikten yeniden yükleme işlemi yapmadan önce telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor.
  • Telefonu yeniden başlattıktan sonra ise yapmanız gereken son işleme geçelim. Bu kez WİFİ bağlantısı ile beraber Instagram’ı indirmeniz ve ardından da yine WİFİ bağlantınız açıkken yükleme yapmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra sorununuz çözülecektir. Bunun dışında uygulamanın temiz kurulum yapmadan düzelmesi için yeni bir güncelleme beklemek gerektiğini de belirtelim.

Instagram-çalışmayı-durdurma

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Silinen Hesabın Kullanıcı Adı Alınabilir Mi Alma Yolları

2.”Takipçiler Bölümünde Arama Motoru Görünmemesi” Sorunu Ve Çözümü

Instagram takipçiler bölümüne girdiğinizde takipçi için arama bölümleri bulunmakta. Fakat son güncellemeden sonra bazı kullanıcılar bu bölümü görüntüleyemiyor. Sorunun nedeni güncellememi bilinmez fakat bu sorunu çözebilmek için de uygulanan birkaç yöntem var.

  • Öncelikle uygulamadan çıkış yapmanız gerekmekte. Uygulamadan çıkış yaptıktan sonra uygulama bölümüne girip Instagram ön bellek temizleme işlemini denemeniz gerekiyor.
  • Ardından uygulamaya giriş yapmadan önce telefonunuzu bir kez kapatıp yeniden açın. Bu işlemden sonra Instagram hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Hemen hatırlatalım tekrar girişinizde mobil bağlantı yerine sabit WİFİ internet bağlantısı kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Instagram sorunları

3.”Instagram Resimlerin Hikayesi Bölümü Gözükmeme” Sorunu Ve Çözümü

Instagram resimlerin hikayesi özelliği başka bir sorunun yaşandığı bölümlerden bir tanesi. Aslında son güncellemeden sonra daha çok ortaya çıkmaya başlayan sorunda genel olarak kullanıcılar resimlerin hikayesi paylaşımlarını görememekten şikayet ediyorlar. Yapılan resimlerin hikayesi paylaşımlarının görüntülenmemesi sorunu ise birkaç nedenden dolayı kaynaklı oluyor olabilir.

Öncelikle güncellemeden sonra sorun ortaya çıkmışsa o zaman yeni bir güncelleme beklemeniz ya da var olan sürümü silip yenilemeniz gerekiyor. Var olan sürümü silip güncel sürümü indirdiğinizde bile aynı sorunu yaşarsanız bunun bir diğer sebebi saat farkında dolayı yaşanıyor olabilir. Bunun için telefonunuzun otomatik saat ayarını kapatmayı ya da saat dilimini değiştirerek kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer sorun buradaysa resimler belli bir süre sonra kaybolduğu için siz görüntülemeden önce resimler kayboluyor olabilir. Bu nedenle ilk olarak saat ayarlarını kontrol etmek gerekli.

Instagram sorunları

4.“Giriş Sonrasında Uygulamanın Kendiliğinden Kapanması” Sorunu ve Çözümü

Nedendir bilinmez ama bazı kullanıcılardan güncelleme sonrasında şöyle bir sorun mesajı geldiği yorumları yapılıyor. Sorunda Instagram’a girdikten sonra bir süre sonra uygulamanın kendi kendisine kapatıldığı yönünde bir hata mesajı geldiği belirtiliyor. Uygulamanın doğrudan kapanması sorunu yine kesin olmamakla beraber özellikle Asus Zenfone gibi Intel işlemcili telefonlarda daha sık görülüyor. Sorunun nedeni yeni güncelleme sonrasında oluşan bir uyum sorunu mu bilinmez ama bu sorunun çözümü için mutlaka Instagram’ın yeni güncellemesini beklemek gerekli.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profilime Bakanlar Gözükür mü?

Instagram

5.“Canlı Yayın Özelliği Neden Kullanılamıyor” Sorunu Ve Çözümü

Aslında Instagram’ın 10.3.2 sürümüyle beraber canlı yayın özelliğinin devreye sokulduğu belirtilmişti. Fakat canlı yayın özelliği devreye sokulsa da bazı kullanıcıların hala canlı yayın bildirimi almadığını da biliyoruz. Hatta büyük bir çoğunluk canlı yayın butonlarını almadı. Bu durumu nedeni bir hata ya da güncelleme sorunu değil hemen belirtelim. Bu durumun nedeni Instagram’ın hala canlı yayın özelliğini tam olarak kullanıma açmamış olması. Yani canlı yayın özelliğini kullanamıyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Yeni güncellemeye göre yeniden canlı yayın özelliğini tüm kullanıcılar için açıp açmadığını göreceğiz.

Instagram’ın güncellemelerine alışmaya başladık. Uygulama yayınlandığı andan bu yana neredeyse güncelleme almadan bir dönem geçirmedi. Uygulamanın bu kadar sık güncellemeler almaya başlamasıyla beraber haliyle Instagram’ın tüm yapısı da değişiklik gösterdi. Fakat artık son güncellemelerde Instagram’ın gerçekten kullanıcı sorunlarına yönelik yenilikler yayınladığını ve gelen tüm bu yeniliklerle çok daha işlevsel bir Instagram sürümüyle karşı karşıya olduğumuzu belirtelim. Bu noktada uygulamanın son olarak Instagram 10.22 sürümünün yayınlandığını gördük. Peki son dönemde Instagram ne gibi yenilikler aldı? Bu sürümle beraber neler değişiyor? Tek tek yeniliklerden bahsedelim.

Instagram Mobil Site İle Paylaşım Dönemi

Instagram’ın son haftalarda aldığı en büyük güncellemelerden birisi mobil site güncellemesi oldu. Sosyal medya devinin yayınladığı yeni güncellemeyle beraber büyük bir eksiklikte giderilmiş ve Instagram çok daha kullanışlı hale gelmişti. Yeni özellik sayesinde kullanıcıların mobil web sitesi üzerinden Instagram’da paylaşım yapmaları mümkün kılındı. Sadece mobil web sürümüne akıllı telefonunuz üzerinden giriş yaparak buradan standart paylaşım özelliklerini kullanıp, kolaylıkla Instagram paylaşımı yapabiliyorsunuz.

Instagram güncellemeleri
Instagram güncellemeleri

Instagram mobil site paylaşım güncellemesi bu şekilde en çok beklenen güncellemelerden biri olunca söz konusu güncellemenin son dönemin en çok ilgi çeken yeniliğinden biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Bunun dışında Instagram mobil site paylaşım güncellemesinden sonra sistemde oluşan bir açık diyebileceğimiz yeni bir yöntem de ortaya çıkmış oldu. Bu yöntem sayesinde Instagram resmi web sayfası üzerinden paylaşım yapmanızda mümkün oldu. Bunun için sadece birkaç ayar yapmanız ve program kullanmadan paylaşım ekranını görüntülemeniz mümkün.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Görüntü Yüklenemedi Hatası Çözümü 2019 Resimli Anlatım

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: Programsız web üzerinden Instagram Paylaşım Yapmak.

Instagram Selfie Filtreleri Güncellemesi

Yine son dönemin en çok konuşulan güncellemelerinin bir yenisi de selfie filtreleri güncellemesi. Instagram tarafından yapılan paylaşımla beraber tanıtılan yeni güncelleme sosyal medya devinin Snapchat üzerinden aldığı yeni bir özellik oldu. Instagram selfie filtreleri özellikleri sayesinde kullanıcıların tıpkı Snapchat uygulamasında olduğu gibi yüz filtrelerini kullanarak çeşitli hayvan figürleri, maskeler, yazılar ve benzeri eklentilerle paylaşımlarını süsleyebildiklerini gördük.

Instagram güncellemeleri
Instagram Selfie Filtreleri

Instagram selfie filtresi güncellemesinin diğer bir ayrıcalığı ise tersten video oynatma özelliği olmuştu. Bu özellik sayesinde de kullanıcıların videoları geri sarar görüntüsüyle kullanması sağlandı. Yine büyük ilgi gören güncellemenin son detayı ise Instagram’ın Snapchat uygulamasından aldığı son farklılık olması. Bu güncellemeyle beraber uygulama tüm farklı yönleri kullanabilir hale getirmiş oldu.

Instagram Arşiv Sistemi Güncellemesi

En çok konuşulan, en fazla ilgi gören derken son Instagram güncellemelerinin en işlevsel olanı, en çok işe yarayanı ise arşiv güncellemesi oldu. Aslında arşiv güncellemesinin büyük bir soruna çözüm oluşturduğunu belirtelim. Yayınlanan güncelleme sayesinde artık kullanıcıların ana ekranda yer alan paylaşımlarını kaldırmak istediklerinde sadece paylaşımlarının üzerine gelip “arşivle” sekmesini kullanmaları yeterli olmakta.

Instagram güncellemeleri
Instagram Arşiv Sistemi

Gelen bu yeni özellik ana ekranda yer alan paylaşımları silme zorunluluğunu da ortadan kaldırmış oldu. Artık kullanıcılar resimlerini silmek istediklerinde arşive alabiliyor ve böylece ana ekrandan paylaşım sanki silinmiş gibi kalkıyor. Fakat bir fark ile. Artık kullanıcılar bu fotoğraflara sonrasında arşiv kısmından ulaşabiliyor ve arşiv kısmından paylaşımların yeniden paylaşım ekranına çıkması sağlanıyor. Haliyle en işlevsel güncellemenin bu güncelleme olduğunu belirtelim.

Instagram Hikaye Etiketleri Sistemi

Son olarak Instagram 10.22 sürümüyle gelen yeniliklerden biri olan Instagram hikaye etiketleri, uygulamanın hikayeler kısmına daha fazla kullanıcı çekmek, etkileşimi artırmak için yayınlanan bir yenilik oldu. Bu yenilik sayesinde kullanıcıların istedikleri zaman ana paylaşım ekranında olduğu gibi hikayeler keşfet bölümüne girebileceklerini ekleyelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Facebook Silinen Post Ve Mesajları Geri Getirme Özelliği Var Mı?

Instagram 10.22
Instagram Hikaye Etiketleri

Instagram hikayeler keşfet bölümünden ise etiketler kullanarak istediğiniz, daha doğrusu etiketinizle alakalı olan hikayeleri görüntülemeniz de mümkün hale geldi. Çok kullanışlı ve bir o kadar ilgi çekici olan yeni güncelleme ek olarak mekan etiketlerini de sisteme eklemiş oldu. Bu sayede de kullanıcıların mekanların içerisinde aramalar yapmaları ve konum görüntülemelerinin önü açılmış oldu. Yeni sistemin ise şu an için sadece yer sağlayıcı bağlantılarının kullanılabilir olduğunu ekleyelim.

Instagram Direk Mesaj Link Yenilemesi

Son olarak dün itibariyle yeni bir güncelleme daha geldi. Yayınlanan yeni güncellemeyle beraber Instagram’ın direk mesaj sisteminde değişikliğe gittiğini gördük. Bir nevi direk mesaj sistemini anlık mesajlaşma uygulamalarına benzer bir sistem haline getiren Instagram’ın, kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri dış web linklerini mesaj ekranında doğrudan bağlantılarıyla gösterdiğini gördük.

Instagram Direk Mesaj Link
Instagram Direk Mesaj Link

Bu sayede kullanıcılar sadece gelen linklerin bağlantılarına tıkladıklarında dış web bağlantılarını görüntüleyebilecekler. Oldukça başarılı olan yeni sistemin beraberinde fotoğraf ve video gönderimlerini de yenilediğini eklemek gerekiyor. Bu yenileme sayesinde de kullanıcıların gönderdikleri fotoğraflar ve videoların köşeleri ya da yanları boyuta uyum sağlasın diye kırpılmadan kullanılacak. Doğrudan uygulamanın içerisinde gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar ön izlemeleriyle görüntülenecek. Bu güncellemenin de Instagram 10.22 sürümüyle geldiğini gördük. Fakat bu seride de henüz tam anlamıyla yeni özellik kullanılamıyor. Sadece iOS kullanıcıları yeni sistemden yararlanabiliyor.

 

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir