Instagram’a Canlı Yayın Güncellemesi

Artık adını sıkça duymaya başladığımız Instagram güncellemeleri hızla devam ediyor. Hem daha fazla kullanıcı kazanmak hem de var olan kullanıcıların uygulamayı daha fazla kullanması için Instagram tarafından sürekli olarak uygulamaya yeni özellikler de eklenmeye başladı. Genel olarak kullanıcıların isteklerine göre güncellemeler yayınlandığı için büyük oranda beğeni toplayan Instagram uygulaması son güncellemelerinden sonra artık masaüstü sürümünü de yayına geçirmişti. Masaüstü sürümünden sonrada Instagram’ın yeni güncellemeler üzerinde çalışmaya devam ettiği de iddia edildi. Yayınlanan görüntülerle beraber Instagram’ın artık yeni bir özellik daha sunacağı iddia edildi.

İddialara göre Instagram artık canlı yayın özelliği de sunacak. Daha önce Facebook’a getirilen Live güncellemesi ile Facebook’un 24 saat canlı yayın desteği vermesinin hemen ardından Instagram için de böyle bir adım atılacağı belirtiliyor. Yayınlanacak olan güncelleme sonrasında canlı yayın özelliği nasıl kullanılacak ya da ne gibi yenilikler kullanıcılara sunulacak henüz bilinmiyor. Zira bu konuda Instagram henüz bir açıklama ya da güncelleme yapılacak tarih belirtmediğini de biliyoruz. Bu nedenle şuan için canlı yayın özelliği konusunda Instagram’ın yapacağı açıklama merakla beklenmekte.

Instagram Canlı Yayın

Sosyal medya uygulamaları içerisinde en geç çıkan özelliklerden biri olsa da Instagram Canlı Yayın özelliği, çok kısa bir süre içerisinde dünyanın en çok kullanılan canlı yayın uygulamalarından biri oldu. Facebook’un bile önüne geçerek ciddi oranda başarı elde eden Instagram, canlı yayın bölümünü kullanıma açtığı andan itibaren sürekli olarak beğeni yorumları da almaya başladı.

Özelliğin sevilmesinden mi bilinmez ama Instagram’ın da bu bölümün üzerinde çok fazla durmaya başladığını gördük. Son gelen haberde bu durumun önemli bir kanıtı olarak gösterilebilir. Son habere göre sosyal medya devi Instagram Canlı Yayın bölümü, çoklu yayın özelliğiyle beraber güncellediğini açıkladı.

Instagram Canlı Yayın Artık Çoklu Yayın!

Yeni bir özellik olarak tanıtımı yaz aylarının soruna doğru yapılan yeni özelliğin, son kullanıcıya bugün itibariyle açıldığı belirtildi. Yapılan duyurunun sonrasında sistemin genel hatalarıyla tanıtıldığını be eklemeden geçmemek gerekiyor. Buna göre yeni canlı yayın bölümünde çok daha renkli bir kullanım göreceğiz. Artık kullanıcılar arkadaşlarıyla beraber aynı ekran üzerinde canlı yayınlarını yapabilecek. Aynı ekran üzerinde yapılan canlı yayınlar, eski oyunlarda olduğu gibi çift ekran sistemini kullanacak. Peki, bu ne demek oluyor?

Ortak canlı yayın oldukça kolay bir ekran mantığına sahip. Yayın sırasında ekranın ikiye bölündüğünü görüyoruz. Üst kısımda canlı yayını yapan ana kullanıcı, hemen alt kısımda da davet edilen kullanıcı yer alacak. Canlı yayın iki kullanıcı içinde geçerli olacak. Tam ortadan ikiye bölünmüş bir canlı yayın izleyeceğiz.

Bu noktada davet eden kullanıcının, canlı yayını istediği gibi yönetmesi de sağlanacak. Yani isterse kullanıcı davet ettiği kullanıcıyı canlı yayından çıkarıp, ardından yeni bir kullanıcıyı da canlı yayına eklemek için davet edebilecek. Ana kontrol davet eden, canlı yayını başlatan kullanıcı da olacak. Herkes tarafından kullanılabilir olarak yayınlanan yeni canlı yayın özelliğini kullanmak için sadece Instagram’ı güncellemek yeterli olacak. Bunun dışında ekstra bir bölüme gerek olmadığını da belirtelim.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Yeni Güncelleme İle Keşfet Bölümü Eklendi

Sıkı Çalışıyorlar

Sosyal medyanın ilgi çeken uygulamalarından biri olan Instagram için sıkı bir çalışma devam ediyor. Bir yandan adeta yeni bir bölüm olarak gösterilen resimlerin hikayesi özelliği için ardı ardına güncellemeler yayınlayan uygulama bir yandan da yepyeni güncellemeler için çalışmalara başladı. Bu noktada son gelen iddialara göre Instagram’ın canlı yayın üzerinde çalıştığı ve Go Insta adı verilen yeni bir özellikler beraber canlı yayın kullanımının sunulacağı belirtmişti. Hatta iddialar bir adım öne girmiş ve Instagram’ın canlı yayın özelliği için görseller paylaşılmıştı.

Tüm bu gelişmelere rağmen Instagram tarafından güncelleme için net bir açıklama gelmemesi ise canlı yayın özelliğinin net olarak çıkacak yorumunun yapılmasına engel olmuştu. Nitekim Instagram’da bu konuda çok gecikmedi ve beklenen güncelleme için sonunda bir açıklama yayınladı. Instagram CEO’su Kevin Storm tarafından bir söyleşi de yapılan açıklama ile beraber ilk olarak resmi bir ağızdan Instagram’ın canlı yayın özelliği alacağı kesinleşti. Konu hakkında yapılan açıklamada beklenen Instagram özellikleri de doğrulanırken canlı yayın için net bir tarih ise verilmedi. Fakat artık bu açıklama ile beraber kesin olarak çıkışı yapılacağı öğrenilen canlı yayın özelliğinin çok kısa bir süre sonra geleceği yorumunu yapabiliriz.

En popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram artık ne gibi yeniliklerle kullanıcıların karşısına çıkabilir derken beklenen hamle geldi. Ardı ardına birçok güncelleme yayınlamasından sonra eksiklerini büyük ölçüde tamamlayan ve hatta resimlerin hikayesi özelliği gibi ekstra birçok özellik kazanan Instagram’ın tüm bu güncellemelere ek olarak nasıl bir yenilik sunacağı merak konusu olmuşken son gelen haberler beraber Instagram’ın artık canlı yayın özelliğini gündeme getirdiği öğrenildi.

Facebook’daki Gibi

Yayınlanacak olan yeni güncelleme ile beraber Instagram’a tıpkı Facebook üzerinde çalışan sistemde olduğu gibi bir canlı yayın özelliği eklenecek. İlk etapta sadece bir iddia olarak gündeme gelen canlı yayın özelliği şimdilerde ise kesinleşti. Şu an için çıkış tarihi konusunda bilgi verilmese de artık kesinleşen canlı yayın güncellemesi için Instagram’ın testlere de başladığını belirtelim. Zira testler,n yapıldığına ilişkin bazı görsellerde paylaşıldı. Bununla beraber kullanılacak olan canlı yayın özelliğinin adı bile ortaya çıktı.

Güncellemenin “Go Insta” olarak yayınlanacağının da belirtilmesiyle beraber artık sadece güncellemenin çıkış tarihi merakla beklenmeye başladı. Çıkış tarihinden önce Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu canlı yayın özelliğine ilişkin detayların da paylaşılması bekleniyor. Canlı yayın süresi ne kadar olacak? Canlı yayın sürekli profilde kalacak mı? Canlı yayının bir sınırı olacak mı? Gibi tüm soruların cevapları da Instagram’ın açıklamasından sonra ortaya çıkacak.

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +