Instagram Çökme Sorunu Yaşanmaya Başladı

Instagram Çökme Sorunu Yaşanmaya Başladı

Instagram çökme sorunu sürekli yapılan güncelleme ile oluşmaya başladı. Son güncelleme de geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Söz konusu yeni güncelleme ile Instagram 7.0.1 sürümüne yükseltilmiş oldu. Bu güncelleme de daha çok arama ve keşfetme özelliklerine yoğunlaşan Instagram yetkilileri artık kullanıcılara yeni arama butonları da sunmaya başladı. Büyük bir merakla beklenen yeni güncelleme için ise geri sayım başladı. Yavaş yavaş tüm kullanıcılara güncelleme verilmeye başladı.

İlk olarak Amerika’da dağıtılan yeni güncelleme Avrupa’ya da yayılmaya başladı. Bununla beraber birkaç gündür Instagram’da sorunlar yaşanmaya da başladı. Özellikle güncellemeyi ilk alan Amerikalı kullanıcılara zaman zaman Instagram’ın çöktüğü bildirmeye başladı. Çalışmayı durdurma hatası vermeye başlayan yeni güncellemenin şimdilik açıklanmış böyle bir hatası bulunmuyor. Zira söz konusu sorunun güncellemeden de kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmiyor. Sadece ilk olarak güncellemenin Amerika bölgesine verilmesi ve bu bölgede sorunların yaşanması nedeniyle sorunun yeni güncellemeden kaynaklandığı konuşuluyor. Henüz sorun ile ilgili Avrupa kullanıcılarından bir açıklama ya da şikâyet gelmese de Instagram yetkilileri şimdiden çalışmaya başladı. Küçük bir düzeltme ile çökme sorunlarının ortadan kaldırıldığı söylense de henüz ülkemizde bu tür bir sorunun yaşanıp yaşanmayacağı da bilinmiyor. Zira son zamanlarda Instagram’ın çökme konusunda epey bir yol aldığını söylemek mümkün. Eskiye oranla neredeyse hiç denilebilecek kadar az çökme sorunlarının yaşadığını biliyoruz.

Dünyanın en kapsamlı uygulamaları sosyal medya uygulamaları. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber her eve girmeye başlayan sosyal medya artık en kapsamlı iletişim medyası haline geldi. Durum böyle olunca sosyal medya uygulamaları da bir bir çoğalmaya başladı. Özellikle başı çeken Instagram, Facebook ve Twitter gibi uygulamalar daha önemli hale geldi. İşte bu üç uygulama içerisinde en büyük yükselişi yakalayan ise Instagram. Aslı amacı fotoğraf paylaşımı olan Instagram bu yolla insanların birbirleriyle iletişim kurmalarını da sağlıyor. Yakın zamanda aylık kullanıcı sayılarında da 400 milyonu geçen uygulama bu ilgiyi karşılamada ise bazı anlarda zorlanmıyor değil.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Instagram Çökme Sorunu Kısa Sürede Çözüldü

Bu anlarda ise genelde uygulamada aşırı yükten dolayı çökme sorunları yaşanıyor. İşte bu tarz bir sorun geçtiğimiz günlerde bir kez daha yaşanmış ve Instagram kısa süreli çökme sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Kimi kesim uygulamaya girebilirken birçok kesimden de giriş hataları gelmesi acaba Instagram bölgesel olarak engellenecek mi sorunlarını akla getirmeye başladı. Konu hakkında yapılan incelemenin sonlanması ise sorunun kaynağını ortaya koydu. Yapılan resmi açıklamada çökme sorunlarının anlık servis kopmalarından kaynaklandığı ve sorunun çözüldüğü belirtildi. Bir kez daha çökme sorunu ile karşı karşıya kalan uygulama altyapı çalışmalarına da başladı. Zira sunucu sistemlerinin biraz daha güçlendirilmesi hedefleniyor.

Popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, son yıllarda genelde güncelleme haberleriyle gündeme geliyor. Hikayeler, akış, keşfet bölümü güncellemeleri derken birçok güncellemeyle anılıyor olsa da sosyal medya devinin zaman zaman çok daha farklı sorunlarla gündeme geldiğini de görüyoruz. Bu sorunlardan birisi de bugün ortaya çıktı. Akşam saatlerinde Instagram Çöktü ve uygulamaya erişim kesildi. Ara ara yaşanan durum hakkında gelişmeler ve uygulamanın neden çöktüğü konusunda detaylara geçiş yapalım.

Instagram Çöktü Sorunu Devam Ediyor Mu?

Uygulamanın çöktüğü ilk olarak web sitesi üzerinde karşımıza çıktı. Web sitesinde 5xx Server hatası aldığı görülen uygulamanın, sunucu tabanlı sorun yaşadığı ortaya çıktı. Kesin olarak bilinmese de uygulamanın web sürümünü sunucu bağlantısı kesilmiş gibi gözüküyor. Bunun dışında mobil uygulama içerisinde de sorunlar yaşanmaya başladı.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Bağlantı Hatası Sorunu

Instagram Çöktü

İlk olarak akış yenileme sorunları karşımıza çıktı. Mobil sürümde yaşanan akış yenileme sorunları, paylaşım sorunlarıyla beraber ortaya çıktı. Akşam saatlerinde hem sitede hem de mobil sürümde yaşanan sorunların ise kısa süreli sorunlar olduğunu belirtelim. Öyle ki şu an için bağlantı da yavaşlamalar olsa da hem web sürümünde hem de mobil sürümde sorunlar çözüldü.

Bazı kullanıcılar hala sorunlar yaşıyor olsa da genel olarak donma sorunu dışında bir sorun kalmamış gibi gözüküyor. Kısa süreli bir sorun olarak karşımıza çıkan Instagram Çöktü sorununun muhtemelen birkaç saat içerisinde tamamen çözüldüğünü göreceğiz.

Instagram Çöktü Sorununun Nedeni Belli Mi?

Son olarak yaşanan sorunun nedeni konusunda ortaya çıkan detaylardan söz edelim. Başta dediğimiz gibi açıklama gelmedi ancak sorunun sunucu tabanlı bir sorun olduğu aşikar. Sunucu da yaşanan sorunlar ya da anlık bir güncelleme hatası gibi nedenlerden dolayı uygulama çökmüş olabilir. Şimdilik bu konularda Facebook ya da Instagram tarafından bir açıklama gelmedi. Açıklama gelecek olursa, sitemizden yapılan resmi açıklamaya yer vereceğiz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Fotoğraflar Kaybolyor Kaybolmasın Gitmesini İstemiyorum Sorunu Çözüm

Son dönemlerde çok sık güncelleme haberleriyle gündeme gelen Instagram, şu sıralar yeni bir güncelleme paketi üzerinde çalışıyor. Hikayelere müzik ekleme ve Spotify üzerinden direk paylaşım yapma gibi ayrıcalıkların üzerinde çalışıldığını görüyoruz. Haliyle şu an için uygulamanın oldukça yoğun bir gündem geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu yoğun gündemden mi bilinmez ama bugün gün içerisinde uygulamaya erişimin kapandığını da gördük. Uygulamaya giriş yapılamaması ve sorunun hala bazı bölgeler için devam ediyor olması “Instagram Neden Çöktü?” sorularını da akla getirdi. Peki, Instagram Neden Çöktü? Sorun devam ediyor mu? Kullanıcıların hesapları için bir güvenlik sorunu söz konusu mu?

Instagram Neden Çöktü?

İlk olarak sorundan söz edelim. Özellikle Instagram web sürümüne girmek istediğiniz zaman “532 Web Server Error” hata mesajı almaya başladık. Gün içerisinde belli saat aralıklarında sürekli olarak bu hatanın gösterilmiş olması, uygulamanın çöktüğünü gösteriyor. Her ne kadar web sürüm üzerinden dikkat çeken bir hatadan söz etmiş olsak da mobil uygulamanın da sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirtelim. Kullanıcıların mobil sürüm üzerinde yaşadığı sorun ise uygulamada hiçbir işlem yapamamak.

 

Giriş yapmak istediğiniz zaman mobil uygulama açılıyor ancak ne paylaşım yapabiliyorsunuz ne de akışı yenileyebiliyorsunuz. Mobil sürüm üzerinde de web sürüm üzerinde de sorunların yaşanıyor olması, uygulamanın kesin olarak çöktüğünü gösteriyor. Uygulama yetkililerinden konu hakkında bir açıklama gelmiş değil. Fakat bu belirtilere bakacak olursak, web sunucusunda bir sorun ya da güncelleme olduğunu söyleyebiliriz.

Sorun Çözüldü Mü?

Şu an için servise erişim söz konusu. Yine bazı kullanıcılar aynı hataları almaya devam ediyor ve bazı kullanıcılarda uygulamayı hala tam olarak düzgün bir şekilde kullanamıyor ancak sorun büyük ölçüde çözülmüş durumda. Muhtemelen yeni güncellemeler için yapılan düzenlemeler sırasında bir sürelik bir erişim kaybını yaşamış olduk. Konu hakkında resmi bir açıklama gelecek olursa, sitemizden paylaşacağız. Hala erişim kısmında sorun yaşıyorsanız, yorum bölümünden mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/takipci/turk-bot

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram Çökme Sorunu Yaşanmaya Başladı
4.5 (89.83%) 470 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir