Instagram E -Ticaret Dönemi Başlıyor

Instagram E -Ticaret Dönemi Başlıyor

Instagram E-ticaret dönemi hızla başladı. Sosyal medya kullanımında ki artış her geçen gün biraz daha fazlalaşmaya başladı. Özelikle son yıllarda gelişen internet teknoloji sayesinde birçok kullanıcı sosyal medyaya yöneliyor. Tabi nüfusun fazla olduğu bir alanda da yeni iş sektörlerinin oluşması oldukça doğal olarak görülebilir. Bu durumdan en çok etkilenen platform ise Instagram olarak biliniyor. Zira 300 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile Instagram üzerinden artık E-ticaret adı verilen iş sektörleri de oluşturulmaya başladı. E-ticaret adı verilen bu sistemler özellikle Instagram üzerinden moda üzerine yapılan ürün satışlarında kullanılıyor.
Genellikle moda alanında ürün tanıtımı ile sayfa üzerinden ürün satışı yapılması şeklinde yürütülen bu sistem sayesinde birçok kişi gelirde elde edebiliyor. Bunun yanında bireysel kullanıcıların dışında büyük firmalarında bu yöntemi kullandığı bir gerçek. Kimi zaman reklam için kimi zamanda daha fazla ürün satışı yapmak ve Pazar hacmini artırmak için kullanılan bu yöntem ile son dönemde alışveriş işine iyiden iyiye Instagram’ın da katıldığını söylemek mümkün.

Hızlı Yükseliş Devam Ediyor

Sosyal medya devi Instagram son dönemde hızla bir yükselişin içerisine girdi. Özellikle Instagram’ın ardı ardına yayınlanan yeni güncellemeleri ile beraber Instagram’ın çok daha işlevsel hale gelmeye başladığını da söylemek gerek. Bu şekilde aldığı güncellemeler ile beraber son dönemde rakip sosyal medya uygulamalarını da bir hayli geride bırakmayı başaran Instagram, son olarak ise Snapchat ile bir yarış içerisine girmişti. Facebook’un Snapchat uygulamasını satın alamaması ile başlayan yarış sonrasında Instagram’a yeni özellik olarak getirilen resimlerin hikayesi özellikleri de dahil edilmişti.

Şimdilerde ise Instagram resimlerin hikayesi özelliğini güncelleyerek tamamen bu özellik için Snapchat’in önüne geçmeyi amaçlıyor. Bunun için sürekli olarak yayınlanan güncellemeler ile beraber öne çıkmaya başlayan Instagram’ın son olarak ise 9.7.5 sürümü ile güncellendiğini söylemek gerek. Son sürümle beraber ise resimlerin hikayesi özelliğine birçok yenilik eklendi. İlk olarak Boomerang ile GIF paylaşımlarına izin vermeye başlayan Instagram, bunun dışında resimlerin hikayesi sistemi için etiketlemeleri de değiştirmeye başladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Etiket konusunda yapılan değişikliklerle beraber artık kolayca resimlerin hikayesi paylaşımlarınıza başka kullanıcıların kullanıcı hesaplarını etiket olarak eklemeniz mümkün hale getirildi. Tüm bu adımların dışında Instagram’ın en çok beğenilen özelliği ise E-ticaret güncellemesi oldu. Zira söz konusu güncelleme ile markaların resimlerin hikayesi paylaşımlarına “daha fazlası” özelliği eklemesi de mümkün kılındı. Bu sayede artık markalar ya da moda blogları doğrudan kendi sitelerinin adreslerini resmin içerisine daha fazla özelliği olarak eklemesine de izin verildi. Söz konusu sistemin ne kadar beğeni toplayacağı ise merak konusu.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Üzerinden Takip Etmediğimiz Kişiye Nasıl Mesaj Göndeririz?

İlginizi çekebilecek diğer sayfalar; https://instagramtakipcisatinal.com/twitter/begeni

Kullanıcı sayılarının ulaşılması zor bir seviyeye gelmesi, bunun yanında yeni bir alan olarak sosyal medyanın bir yayın organı olarak değerlendirilmesiyle beraber birçok marka Instagram uygulamasına doğru yönelmeye başladı. Markaların reklam amaçlı olarak uygulamayı kullanması bir yana, artık sosyal medya uygulaması üzerinden e-ticaret sisteminin kullanılmaya başladığını da görüyoruz. Bunun farkında olan Instagram ise ticaret konusunda yeni sistemler üzerinde çalışmaya başladı. Son olarak Instagram E-ticaret sistemi için yeni bir özelliğin daha test edildiği ortaya çıktı. Instagram E-ticaret döneminin başlatacağı belirtilen yeni test sisteminin detaylarına ve nasıl kullanıldığına geçelim.

Instagram E-ticaret Direk Ödeme Sistemi Yolda

Paylaşılan son bilgilere göre Instagram E-ticaret sistemi konusunda yeni bir ödeme yöntemi üzerinde çalışıyor. Buna göre uygulama üzerinden direk olarak ödeme yapmak mümkün olacak. Kullanıcılar ödeme yapmak için sadece profillerini kullanacaklar. Instagram E-ticaret sistemini geliştirecek ve Instagram dükkan hesaplarını genişletecek olan yeni desteğin, rezervasyon sistemine ek olarak gelmesi bekleniyor.

Sistemin işleyişi de oldukça basit. Sadece kullanıcıların profillerine bir ödeme kanalı ekleyecek. Kullanıcıların profillerine kredi kartı bilgileri eklenebilecek. Kullanıcılar profillerine kredi kartı bilgilerini kayıt ettiği zaman istenilen anda ödeme yapılabilecek.

Instagram E-ticaret

Resmi bir sistemde Instagram e-ticaret bölümünün bulunmadığını biliyoruz. Ancak bunun dışında kullanıcıların Instagram üzerinden butik hesaplara bir hayli önem verdiğini ve bu hesaplar üzerinden yoğun bir şekilde satış gerçekleştirildiğini de biliyoruz. Bu kısımda ödeme sistemleri ise dışarıdan sağlanıyor.

Instagram, işte bu sistemi değiştirmek istiyor. İşletme profili kullanan ve satış yapan hesaplardan ürün alması durumunda kullanıcıların Instagram üzerinden ödeme yapması, bir nevi alışverişi hakkında bir kanıt oluşturuyor. Ürün konusunda bir sorun çıktığında ya da ürünün iptali gibi durumlarda yeni sistemle beraber kullanıcılar mağdur olmadan kanıt sunabilecekler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Fotoğraflar Kaybolyor Kaybolmasın Gitmesini İstemiyorum Sorunu Çözüm

Instagram E-ticaret

Belki de Instagram E-ticaret sisteminde onay dönemi de devreye girebilir. Yani ürünü alıp incelemesinin ardından kullanıcı ödemeye onay verebilir. Söz konusu sistemin sosyal medya uygulamalarının yapısını ne kadar değiştirdiği tartışılır. Fakat şu an için test kullanıcıların da bu özelliğin kullanımda olması, Instagram’ın kararlı olduğunun da göstergesi.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram E -Ticaret Dönemi Başlıyor
4.5 (90.2%) 245 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir