Instagram’da E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En popüler sosyal medya uygulamalarından olan Instagram’da bildiğiniz gibi E-Ticaret yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Instagram artık o kadar popüler ki burada yapılan pazarlama oldukça önemli bir yere sahip. E-Ticaret sitesi sahipleri Instagram’ı en doğru şekilde kullanarak hem satışlarını hem de müşterilerini arttırabilir.

İşte pazarlamanın bu kadar yoğun yaşandığı bir platform olan Instagram’da nasıl daha iyi pazarlama yapılabilir bunun cevabını arayacağız.

-Kurumsal Nitelikli Hesap Oluşturun

kurumsal-nitelikli-hesap

Eğer bir E-Ticaret sitesi sahibiyseniz hesabınız kesinlikle kurumsal nitelikte olmalıdır. Tüm bilgilerin doğru doldurulmuş olması ve firma adınızın net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

Bunun dışında profil bölümüne E-Ticaret sitenizin web adresini kesinlikle yazmanız gerekir. Bu ne açıdan önemli derseniz eğer, hem Instagram kullanıcıları ürünlerinize bakmak için web adresinize gidebilir hem de kullanıcılara web adresinizle güven aşılayabilirsiniz.

-Ürünlerinizle İlgili Etkileyici Görseller Paylaşın

etkileyici-urun-gorselleri

İşte bu konuya biraz önem vermenizde fayda var. Çünkü Instagram platformunun amacı zaten görsel paylaşımlarla hedefe ulaşmak.

Bu yüzden Instagram’ı sanal vitrininiz olarak düşünün. Örneğin hiç aklında alışveriş düşüncesi olmayan birisi mağaza vitrinin de gördüğü bir kıyafeti veya herhangi bir şeyi beğenir ve satın alma isteği duyar. İşte aynısını Instagram hesabınızda da gerçekleştirmeniz mümkün.

Paylaştığınız görsellerde efektler ya da filtreler kullanabilirsiniz. Böylece ürünleriniz ile ilgili fotoğrafları daha göze hoş gelen bir hale dönüştürebilirsiniz.

E-Ticaret sitenizdeki görsellerin aynısın Instagram hesabınızda kullanmakta müşterileriniz için avantaj sağlar. Çünkü Instagram hesabınızda gördüğü ürünü web sitenizde de aynı görsel olduğu için kolaylıkla bulabilir.

-Instagram Hesabınızı Diğer Sosyal Medya Hesaplarınıza Bağlayın

diger-sosyal-medya-hesaplariyla-baglama

Instagram hesabınızda yaptığınız paylaşımların aynı zamanda diğer sosyal platformlarda da görünmesini istiyorsanız hesaplarınızı birbiriyle bağlamanız gerekiyor.

Hesapları birbirine bağlayarak diğer sosyal medya hesaplarınızı takip etmeyen kullanıcıları da diğer hesaplarınızdan haberdar etmiş olacaksınız. Bununla birlikte paylaşımlarınızı daha çok kişiye ulaştırmış olacak ve satışlarınızda artma olacaktır.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Şikâyet Bildirimi

Kullanıcılarla Özel Olarak İletişime Geçebilirsiniz

kullanicilarla-ozel-olarak-iletisime-gecin

Instagram’da kullanıcılarla özel mesaj yoluyla da iletişime geçme imkânınız vardır. Bu sayede kişiye özel kampanyalar yapabilir ve ürününüzü almaya teşvik edebilirsiniz.

Çok sık olmasa da arada kullanıcılara, sattığınız ürünlerle ilgili mesajlar gönderebilirsiniz. Böylece hiç ürün almayı düşünmeyen kullanıcının bu fikrini değiştirebilirsiniz.

-Sadece Paylaşım Yapmayın

sadece-paylasim-yapmayin

Instagram’da karşılıklı etkileşim çok önemlidir. Bu yüzden sadece paylaşım yapmamaya özen gösterin. Diğer kullanıcıların yaptığı paylaşımları beğenmekten ve yorum yazmaktan çekinmeyin. Bu sizin daha çok fark edilmenizi sağlar.

Yorum yaparken kesinlikle E-Ticaret sitenizin tanıtımına dair paylaşımla alakasız şeyler yazmayın. Bu diğer kullanıcılar tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu yüzden paylaşımlara yorum yazarken paylaşan kullanıcının beğenisini kazanacak tarzda yorumlar yapın. Bu paylaşımı yapan kişinin profilinize ve oradan da sitenize girmesini sağlayabilir.

-Kampanyalar Düzenleyin

kampanyalar-duzenle

Instagram’da ürünleriniz ile ilgili kampanyalar düzenleyip çekilişler yapabilirsiniz. Paylaştığınız görsellerde altına yazacağınız ufak iletilerle yaptığınız kampanyayı açıklayabilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer “Web sitemizden bu ürün için yapacağınız siparişlerde %20 indirim fırsatı” gibi.

Bu tarz kampanyalar yapmak hem sahip olduğunuz müşterileri memnun etmeye hem de yeni müşteriler kazanmanıza olanak sağlar.

-Hashtag Kullanın

hashtag-kullanimi

Instagram’da en çok önem verilmesi gereken konulardan biri de Hashtag’lerdir. Hashtag kullanımı paylaştığınız ürünün daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Ancak paylaştığınız ürünle çokta alakası olmayan Hashtag’ler kullanmayın. Alakalı ve popüler Hashtag’leri kullanmaya özen gösterin.

-Web Siteniz Mobil Uyumlu Olsun

mobil-uyumlu-web-sitesi

Instagram hesabınıza girip bir ürünü beğenen kullanıcı daha sonra web sitenizi ziyaret edebilir. Ve bu ziyaretini telefon veya tabletten gerçekleştirmek isteyebilir. Artık günümüz çağında bilgisayar kadar telefon ve tablet kullanıcılarının da çoğalmasıyla sitenizin mobil uyumlu olması da önem kazandı.

Mobil uyumlu bir E-Ticaret sitenizin olması ürünlerinize ulaşmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlar. Ne kadar kolay erişim o kadar çok satış demektir.

Pazarlama bakımından çok büyük potansiyele sahip Instagram’da eğer iyi bir E-Ticaret hesabı oluşturmak istiyorsanız bu yazdığımız maddelere bakmanızda yarar var.

Instagram’da E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +