Instagram’da Hesap Onaylatma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram’da Hesap Onaylatma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook tarafından satın alındığından beri kullanıcısı sayısında inanılmaz bir artış gözlenen Instagram, kendini sürekli güncellemeye devam ediyor. Instagram’da hesap onaylatma özelliği de bu yeniliklerden bir tanesi. Bugüne kadar yalnızca tanınmış ünlü kişilerin ve çok sayıda takipçisi olan Instagram fenomeni dediğimiz kullanıcıların hesapları için geçerli olan Instagram hesap onaylatma özelliği, şimdi yenilenerek kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Instagram’da Hesap Onaylatma Nedir?instagram mavi tik

1 milyara yakın kullanıcının aktif olarak yer aldığı Instagram, sahip olduğu bu popülerliği korumak için her geçen gün kendini geliştirecek yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor. İlk kullanılmaya başlanmasından itibaren bugüne kadar, fotoğraf paylaşımına ek olarak video paylaşımı, hikaye paylaşımı, özel mesaj eklentisi gibi yeniliklerle kullanışlı bir hale gelen Instagram, önümüzdeki günler içerisinde bünyesine farklı özellikler de eklemeyi planlıyor.

Instagram kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği özelliklerden biri, görüntülü konuşma, kısa bir süre sonra kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. Aynı anda birden çok sosyal medya aracının sağladığı özellikleri tek başına toplamayı başaran Instagram, bu yönüyle oldukça beğeniliyor. Görüntülü konuşma özelliği ile birlikte ön kamera filtresi uygulaması de planlar arasında. Bundan böyle Instagram’da ön kameradan çekilen fotoğraflar da düzenlenip filtrelenebilecek.

Ancak, inceleyeceğimiz asıl yenilik, Instagram’da hesap onaylatma özelliği olacak. Instagram hesap onaylatma nedir, bir kullanıcı hesabını neden onaylatmak ister, bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

Instagram’da hesap onaylatma, bir Instagram kullanıcısının hesabının Instagram tarafından onaylanmasını ifade eder. Instagram ortamında “mavi tik” olarak bilinen bu uygulama ile ilgili yeni bir özellik geliyor. Bazı Instagram profillerinin yanında yer alan mavi tik işareti, bu hesabın Instagram tarafından onaylanmış olduğu anlamına gelir. Önümüzdeki süreçte eklenecek olan yeni güncelleme ile, artık kullanıcılar daha kolay bir şekilde Instagram hesaplarını onaylatabilecek.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Instagram hesabı neden onaylatılır? Instagram’da hesap onaylatma, çoğunlukla taklit edilme ihtimali yüksek olan tanınmış insanların profillerini korumak ve bir nevi resmileştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bir ünlü ismi arattığımızda karşımıza çok sayıda Instagram hesabı çıktığını görebiliriz. Bunlardan hangisinin gerçekten o ünlü isme ait olduğunu da ancak, profilin yanında yer alan mavi tik işaretinden anlayabiliriz.

Instagram’da hesap onaylatma, özellikle Instagram ile para kazanan ya da ticari faaliyet yürüten sayfalar için oldukça önemli. Aynı şekilde ünlü kişiler de, haklarında asılsız paylaşımlar yapılması gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için doğrulanmış bir Instagram hesabına ihtiyaç duyuyor. Ticari faaliyet yürüten firmaların, ünlü kişilerin, sahte hesaplara karşı önlem alarak kendini koruyabilmesi için mavi tik işareti almak suretiyle hesabını onaylatması gerekiyor.

Instagram’da Hesap Onaylatmada Güncel Durum

Normalde, Instagram’da hesap onaylatma sistemi mevcuttu fakat bunun için Instagram, kendi ölçütlerine göre değerlendirme yaparak belirli hesapları kendiliğinden onaylı hesap haline getiriyordu. Bu ölçütleri karşılamayan, yani tanınmış kişi ya da ticari isim olmayan kullanıcılar, çeşitli yöntemler deneyerek onaylı hesap almaya çalışıyor, bu konuda Instagram ile iletişime geçerek talepte bulunuyordu. Yeni gelecek olan güncelleme ile bu işlem artık Instagram özelliği haline getirilecek.  Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğu, hesabını onaylatarak profilinin yanında onay işaretini görebilmek istiyor. Ancak bu, mevcut durumda çok kolay değil.

Şu anda Instagram’da hesap onaylatma yapmak isteyen kullanıcılardan beklenen birtakım özellikler var. Öncelikle onaylanması istenen hesabın çok sayıda takipçisi olması gerekiyor. Hesabın gerçek bir kişiye ait olduğunun kanıtlanması da hesap onaylatma için olmazsa olmaz şartlardan biri. Türkiye’de bir Instagram kullanıcısı’nın hesabını onaylatabilmesi için bir haber sayfası, blog sayfası ya da bir makalede isminin geçmesi şartı aranıyor. Instagram’da hesap onaylatma için, ilgili makale ya da sitelerin Instagram’a ulaştırılması ve Instagram tarafından yapılacak inceleme sonucunda hesabın onaylanıp onaylanmayacağına karar verilebiliyor.

Instagram’da Herkes İçin Hesap Onaylatma Özelliği Geliyor

Instagram’da hesap onaylatma özelliğinin mevcut durumu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ancak, Instagram, hesabını onaylatmak isteyen kullanıcılar için güzel bir haber verdi. Yeni eklenecek olan güncelleme ile birlikte kullanıcılar hesap güvenliğini korumak amacıyla şimdiki durumdan daha kolay şekilde doğrulanmış hesap elde edebilecek. Geçtiğimiz Temmuz ayında ilk olarak Avustralya’da faaliyete başlayan yeni özellik, artık Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının da hizmetine sunulacak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Başlangıçta kısıtlı bir kullanıcı çevresinde denemesi yapılacak olan güncelleme ile, “bu hesap hakkında” özelliği de eklenecek. Bu özellik ile, herhangi bir Instagram kullanıcısının hesabının açılış tarihi, son 1 yıl içerisinde gerçekleşen değişiklikler görülebilecek. Bu sayede çok daha güvenli bir Instagram ortamı sağlanmış olacak. Onaylı bir Instagram hesabına sahip olmak, Instagram üzerinden gelir elde eden kullanıcılar için de oldukça önemli. Instagram üzerinden belirli bir müşteri kitlesine ulaşmış firmalar, güvenli bir ticaret ortamı sunabilmek için doğrulanmış bir Instagram hesabına ihtiyaç duyuyor. Mavi tik almış bir ticari firmanın Instagram hesabı, o firmaya karşı mevcut ve potansiyel müşterilerin güven duymasını sağlıyor.

Instagram Hesap Onaylatma

Instagram’da hesap onaylatma özelliği, belirli bir üye sınırlaması ile aktifleştirilmiş durumda. Bu özellik ile yeni bir kimlik doğrulama işlemi sayesinde, tanınmış olmayan kişiler dahi, hesabının doğrulamasını alabilecek. Bu bir nevi, Instagram hesabının kişiye ait olduğunun tescillenmesi anlamına geliyor.

Yeni, Instagram’da hesap onaylatma özelliği, bu işlem için kullanıcıların bir doğrulama formu doldurmasını talep ediyor. Güncelleme, herkes için tanımlandığı zaman Instagram hesabınızın ayarlar bölümündeki “doğrulama talebi” seçeneğine girmeniz gerekecek. Karşınıza gelecek ekranda “Instagram doğrulaması için başvur” seçeneğine dokunarak, başvurunuzu başlatabileceksiniz. Bu şekilde hesap onaylatma formuna eriştikten sonra, formda yer alan isim, soyisim, kullanıcı adı gibi bilgileri girmenizin ardından, Instagram sizden, doğum tarihinizi içeren ve resmi bir kurumca düzenlenmiş bir kimlik belgesi isteyecek. Sayfanın altında yer alan “kimliğinizin bir fotoğrafını paylaşın” bölümüne, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi herhangi bir kimlik belgenizin fotoğrafını yükleyerek Instagram’da hesap onaylatma başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Instagram, bu yeni özellik sayesinde kullanıcıların mavi onay işaretli Instagram hesaplarına kavuşmasını sağlayacağını vadetmekle birlikte, bunun garantisini kesinlikle sunmuyor. Yukarıda açıkladığımız adımları takip ederek, kimlik doğrulaması işlemini yapmanız halinde de Instagram, hesabınızı onaylı hesap durumuna getirmeyebilir. Yani diğer bir deyişle yeni gelen özellikle birlikte kullanıcılar yalnızca hesap onaylatma talebinde bulunabilecek, bundan sonrası Instagram’ın ikna olup olmamasına göre belirlenecek. Instagram’ın gelen başvurulara ne kadar süre içinde yanıt vereceği de tam olarak bilinmiyor. Şimdilik başvurudan itibaren yaklaşık 30 gün içinde yanıt alınacağı tahmin ediliyor.

Hesap Onaylama Başvurusu Nasıl Kabul Edilir?

Instagram’da hesap onaylatma özelliğini deneyip başvurunuzun reddedilmesi ihtimaline karşı bazı önerilerde bulunmak mümkün.

Tanınmış olmayan kişiler için hesap onaylatma işlemi biraz  zor, hatta bazen imkansız olabilir. Eğer sıradan bir Instagram kullanıcısı olarak hesabınızı onaylatmak istiyorsanız, hesabınızı tanınmış kişi hesaplarına benzetmeniz gerekecektir. Bu, Instagram hesabınızı popüler hale getirmeniz anlamına gelir. Bunun için de Instagram hesabınızdaki beğeni, yorum ve etkileşim sayısını arttırmaya çalışmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Linkedin Hesap Silme Ve Dondurma

Düzenli ve sık aralıklarla kaliteli paylaşımlarda bulunmak, doğru ve yerinde etiketler kullanmak takipçi sayınızı arttıracaktır. Takipçi sayısının artması da, Instagram’da hesap onaylatma konusunda öncelikli faktördür. Instgram hesabınızın linkini Facebook, Twitter gibi diğer sosyal medya mecralarında paylaşmak da Instagram’da tanınırlığınızı arttıracaktır.

Instagram, hesabının onaylanmasını talep eden kullanıcılardan, kişinin ünlü biri ya da ticari bir firma olmasını bekler. Bunun için Instagram hesabınız ile kişisel Facebook hesabınızın birleştirilmesi faydalı bir yöntemdir. Bu şekilde, gerçekte o kişi olduğunuzu kanıtlamaya yaklaşabilirsiniz. Ancak, Facebook hesabının da taklit edilmesi ihtimali olduğu için, daha sağlıklı kimlik doğrulama yöntemlerine ihtiyaç vardır.

Kimlik Bilgileri İstenebilir

Instagram’da hesap onaylatma işlemi için Instagram’a kimlik bilgilerinin sunulması gerekebilir. Ancak, Instagram’ın bu işlem için herhangi bir şifre talep etmediğini önemle hatırlatmak isteriz. Instagram’da hesap onaylatma yapabilmek için, Instagram şifrenizi kimse ile paylaşmanız gerekmemektedir. Bu nedenle böyle bir bilgi talep edildiğinde ortada bir sorun olduğunu düşünmelisiniz.

Instagram, onaylanması istenen hesapların takipçilerine de dikkat eder. Instagram’da hesap onaylatma için önemli olan çok sayıda takipçiye sahip olmak değil, gerçek takipçilere sahip olmaktır. Para karşılığı satın alınan takipçiler, sahte takipçi profilleri, sahte Instagram yorum ve beğenileri, Instagram tarafından kolaylıkla tespit edilecek ve ilgili hesabın doğrulaması gerçekleşmeyecektir.

Instagram’da hesap onaylatma için, ilgili hesabın aktif bir hesap olması da önemlidir. Kullanıcı gerçekten tanınmış bir kişi olsa ve bunu ispatlasa dahi, Instagram, aktif olmayan bir hesabı onaylamayacaktır. Bu nedenle Instagram’da hesap onaylatma işlemi için çok sayıda ve gerçek takipçi kitlesi, aktif Instagram faaliyeti, kimlik bilgilerinin doğrulanması ve tanınmış kişi ya da ticari firma olma koşullarının hepsinin bir arada gerçekleşmesi gerekiyor.

Instagram hesabınızı tüm bu şartları taşıyan bir hesap haline getirdikten sonra yeni Instgram’da hesap onaylatma özelliğini kullanarak başvurunuzu Instagram’a iletebilirsiniz. Yüksek ihtimalle mavi işaretli, doğrulanmış bir Instagram hesabı elde etmiş olacaksınız. Onaylı hesap başvurusunun reddedilmesi durumunda, yeniden başvuru yapmak da mümkün olacak. Instagram’da hesap onaylatma başvurusu yaparken, verdiğiniz bilgilerin doğruluğuna çok dikkat etmenizi öneririz. İsim, soyisim gibi bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bir ticari firma hesabı için başvuru yapılacaksa, firmanın da tam isminin forma eklenmesi gerekiyor. Kimlik bilgilerinizi içeren bir kimlik belgesini gönderirken de gerçek ve güncel bir kimlik belgesi olması şart.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Güvenlik

Instagram, kullanıcıların hesap güvenliği için, doğrulanmış hesap özelliğine ek olarak kimlik doğrulama özelliği de getiriyor. İki adımlı kimlik doğrulama özelliği ile kullanıcı hesaplarının güvenliğini korumayı amaçlayan Instagram, hesaba girişlerde iki aşama getiriyor. Hesaba giriş yapmadan önce sms yöntemi ya da farklı doğrulama yöntemleri ile doğrulama kodu talep edilecek ve böylece kullanıcı hesapları daha güvenli hale getirilecek.

Yakın zamanda Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının da kullanımına sunulacak olan Instagram’da hesap onaylatma özelliğini incelemeye çalıştık. Görülen o ki, Instagram, kullanıcı sayısı arttıkça güvenilirlik seviyesini de arttırmayı amaçlayarak doğrulanmış hesap uygulamasını harekete geçirmeye karar verdi. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram’da sahte hesaplar, tanınmış kişilerin taklit hesapları gibi durumların önüne geçmek, bu yenilik sayesinde çok daha kolay hale gelecek gibi duruyor. Bu özellik sayesinde tanınmış kişi ya da ticari firma olmayan Instagram kullanıcıları da, kendi hesaplarını kişiselleştirip, gerçekten kendilerine ait olduğunu doğrulatarak Instagram’ı daha güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilecek.

Instagram, sınırlı sayıda kullanıcının denemesine sunduğu Türkiye’den gelen hesap doğrulama taleplerini kabul etmeye başladığını bildirdi. Instagram’da hesap onaylatma başvurusunda bulunan kullanıcılardan kaç tanesinin hesabını onaylı hesaba dönüştürebileceği, kaç tanesinin başvurusunun reddedileceği şimdiden merak konusu oldu.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
8 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mavi Tık özelliğinin pek iyi olduğuna inanmıyorum. Instagram’da hesap onaylatma seçenekleri içinde bazı sitelerin şifre isteme olayı var. Sormak istiyorum böyle bir uygulama yapalım mı?

 2. Instagram’da hesap onaylatma için yeni bir güncelleme geldi mi? Hesaplarım bazen açılırken doğrulama istiyor.

 3. avatar
  Müzeyyen TAŞ

  Ön kameralardan yapılan çekimlerin düzenlenme yapılabilmesi güzel oldu. Telefonum düştüğü için arka kamera pek iyi çalışmıyordu:) Teşekkürler instagram yeni güncellemeleri bekliyoruz.

 4. avatar
  Mutlu CELAVİR

  Yeni yapılan uygulamalar güzel ancak hep artık video ve görsel üzerine yapılan reklamlar ile doldu. Şu reklamları engelleyecek herhangi bir uygulama yok mu

 5. Instagram’da hesap onaylatma özelliği için illaki doğrulanmış hesap mı gerekiyor. Fake hesaplar ile bu tür uygulamaları elde etmenin bir yöntemi var mı?

 6. avatar
  Gaye İNCELİ

  Daha önce rahat bir şekilde yapılabilen tüm işlemler instagramda artık zorlaşmaya başladı herhalde. Hesap onaylatma özelliği sayesinde bakalım hesaplarımızda değişim olacak mı?

 7. Profil doğrulaması yapılmadan mavi tık almak artık yok anlaşılan. Bir kaç hesabım var ama aynı isimle ve numara ile doğrulayamadım. Babamla annemin telefonlarını kullanmak zorunda kaldım.

 8. Sahte hesaplarda da doğrulama yapılıyor. Bunlar tek olarak mı bir numaradan açılıyor. Yoksa hepsi ayrı ayrı bir hesap için telefon gerekiyor bunu merak ediyorum