Instagram’ın Akış Sistemi Yine Yeniden Değişiyor

| Aralık 28, 2017 | Sosyal Medya| One Comment */?>
Instagram akış

Instagram akış gösterimi, uygulamanın ana yapılarından birini oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların en çok zaman geçirdikleri kısım Instagram akış kısmı. Yeni paylaşımların kontrol edilmesi, yapılan paylaşımların değerlendirilmesi, yorumlar ve daha uzayıp giden birçok neden uygulama kullanıcılarının genelde bu kısımda vakit harcamalarına neden oluyor.

Paylaşım yapmak dışında en çok önem verilen bölüm olan Instagram akış bölümü için ise uygulamanın sürekli bir yenilik içerisine girdiğini görüyoruz. Aslında uygulamanın ilk gününden bu yana akış sisteminde kronolojik bir yapı benimsenmiş durumda. Ancak bu durum Instagram’ın pek işine gelmiyor. Bu nedenle de kullanıcıları çok rahatsız etmeden değişiklikler yapılıyor. Benzeri bir uygulamada dün ortaya çıktı.

Instagram akış Düzeni Yine Değişiyor

Uygulamanın bası sayfasından ya da blog sayfasından değil, yardım sayfasından yayınlanan yeni bilgilere göre Instagram akış sistemi bir kez daha değiştiriliyor. Yeni sistem ise uygulamanın uzun süredir ısrarcı olduğu düzeni kullanıma sunacak gibi gözüküyor. Değişikliğin anında blog ve haber sayfaları üzerinden paylaşılmamasının ana nedeni de zaten kullanıcı tepkisini ölçmek.

Daha öncede bu konuda denemeler yapan uygulamanın, eleştiriler sonrasında geri adım attığını da görmüştük. Benzeri bir durum olmaması adına bu kez denemelerden sonra yeni düzen açıklanacak gibi duruyor. Peki, Instagram akış sisteminde nasıl bir değişikliğe gidilecek?

Instagram akış Öneriler Kısmı Alıyor

Bu noktada uygulamanın bir süredir getirmeye çalıştığı öneriler kısmını akışa ekleme planı olduğu ortaya çıktı. Sizin için önerilenler kısmı olarak bildiğimiz kısmın doğrudan akışa ekleneceği ve sıralamalarında tamamen değişeceği belirtiliyor.

Instagram akış

Akışta önerilerin gözükmesi kronolojik sıranın tamamen değişmesi anlamına da geliyor. Sıralamanın değişmesi sonrasında tüm akışın bir anda değişmesinin söz konusu olduğunu da ekleyelim. Yani artık bu kısımda son paylaşımları takip etmek eskisi kadar kolay olmayacak.

Instagram akış Önerileri Neye Göre Belirlenecek?

Akış değişecek. Kronolojik sıra bozulacak. Bu ve buna benzer birçok etki olacak ancak öneriler neye göre gelecek? Sorulan sorulardan birisi de bu. Burada önerilerin kullanım durumlarına göre geleceği söz ediliyor. Yani kullanıcıların daha önce beğendiği paylaşımlar, yorum yapılan paylaşımlar, arama bölümünde aranan etiketler önerilerde etkili olacak. Öneriler için kullanılacak olan sistem, bir nevi kullanımlar izleyecek demek yanlış olmayacaktır.

Tüm öneriler sizin kullanımlarınıza göre verilecek. Bu sistemle beraber uygulamanın ne kadar eleştiri alacağı ise başka bir soru işareti. Daha önce yapılan denemelerde eleştiriler epey bir dikkat çekmiş ve sosyal medya devine geri adım attırmayı başarmıştı. Şimdi benzeri bir durumun geçerli olması mümkün. Fakat bunun için denemeleri beklemek gerekecek. Denemelerde istenen sonuçların elde edilmesi durumunda, uygulamanın kullanıcı yorumlarını değerlendirmeye alacağı düşünülüyor. Böylelikle karar hakkında net bilgi elde edilmiş olacak.

Ard Arda Güncellemeler Geliyor

Instagram’ın yaptığı güncelleştirmeleri saymak artık mümkün değil. Uygulamanın çekirdek yapısı korunsa da geri kalan birçok özelliğin ciddi bir değişim sürecine girdiğini söylemek gerekiyor. Gerek genel kullanımda gerekse de Instagram’ın belli başlı sayfalarında yapılan değişiklikler sonucunda artık Instagram’ın yeni bir sisteme sahip olmaya başladığını da söylemek mümkün. Uygulamanın bu kadar güncelleme almasının ana nedeni ise aslında değişimlere ayak uydurmak. Sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde olan sosyal medya dünyasının değişimlerine ayak uydurarak kullanıcıların ilgisini canlı tutmak isteyen Instagram yetkilileri şuana kadar da bunu oldukça başarılı bir şekilde sağladı.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Ürdün Kralından IŞİD Terör Örgütüne Anlamlı Mesaj

Bundan sonrada uygulamanın değişiklikler yapacağının bilgisi de gelmeye devam ediyor. Bu noktada en çok beklenen özelliklerden birisi de akış yapısının güncellemesiydi. Birkaç ay önce daha önce  denenen akış sistemine tekrar dönüş yapacağını ve artık kullanıcıların ilgisini çekecek olan paylaşımları ana sayfada göstereceğini belirten Instagram yetkilileri konu hakkında Instagram destek sayfasından yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada yeni sistemin şimdiden kullanıcılardan beğeni aldığını ve çok kullanıldığını belirten Instagram yetkilileri yeni sistemin belli bölgeler için kullanıma geçirildiğini resmi bir şekilde açıklamış oldu. Instagram’ın belli bölgeler için kesin olarak kullanıma sunduğu güncellemenin yakın zamanda küresel olarak kullanıma açılacağı da duyurulurken bu konu hakkında net bir tarih ise verilmedi. Yapılan açıklamayla ise güncellemenin kesinleştiğini belirtelim.

500 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşan Instagram, kullanıcı sayılarıyla beraber artık sosyal medyanın da en çok kullanılan uygulamalarından da biri olmayı başardı. En çok konuşulan ilk üç uygulamadan birisi olan Instagram’ın durumu böyle olunca Instagram tarafından yayınlanan hemen her güncellemede gündem olmaya başladı. Öyle ki yayınlanan güncellemelerin özellikleri ve güncellemeler sosyal medyanın en çok konuşulanlarından biri olarak da dikkat çekiyor. Bu şekilde Instagram’ın en çok konuşulmasına neden olan güncellemelerden birisi de akış değişikliği güncellemesi.

Yayınlandığı İlk Dönemde İmza Kampanyasına Neden Olmuştu

Akış değişikliği güncellemesi ile beraber ana sayfada artık son paylaşımlar değil bunun yerine daha çok etkileşim içerisinde olunan kişilerin paylaşımlarının ön plana çıkmasını sağlayan güncellemenin ilk etapta yayınlanmasının ardından ise Instagram kullanıcılardan büyük oranda eleştiri almıştı. Kullanıcılardan gelen eleştirilerden sonra Instagram için kullanıcılar imza kampanyası yapmış ve topladıkları imzalarla kullanıcılara geri adım attırmıştı.

Güncelleme Üzerinde Çalışmalar Devam Ediyor

Bununla beraber Instagram’ın söz konusu güncellemeden geri adım atsa da geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile akış değişikliği güncellemesinin geri geleceği de belirtilmişti. Instagram tarafından yapılan açıklamadan sonra ise söz konusu özelliğin yayın tarihi ise merak konusu oldu. Bu noktada Instagram kendi sayfasından yaptığı açıklamada akış değişikliği güncellenmesinin belli alanlarda kullanıma geçtiğini de belirtti.

Tüm Instagram İçin Yayınlanacak

Denemelerin tamamlandığı akış değişikliği sisteminin yavaş yavaş belli alanlarda kullanıma alınmasıyla beraber yine Instagram tarafından bir açıklama daha geldi. Yapılan açıklamada söz konusu güncellemenin kısa süre içerisinde tüm Instagram için de yayınlanacağı belirtildi.

İlginizi çekebilecek diğer sayfalar; https://instagramtakipcisatinal.com/takipci/turk-bot

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

One Comment

  • instagram dedi ki:

    instagramın son zamanlarda çıkarmış olduğu güncellemeler yüzünden baya değişik bir hale geldi inşallah bu güncellemeler yüzünden instagramdan soğumayız paylaşımlar için teşekkür ederiz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +