Ip Adresim Nedir?

Ip Adresim Nedir?

İnternet Protokolü adresi olarak bilinen ip adresim nedir, ne şekilde bulunur ve sorgulanabilir mi sorularına yazımızda cevap vereceğiz. Ip adresi internet ağından bağlantısı kurulan cihazın belirlenmesi amacıyla kullanılan numaradır. Ip adresi birçok şey için gerekli olduğundan oldukça önemlidir. Herhangi bir bilgisayardan yapılan spamların veya tehdit mesajlarının belirlenmesi için başvurulan ip adresi bulma kolayca yapılabilmektedir. Ip adresi yardımıyla kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşılması mümkündür. Ip adresi bir bölgeye blok olarak atanmaktadır. Bu durum bilgilere daha kolay ulaşılabilmesine olanak sağlar. Ip adresinin gösterim şekli aralarında nokta olan numaralar ile yapılmaktadır. 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilen ip adresim ağ alt yapısı ile alakalı olan bir durumdur.

Ip Adresi Ne İçin Kullanılır?

Her bilgisayarda bulunan ip adresi sorgulama aracı bilgisayarların kimlik numarası olarak düşünülebilir. Ip adresi bilgisayar kullanıcıların diğer cihazlar tarafından bulanabilmesine olanak sağlamaktadır. Bir sitenin ip adresinin bilinmesi birçok bilgiye ulaşılabilmesine olanak sağlar. Ayrıca ip adresi numarasının tarayıcıya girilmesi o sayfanın açılmasına da yardımcı olmaktadır. Web sitesine ulaşımı kolaylaştıran bu olay bilgisayarlar için aynı kolaylıkta değildir. Örneğin bir web sitesinin ip adresinin bilinmesi bireyin o siteye kolaylıkla ulaşmasına ve bilgilerini görüntülemesine olanak sağlar. Bu durum bilgisayarlar için geçerli değildir, bilgisayarın ip adresi bilinse bile bilgilere ulaşılması kolay değildir. Bu kullanıcıların güvenliği acısından oldukça önemlidir. Olağanüstü bir durumda ve şikâyet üzerine bilgisayara ulaşabilecek sistemler mevcuttur. Bilgisayara ulaşılabilmesi için bu konuda uzman olan kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hackerların sıklıkla kullandığı belirli yollar bulunsa da bu durum yasal değildir. Herhangi bir bireyin bilgisayarına ulaşmak kişinin izni olmadan suç teşkil eder, fakat belirli durumlarda izin alınması gerekmemektedir. Örneğin bilgisayar üzerinden alınan tehdit içerikli mesajların kim veya kimler tarafından nereden gönderildiği bilgisine ulaşılabilir. İnternete bağlanılan bilgisayarlara tanımlanan ip adresi birçok durumda kullanılabilir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

ip adresi nedir

Ip Adresi Sorgulama

Bilgisayar kullanmayı seven kişilerin sıklıkla sorgusu ip adresim ne sorusunun cevabı ise oldukça kolay. Belirli ip adresleri değiştirilebilirken, belirli adreslerin değiştirilmesi mümkün değildir. Değişken olmayan ip adreslerine sabit kalan ip veya statik ip adı verilmektedir. Ip adresleri özgündür bu sebeple herhangi bir karışıklık durumu oluşması mümkün değildir. Ip adreslerinin bulunması için farklı yollar bulunmaktadır. Ip adresi sorgulama gizli ip adresleri ve genel ip adresleri olmak üzere iki dalda incelenmektedir. Gizli olan ip adreslerinin tespit edilmesi oldukça zordur. İnternet üzerinden faaliyette bulunmaları ip adreslerinin bulunacağı anlamına gelmemektedir. Bu durumda ip adresinin bağlı olduğu şehir belirlenebilirken net adres belirlenememektedir. Bu durumlarda uzman olan kişiler haricinde bilgilere ulaşabilecek kişilerin sayısı oldukça azdır.
•İnternet üzerinde ki belirli siteler üzerinden ip adresi sorgulaması yapılabilmektedir.
•Her Windows programı için farklı şekillerde ip adresi bulma süreci oluşmaktadır.
•Windows 8.1 işletim sisteminde öncelikle başlangıç butonuna basılmalı ve ardından ağ bağlantılarını görüntüle seçeneğine tıklanmalıdır.
•Windows 7.1’de ise başlangıç butonuna basılarak denetim masasına girilmeli arama kutusuna bağdaştırıcı yazılarak ağ ve paylaşım merkezleri seçilmelidir.

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-hikaye-izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir