Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir?

Ünlü; fizikçi, matematikçi,  felsefeci, kimyacı ve mucit Newton kimdir? Geçmişe şöyle baktığımızda; Isaac Newton adından oldukça fazla söz ettiren bilim adamları arasında yer alıyor.  Yerçekimi Kuvvet Kanunu,  Eylemsizlik Prensibi,  Newton Yasaları,  Newton Hareket Yasaları gibi çalışmalara ünlü mucit imza atmıştır.  Bu yüzden böyle önem arz eden mucit;    Isaac Newton hayatı hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. 

Newton’un Yaşam Öyküsü: 

Newton,  4 Ocak 1643 yılında,  İngiltere’de dünyaya gözlerini açmıştır. Newton daha çocukken dahi;  gökyüzünü inceliyor,  kitaplar okuyup notlar çıkarıyordu.  1661 yılında,  Cambridge’de Trinity College’e girdi.  Hem okuyor aynı zamanda da para kazanıyordu.  Bu okulda üç yıl boyunca;  geometri,  cebir ve geometri dersleri gördü.  Latince ve Antik Yunancayı çok iyi öğrendi.  Galileo ve Kepler’in eserleriyle bu dönem de tanışarak,  çok fazla etkilendi.  Veba salgınından dolayı,  Cambridge kapatıldı bu sırada da Newton Woolsthorpe2de ki çiftlikte kalmak zorunda kaldı.  Çiftlikte kaldığı sürede çok önemli çalışmalar yaptı.  İntegral ve diferansiyel hesaplamalarının temellerini attı.  Yay uzunluğu,  tanjant bulma vb. eskiden kullanılan yöntemleri diferansiyel hesaplamalarla birleştirdi. 

Üniversite açılınca 1667 yılında Isaac Newton,  Cambridge’ye geri dönerek 2 yıl sonra matematik profesörü oldu.  Yaklaşık 30 sene burada çalışmalar yaptı.  Bu yıllarda;  Principia kitabını hazırladı.  1672 yılında,  Royal Society üyesi oldu. 

 Sadece yaşadığı döneme değil,  kendinden sonra ki gelen bilim adamlarına da ışık tutmuştur.  Newton’un yaptığı çalışmalar,  bugün hala varlığını koruyor. 

Newton,  Philosophiae Naturalist Principia Mathematica kitabıyla klasik mekaniğin temelini atarak,  tarihin en önemli bilimsel kitapları arasında yerini almayı başarmıştır.

Newton bu çalışmasında;  evrensel kütle çekimiyle birlikte hareketin üç kanunu ortaya koyarak,  sonra ki üç yüzyıl boyunca da bu çalışması bilim dünyasını yönlendirmiştir.  Newton dünyada ki nesne hareketleriyle birlikte gökyüzü nesnelerinin aynı doğal yasalarla yönetilip kendi kütle çekim kanunu ve Kepler’in gezegen hareketlerinin kanunu arasında ki tutarlılık gösterilmiştir.  Ayrıca ünlü fizikçi;  ilk yansıtmalı teleskobu da geliştirmiştir.  Beyaz ışığı bir prizmaya tutarak farklı renklerde bir tayf yapıp gözlem sonucunda da bir renk kuramı ortaya çıkarmıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

isaac newton

Newton’un Bilimsel Çalışmaları:

 • Matematik
 • Mekanik
 • Kütle Çekimi
 • Leibniz ile kalkülüs tartışması
 • Newton mekaniği
 • Optik

Newton’un,  Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri Kitabının Önemi:

Kitapta;   ispatlar geometriyle yapılarak,  evrensel kütle çekimine açıklama getirilmiş ve cisimlerin kütleleriyle doğru orantılı olarak mesafelerle ters orantıların birbirini çektiğine yer verilmiştir. 

Ünlü Mucit Newton: 

 • Isaac Newton,  bilim adamları tarafından tarihte ki en etkili insanlar arasında kabul ediliyor.   1999 yılında yapılan bir oylamada Newton,  gelmiş geçmiş zamanların en iyi fizikçilerinden Albert Einstein’den sonra 2. Sırada yerini almayı başarmıştır. 
 • 1696’da Kraliyet darphanesinin müdürü oldu.
 • Newton,  1703 yılında Royal Society’nin başına getirilmiştir. 
 • 1705 yılında şövalyelik unvanı aldı.
 • 31 Mart 1727’de de hayatını kaybetti ve Westminister Manastırına gömüldü.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir