İSO Dosyası Nasıl Açılır?

İSO Dosyası Nasıl Açılır?

ISO dosyası adını sıklıkla duyduğumuz bilgisayar terimleri arasında yer alıyor. Pek çok zaman karşımıza çıkan bu terimin ne anlama geldiğini ise birçok kişi bilmiyor. Bu nedenle ISO dosya yazdırma, ISO dosyası yapma veya ISO dosya açma gibi işlemleri gerçekleştirirken pek çok kişi zorluk yaşayabiliyor. Bu yazımızda sizin için olabildiğince ISO dosyası nedir, ISO dosyaları nasıl açılır, açıklamaya çalıştık. ISO dosyası kabaca CD veya DVD’lerin imaj dosyasıdır diyebiliriz.

 DVD veya CD’lerin içeriğinde bulunan dosyaları ISO haline çevirerek başka mecralara aktarabilirsiniz. ISO dosyaları bu bağlamda bilgisayar kullanıcılarına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Gelin detaylı olarak ISO dosyası nedir, ISO dosyası nasıl açılır beraber inceleyelim. ISO dosyaları hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda…

ISO Dosyası Nedir?

ISO dosyasını basitçe tanımlayacak olursak DVD veya CD’lerin içinde mevcut olan tüm dosyaların kalıbı bir uzantıdır diyebiliriz. ISO dosyaları sayesinde CD veya DVD’lerin içinde mevcut olan dosyaların tamamını ya da almak istediğiniz kadarını alarak başka mecralara aktarabilirsiniz. ISO dosyaları bir nevi sanal disk görevi görür ve böylece CD ya da DVD içindeki dosyalarınızı farklı mecralara aktarma konusunda sorun yaşamazsınız.

ISO dosyaları sayesinde CD ya da DVD’lerinizde mevcut olan dosyaların aynılarını kolaylıkla saklayabilirsiniz. Bu mevcut dosyalarınızı internet ortamına aktarmanız konusunda size büyük kolaylık sağlar.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

ISO dosyalarının CD veya DVD üzerinde bulunan dosyaları başka mecralara aktarma konusunda kullanıldığından yukarıda bahsettik. Basitçe sanal disk olarak tanımlayabileceğimiz ISO dosyalarına çoğunlukla ihtiyacımız oluyor. Peki ISO dosyalarını nasıl açabiliriz? Bunun iki farklı yöntemi mevcuttur. ISO dosyası açma yöntemleri şu şekildedir:

  • Mevcut ISO dosyası üzerinden sağ tıklayın ve WinRAR ya da benzeri programlar yardımıyla ISO dosyanızın içeriğine erişin.
  • İkinci yöntemse çeşitli programlar vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinde pek çok sayıda ISO dosyası açma programı bulunuyor. ISO dosyasını kabaca bir sanal disk olarak tanımlamıştık. Bu programlarsa sanal bir sürücü görevini üstlenerek ISO dosyalarını açmanızı sağlıyor.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki yöntemden dilediğinizi kullanarak ISO dosyası açma işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

iso dosyası açma

ISO Dosyası Yapma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

ISO dosyası nasıl açılır, yukarıda bahsettik. Peki ihtiyaç duyduğumuz zaman kendimiz bir ISO dosyası nasıl yapabilir ya da oluşturabilir. Benzer şekilde ISO dosyası yapma işlemi içinde farklı yöntemler bulunuyor. İlk yöntem için internet üzerinde bulunan web sitelerinden yardım alabilirsiniz. ISO dosyası yapma işlemini gerçekleştiren web sitelerine ISO dosyası haline getirmek istediğiniz dosyaları yüklemeniz gerekiyor.

 Web siteleri bu dosyaları sizin için sanal bir disk üzerine yükleyerek ISO dosyası haline getiriyor. İkinci olarak çeşitli programlar yardımıyla ISO dosyası oluşturabilirsiniz. En popüler ISO dosyası yapma programı olarak PowerISO programı kullanılıyor. Bu program sayesinde ISO dosyası oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

ISO Dosyası Nedir?

Sanal disk olarak tanımlanabilir. CD veya DVD üzerindeki dosyaları başka mecralara aktarmanızı sağlar.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

Web siteleri üzerinden ISO dosyası açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz ya da çeşitli programlar sayesinde de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

ISO Dosyası Oluşturma Nasıl Yapılır?

Bunun için web sitelerine ISO haline getirmek istediğiniz dosyaları yükleyebilir veya PowerISO gibi programlarla ISO dosyası oluşturabilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir