Jale İnan Kimdir?

Jale İnan Kimdir?

Jale İnan Kimdir? ; 1914 yılda İstanbul’da dünyaya gelen Jale İnan, lise eğitimini bitirdikten sonra Aleksander Humboldt Vakfının, akademisyeninden biri olarak Arkeoloji okumak için 1934 yılında Almanya’ya gitti. Bir yıl sonra Türk devletinin bursunu kazandı. 1939’da patlak veren İkinci Dünya Savaşı’nın dehşeti sırasında Naziler, siren sesleri, bomba sesleri arasında bir öğrenme savaşı vermiştir. 1944 yılda ise Almanya’dan geldikten sonra, ünlü yazar Oğuz Atay’da ‘bir bilim adamının romanı’ isimli bir kitabında hayatını da anlattığı Mustafa İnan ile evlendi. Tek çocukları Hüseyin İnan, 1945 yılında doğmuştur.

  • Jale İnan Doğumu: 11 Şubat 1914 yılında İstanbul’da doğmuştur.
  • Jale İnan’ın Ölümü: 27 Şubat 2001 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.
  • Jale İnan’ın Mesleği: Arkeolog
  • Jale İnan’ın Eşi: Mustafa İnan
  • Jale İnan’ın Çocuğu: Hüseyin İnan

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Bosch’un Asistanı Prof. Dr. C. Jale İnan , 1946 tarihinde ise İstanbul Üniversitesinde Arkeoloji bölümünü kazanmıştır. Arif Müfit Mansel’in asistanı olarak başlayan Prof. Dr. Jale İnan da çok zor şartlar altında gerçekleşen bir eğitim görevi üstlendi. Aynı yıl, Arif Müfit Mansel ve Türk Tarih Kurumu Antalya Side ve Perge antik kentleri adına kazılara başlamış ve bu kazılar kesintisiz devam etmiştir.

jale inan

Hayatında ki Zorlu Günlerin Hikayesi

1940’ların olağanüstü zor ve yoksul günlerinde, bir kadın olarak bir kazı düzenlemek kimsenin götürmesi için bir iş değildi. Jale İnan bu sorunları kolaylıkla aşabildi. Bu iki ana kazı dışında, Kremna ve Pamphylia Selukeia’da kurtarma kazıları yaptı ve burada onları tarihi eser kaçakçılarının yağmalanmasından kurtardı. Özellikle son 25-30 yıldaki kazıları, yerel halkın gelir seviyesinin yükselmesine neden oldu. Yan Müzesi’ni de Kuran Jale Hoca, 1980 yılında Perge’deki kazılarda bulduğu bir heykel parçasının peşinde, suç romanlarının kahramanlarını taşlamak gibi çalışmaları birçok açıdan örnek teşkil etmekte olup ve hayatında kısa bir hikayesi ise şöyledir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Jale İnan, 1980 yılında Perge’de Herakles heykelinin bir parçasını bulur. Ancak heykel belin üstünde değil. Söylentilere göre, şu anda Antalya Müzesi’nde sergilenen heykelin üst kısmı belden aşağı doğru ABD’ye kaçırıldı. Jale İnan hayatı, bir dedektif gibi çalışmaya başlar ve izini bulur. Konuyla ilgili makalesi de bu iki parçanın birbirine ait olduğunu göstermektedir. Yıllarca süren ısrarlı çalışmadan sonra, iddiasını kanıtlama fırsatına da sahip. 1990 yılında Boston Mitropolitan Müzesi’ndeki bir alçı kopyası, iki parçanın birbirine ait olduğunu kanıtlamıştır.

Meslek Hayatıyla İlgili Sözü

Prof. Dr. Jale İnan kimdir kısaca, 27 Şubat 2001 yılında öldü. Hayatını arkeolojiye adayan İnan, mesleği hakkında her zaman şunları söyledi: “kazı biliminin kitaplarla değil kazı ile öğrenileceğine ve en büyük arzusunun ve dileğinin iyi arkeologlar yetiştirmek olduğuna inanıyor” sözü kendisi için çok değerli bir sözdü.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir