Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem Tazminatı Nedir?

İşveren ve çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri olan kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır konusunu sizler için derledik.

Kıdem tazminatı işverenin iş bittikten sonra bir çalışanına sağladığı tazminat veya yardımdır. Kıdem tazminatı paketleri, bir çalışanın yeni bir pozisyon almasına yardımcı olmak için sağlık sigortası ve yer değiştirme yardımı gibi genişletilmiş faydalar içerebilir.

İşverenler, işten çıkarılan veya emekli olan çalışanlara paketler sunmaktadır. İstifa eden veya işten çıkarılan bazı çalışanlara kıdem tazminatı paketi de verilebilir.

Kıdem tazminatı, işveren açısından iyi niyet jesti olabilir ve çalışanlara çalışma ve işsizlik arasında bir bağlantı sağlayabilir.

İşletmelerin kıdem tazminatı ödemesi gerekmemekle birlikte, çoğu vaka bazında ve iş sözleşmeleri tarafından belirlendiği şekilde paketler sunmaktadır.

Kıdem tazminatı, çalışmanın sona ermesinden sonra belirli durumlarda çalışanlara sunulmaktadır. Bir çalışanın aldığı miktar, işverenin ne kadar sürdüğüne bağlıdır. Çoğu işveren, çalışan el kitabında kıdem tazminatını nasıl ele aldıklarını belirleyen politikalara sahiptir.

İşverenler tarafından sunulan paketler genellikle toplu olarak gelir ve vergiye tabidir. Genellikle aşağıdakilerin bazılarıyla birlikte bir çalışanın düzenli ücretini içerir:

  • Aylar ya da yıllarca çalışılan işe dayalı ekstra ücret,
  • Kullanılmayan, tahakkuk eden tatil zamanı, hastalık günleri veya tatil ücreti için tazminat,
  • Tıbbi ve hayat sigortası,
  • Emeklilik hesapları ve hisse senedi opsiyonları.

İşletmeler kıdem tazminatı paketleri sunamadığında, personeli rahatsız edebilir ve olumsuz halkla ilişkiler yaratabilir.

Kıdem tazminatı, işveren tarafından işten ayrıldıktan sonra bir işçiye ödenen herhangi bir tazminat şeklidir. İşverenlerin yasal olarak kıdem tazminatı ödemesi gerekmez. Kıdem tazminatı sağlık sigortasını ve tahakkuk eden tatili içerebilir.

kıdem tazminati hesaplama

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplama genellikle bir çalışanın şirket için çalıştığı süreyi dikkate alan bir formül kullanılarak ortaya çıkarılır. Yaygın bir uygulama, çalışanlara, çalışılan her yıl için bir veya iki haftalık kıdem tazminatı vermektir. Kullanılmayan tatil zamanı ve bazen hastalık zamanı da kıdem tazminatı olarak hesaplanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Kıdem tazminatı zaman içinde veya bir toplu olarak dağıtılabilir. Ödeme alındıktan sonra işsizlik tazminatı tahsil edebileceğinden, kıdem tazminatı bedelini dağıtmak bir çalışanın lehine çalışabilir. Kıdem tazminatı zaman içinde dağıtıldığında, çalışanlar işsizlik tazminatını tahsil etmekte zorluk çekebilir veya bu miktar daha düşük olabilir.

Kıdem Tazminatı Ne Zaman Ödenir?

Kıdem tazminatı, bir pozisyondan çıkarıldıktan sonra veya istihdam “kesildikten” sonra çalışanlara ödenir. Kıdem tazminatı, genellikle, çalışanın gönüllü olarak işten çıkarılmasından ziyade, küçülme veya işten çıkarma gibi durumlar nedeniyle bir pozisyondan ayrıldığı durumlarda sağlanır. Kıdem tazminatı, çalışanlara bir defada veya zaman içinde verilebilir.

Kıdem Tazminatına Kimler Uygun?

Kıdem tazminatı bir istihdam koşulu olarak sunulursa, kıdem tazminatı şartları genellikle şirket için belirli bir süre çalışmayı içerebilecek şekilde belirtilir. Bir şirketin 100’den fazla çalışanı varsa ve işgücünün büyük bir kısmını feshediyorsa, işten çıkarmadan 60 gün önceden bildirimde bulunulmadıkça işverenin feshedilen tüm çalışanlara kıdem tazminatı vermesini gerektirebilir.

Kıdem tazminatı her şirket için standart değildir, ancak bir işvereni davalara karşı korurken çalışanlara koruma sağlayabilir. Kıdem tazminatı teklifinde bulunmak şirketlere rekabet avantajı sağlayabilir ve şefkatli bir imaj oluşturabilir.

Kıdem Tazminatı Neden Sağlanmalı?

Kıdem tazminatı sağlamak, çalışanlar için bir nezakettir ve finansal sıkıntı yaşamadan yeni bir iş bulmalarına izin verir. Kıdem tazminatı ödenmesi, bir şirkete en üst düzey yetenekleri çekebilir ve çalışanları, özellikle diğer cazip avantajlarla birlikte sunuluyorsa, yeni bir iş aramak yerine bir şirkette kalmaya ikna edebilir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, bir işçinin belirli bir süre çalıştığı iş yerinden çıkarılması neticesinde, çalıştığı süre baz alınarak hesaplanan bir hakediştir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir