Komünizm Nedir?

Komünizm Nedir?

Komünizm nedir, ne anlama gelmektedir ve sosyalizm ile farkları nelerdir sorularına detaylı olarak cevap vereceğiz. Komünizm Latince ortak kelimesinde türemiştir. Tüm malların ortak olması düşüncesine dayanan bir yapısı bulunmaktadır. Komünizm farklı anlamlarda kullanılıyor olsa da aslında ideolojisi sınıf farklılıklarını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Özel mülkiyetlerin olmaması gerektiğini savunan bu yapı tüm malların eşit olarak dağıtılması gerektiğini savunmaktadır. Tarihte komünizm ile alakalı birçok olay yaşanmıştır. Tüm işlerin devlete bağlı olması gerektiğini savunan yapı ilk düşünüldüğünde çok mantıklı gelse de çıkabilecek sorunlar oldukça fazladır. Kişilerin ihtiyaçlarına oranla kazanılan paranın dağıtılması ve uygulamanın tamamen buna yönelik yapılması gerektiği düşünülmektedir. Komünizm sosyalizmin bir türüdür, tek başına düşünülmesi mümkün değildir. Günümüz de komünizm ile yönetilen bir ülke yoktur, komünizm ile yönetildiği düşünülen ülkeler aslında sosyalizm ile yönetilmektedir. Komünizm sosyalizmin bir türü olduğundan sürekli karıştırılmaktadır. (Vikipedi)

Sosyalizm ve Komünizm arasındaki Farklar Nelerdir?

Sosyalizm ve komünizm farkı birçok kişi tarafından bilinmemekle birlikte karıştırılmaktadır. Sosyalizm ve komünizmi birbirinden ayıran oldukça önemli özellikler bulunmaktadır.
Farkları şu şekildedir;

  • Sosyalizm ve komünizm ideoloji bakımında aynı gibi görünse de en büyük ayrımları yönetim şekilleridir.

  • Sosyalizm bir yönetim yapısını savunurken komünizm halk yönetimi olmasını savunmaktadır.

  • Sosyalizm ekonomik bir sisteme dayalıyken, komünizm politik bir sisteme dayalıdır.

  • Komünizm de tek parti olması gerektiği savunulmaktadır.

  • Komünizm tamamen sınıf farklarının ortadan kaldırılması gerektiğine inanmaktadır.

  • Sosyalizm de partiler ve partileri idare eden yöneticiler bulunurken, komunizm de bir liderin olması söz konusu değildir.

  • Komünizmin amacı eşit bir yaşam kadar eşit bir yönetim şeklidir.

komünizm nedir

Tarihten Günümüze Komünizm

Günümüzde komünizm ne demek sorusuna geçmişten örnekler ile cevap vermek doğru olacaktır. Geçmişe bakıldığında komünizm komünal toplum anlayışından gelmektedir. Birçok kişinin komünizm hakkında farklı teorileri bulunsa da komünal toplum ilk çağlarda görülen bir yapıdır. Komünal toplumun amacı ortaklık ve değiş tokuşa bağlı bir sistemdir. Bu sistemde avcılık yapan kişiler etleri, toplayıcılık yapan kişiler ise meyve sebzelerini paylaşmaktadır. Ortak bir yaşam şekli benimsenmesi ve buna uygun olarak yaşanması durumu görülmektedir. İlkel çağlarda örneklerine çok sık rastlanılan bu tür zamanla değişip gelişerek komünizm halini almıştır. İçeriğine bakıldığında komünizm de toplumsal birliğin olması gerektiğini savunur. İlkel toplulukların sisteminde herhangi bir mülk edinme durumları söz konusu değildi. Bu sebeple tamamen paylaşımcı ve ortak bir yapı bulunmaktaydı. Fakat bu durum ilerleyen çağlarda yeni aletlerin yapılmaya başlaması ardından değişti. Ortak olmadan kendi imkanları ile hem avcılık hemde toplayıcılık yaparak hayatını idame ettiren kişilerin sayısı çoğaldı buna bağlı olarak kamünal sistemde yıkıldı. Kamünal sistem sonrasında köleci bir anlayış ortaya çıkarak güçlünün hakim olduğu çağlar başladı. Bu durum günümüze bakıldığında komünizm anlamı ile eş değerdir. Yapılması istenen ve uygulanmaya çalışılan durum ortak bir yaşam biçimi anlayışıdır. İlkel çağlarda olduğu gibi sınıf farklılıklarının ortadan kaldırılması gerektiğini savunmaktadırlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve büyütmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir