Konkordato Nedir?

Konkordato Nedir?

Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz beraberinde bazı durumları da getirdi. Bunlardan bir tanesiyse büyük şirketler dahil pek çok üreticinin ilan ettiği konkordato. Artık televizyonlarda ve haber sitelerinde sıklıkla duymaya başladığımız konkordato nedir, pek çok kullanıcı bunu merak ediyor. Konkordato ilan eden firmalar hızla artış gösterirken konkordato ne demek, kullanıcılar internette bunu araştırıyor. Sizler için konkordato nedir, ayrıntılarıyla anlattık.

Konkordato Ne Demek?

Borçlu olan kurum veya kuruluşların borçlarını ödeyemeyecek düzeyde olmaları durumda iflastan kurtulmak amacıyla borçlu oldukları alacaklılarla anlaşmalarıdır. Konkordato durumunda borçlar ya ertelenir ya da alacaklıyla anlaşma yapılarak ödenecek tutarda indirime gidilir. Bir nevi iflası önlemek için yapılan bu anlaşmalar hem borçlu hem de alacaklı için daha avantajlı olabiliyor. Zira borçluların tamamen iflas etmeleri durumunda alacaklılar tahsil etmeleri gereken paraları konkordato yoluyla anlaştıkları fiyattan daha az miktarlara tahsil edebiliyorlar. Konkordato sayesinde hem borçluların ödemeleri kolaylaşıyor hem de alacaklılar paralarını tahsil edebiliyor.

Konkordato İlan Etmek Ne Anlama Geliyor?

Konkordato ilan eden şirketler için alacaklıları herhangi bir şekilde borç tahsilinde bulunamaz. Bunun yanı sıra bankalar konkordato ilan eden firmalar için kredi ödemesi talebinde veya firmalar hakkında icra talebinde bulunamaz. Bu firmaların aynı zamanda ipoteklerine satış işlemi uygulanamıyor. Kısacası konkordato ilan eden şirketler için devlet bir nevi koruma uyguluyor. Böylelikle bu şirket veya firmalar mali durumlarını düzeltmek için yeterli zamana sahip oluyor. (Vikipedi)

konkordato nedir

Konkordato Komiserliği Nedir?

Ekonominin kötü gittiği bugünlerde şirketler birbirlerinin ardı arkasına konkordato ilan etmeye başladı. Konkordato komiserliği ise konkordato sürecinde büyük görev üstlenmektedir. Konkordato komiserliği konkordato anlaşması için gerekli olan işlemleri gerçekleştirir. Konkordato süreci ile ilgili bütün bir süreci ve dosyaları detaylı şekilde inceler, süreç için avukat belirlemede görev alır ve ilgili firma için konkordatonun uygun olup olmadığını kararını verir. Bunun yanı sıra alacaklılar ve borçlular arasındaki iletişimde rol oynar ve yapılan toplantılara başkan olarak katılır. Konkordato süreçlerinde konkordato komiserliği görev almak zorundadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Konkordato Komiserliği İçin Aranan Nitelikler

Konkordato komiserliği konkordato ilan edilmesi durumunda süreç boyunca görev almak zorundadır. Ancak konkordato komiserliği görevini yürütecek kişilerde belli başlı nitelikler aranmaktadır. Bu nitelikler şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır,
  • Tam ehliyet sahibi olmalı. Yanı ayırt etme becerisine sahip, herhangi bir iş için başkasına muhtaç olmamalı.
  • Daha önce iflas etmemiş olması gerekir.
  • Herhangi bir terör örgütüyle arasında bağlantı bulunmaması gerekir.
  • Konkordato komiserliği için gereken eğitimleri ve sertifikaları tamamlamış olması gerekir.
  • 4 yıllık üniversite mezunu olması gerekir. Şayet kişi yurt dışında okumuşsa okuduğu okulun denkliğinin mevcut olması gerekir.
  • Daha önce herhangi bir şekilde meslekten uzaklaştırma cezası almamış olması gerekir.

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-aylik-begeni-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir