Lokman Hekim

Lokman Hekim

Genel olarak bir efsane olduğu düşünülse de Lokman Hekim birçok kutsal kitapta adı geçen önemli bir şahsiyettir. Bazı araştırmacılar tarafından her ne kadar yaşayan bir insan olarak değil de bazı insanların hayal dünyasında yarattığı örnek bir kişilik olduğu söylense de kutsal kitabımız Kur’an’ı Kerimde de adı geçmektedir. Doğum tarihi, doğduğu yer gibi önemli bilgilerin ulaşılamadığı bu şahsiyetin bir peygamber olduğuna yönelik değişik görüşler bulunsa da bunu kanıtlayacak bir bilgi yoktur.

Allah’ın bütün insanlara uymaları için gönderdiği Kur’an’ı Kerim isimli yüce kitabımızda Lokman Hekim hakkında bir sure bile bulunmaktadır. Lokman suresi olarak bilinen surede Allah’ın bu kişiye bazı özellikler verdiği yazılıdır.

Televizyonlarda yayınlanan dini içerikli programlarda da sık sık adı geçen bu şahsiyet hakkında tam bir bilgi sahibi olmak maalesef mümkün değildir. Çünkü Lokman Hekim tarih kitaplarında ismi geçmeyen bir şahsiyettir. Bu yüzden Lokman Hekim kimdir? Sorusunun cevabını vermek kolay değildir.

Bir rivayete göre bu ulu şahsiyet insanlığın yüzyıllardır aradığı fakat bir türlü bulamadığı ölümsüzlük iksirinin formülünü bulmuştur. Yine başka bir rivayete göre ise bu formülü sadece bulmakla kalmamış aynı zamanda bir ölümsüzlük iksiri meydana getirmiştir. Lokman Hekim üzerinden yürüdüğü bir köprüden geçerken dengesini kaybetmiş ve elindeki şişeyle birlikte insanlığın belki de erişeceği en önemli iksiri kaybetmiştir. Bir takım din adamlarına göre ise Lokman Hekim’in bulduğu ölümsüzlük iksiri dört büyük melekten birisi olan Cebrail tarafından yok edilmiştir.

lokman hekim

Lokman Hekim konusunda tarih kitaplarında ne kadar az bilgi yer alıyorsa din kitaplarında da tam tersi bir şekilde Lokman Hekim’in hayatı konusunda birçok bilgi yer almaktadır. Yani Lokman Hekim kimdir sorusunun cevabını arayan bir insanın bakacağı yer tarih kitapları olmamalıdır. Çünkü bu son derece ezoterik ve gizemli şahsiyet belki de kendisine verilen görevden dolayı gün yüzüne çıkmamıştır. Böylece tarihin derinliklerinde kaybolmuştur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Lokman Hekim’in Dindeki Önemi

Yine tam kesin bilgilere dayanmayan ancak kulaktan kulağa geçen ya da kutsal kitapların metinlerinde yer alan bir rivayete göre Davut peygamber, Lokman Hekim’den kendisi için bir kurban kesmesini ister. Keseceği bu kurbandan en iyi iki parçayı kendisine ayırmasını da ister. Bunun üzerine Lokman Hekim kurban olarak seçtiği koyunu kestikten sonra hayvanın yüreğini ve dilini Davut peygambere getirir. Bu olaydan sonra Davut peygamber, Lokman Hekim’den yine bir kurban kesmesini ve bu sefer kurbanın en kötü iki yerini getirmesini ister. Lokman hekim yine bir kurban olarak koyunu keser ve daha önce olduğu gibi hayvanın dilini ve yüreğini getirir. Davut peygamber neden böyle yaptığını sorunca da yüzyıllardır geçerli olan bir kişisel gelişim dersi niteliğindeki sözlerini söyler “İyilik için kullanılırsa dil ve yürekten daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında ise yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur.”

Lokman Hekim’in Çalışma Alanı

Hayatıyla ilgili fazla bilginin bulunmadığı bu gizemli şahsiyetin çalışma yaptığı alanlar

  • TIP
  • SİMYA

olarak sınırlanabilir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir