MCH Nedir?

MCH Nedir?

Tam kan sayımı değeri olmakla birlikte eritrositler içindeki ortalama hemoglobin sayısının tespiti amacıyla yapılan mch uzun hali Mean Corpuscular Hemoglobin’dir. Gerek düşük gerek yüksek olmasıyla hastalıklar ortaya çıkabilirken CBC parçası olan mch testlerinde birçok önemli husus bulunmaktadır.

MCH Nedir, Ne İfade Eder?

Kırmızı kan hücreleri içerisindeki hemoglobin ortalamasının ne olduğuna cevap veren mch aynı zamanda kansızlık durumları için uygulanır. Bilindiği gibi hemoglobin düzeyinin normalin altına düşmesiyle oksijen gönderimleri otomatik olarak azalmaktadır. Bunun haricinde çok daha yüksek bir ortalama değere sahip olması da söz konusudur. Böyle bir durumda ise görülebilecek komplikasyonlar değişir. Var olan mch nedir sorusuna yanıt verilmesiyle birlikte ortalama değerlerin bilinmesi de önem taşır. Birim olarak pg kullanılırken gramın milyonda biri değerindedir. Yetişkin ve sağlıklı bireylerde 26-34 pg değeri ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde 1 aya kadar olan süreçte 28-40 pg normal seviyedir. 3 ile 6 aylık bebeklerde ise 25-35 pg değeri arasındadır. 2 yaşına kadar olan bebekler için ise normal mch değeri 23-31 pg aralığındadır. 6 yaşına kadar çocuklarda 24-30 pg aralığı normal kabul edilirken 6 ile 12 yaş arasında 25-33 pg sınır seviyelerdir. 18 yaşına kadar ergenlik döneminde 25-35 aralığı idealdir. Hamilelik durumlarına ilişkin olarak ise mch ortalama değerleri üç ayrı periyotta değerlendirilir. İlk üç aylık dönemde 30-32 pg, ikinci üç aylık periyotta 30-33 pg ve son üç ay içinde 29-32 pg ölçümleri ortalama değerlerdir. Bunların altında ya da çok üstünde olmasıyla mch düşüklüğü yüksekliğinden bahsetmek söz konusudur. (Vikipedi)

mch nedir

MCH Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?

Yetişkinlerde 26 pg değerinin altında olmasıyla kişide mch düşüklüğü tanımı konulabilir. Ancak bu durum kan testiyle birlikte kişinin kilo, yaş ve cinsiyet durumlarına göre farklılaşmaktadır. Ayrıca özel durumların etkisi de olabilmektedir. Ortalama hemoglobin miktarının çok düşük olmasını ifade eden düşüklük halinin belirli belirtileri ve nedenleri vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

MCH Düşüklüğü Nedenleri;

  • Birçok farklı nedenden ötürü şiddetli kan kaybının yaşanması,
  • Akdeniz Anemisi
  • Demir eksikliği anemisi
  • Mikrositer anemi rahatsızlığı

Var olan nedenlere ilişkin olarak ortaya çıkan mch düşüklüğü belirtileri ise göğüs ağrısı, hızlı nabız ve yorgunluk hissidir. Bununla birlikte hem yüz hem de vücudun başka bölgelerinde ciltte sararma oluşması da belirtilerdendir. Alın bölgesinde hissedilen baş ağrısı da mch düşüklüğünü gösterebilir. Ölçümler neticesinde 34 pg üzerinde değerin çıkması halinde ise mch yüksekliği tespiti yapılır. B12 vitamin eksikliğinin haricinde Lösemi, Tiroit bozukluğu, kemoterapi süreci ya da karaciğer hastalıkları bu duruma sebebiyet verebilir. Bazı ilaçların yan etkilerinden ötürü de böyle bir değer yükselmesi söz konusudur. Kişinin nefes darlığı çekmesi ve kalp çarpıntıların giderek artması belirtileri olarak sıralanabilir.

MCH Yüksekliği ve Düşüklüğü Tedavileri

Kişinin normal mch değerleri için beslenmesine dikkat etmesi istenir. Alkol kullanımı azaltılır ve spor yapılması da tedavilerde yardımcı olmaktadır. Uzman doktor yardımıyla kısa zaman diliminde yüksek ya da düşük değerlerin ortalama seviyeye gelebilmesi sağlanır. Var olan tam kan sayımı tespitiyle birlikte gerçekleştirilen mch ne demek sorusuyla birlikte tedavi süreçleri hakkında da yine bilgiler alabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve hesaplarınızı büyütmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/takipci/instagram-bot-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir