MEB

MEB

MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı, cumhuriyet tarihinin ilk anayasa kararı ile kurulmuştur. 430 sayışı Tevhid-i Tedrisat Kanunu kapsamında, 1739 sayılı Milli Eğitim Kanunu oluşturuldu. Bu düzenleme ile ülkemiz sınırları içerisinde ki tüm milli eğitim faaliyetlerinin sorumluluğu ve düzenlemesi bu kuruma aktarıldı. 1920 yılında kurulan bu kurum ile eğitim sistemi belirli bir düzene bağlanmış oldu.

Merkez teşkilatlanmalarının yanı sıra çok sayıda taşra teşkilatı da bu kurumun denetlenmesine bağlandı. Bir ülkenin en önemli kaynaklarından birisi olan gençlerin eğitimi ve gelecek nesillere ümit sağlaması için kurumun faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Kurumun yıllık bütçesi sürekli arttırılmakta ve eğitim faaliyetlerinin kalitesinin yükseltilmesi sağlanmaktadır.

MEB Neden Kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı kurulma amacı eğitim sisteminin bir düzene bağlanarak, gelecek nesillerin okur yazar oranının artması, eğitimli insan sayısının artması ile gelişecek ülkenin temellerinin atılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda başlangıçta merkezi teşkilat kurulmuş daha sonra tüm ülkede il, ilçe, bucak ve köylerde teşkilatlanma sistemi yapılarak sistem başarı ile hizmet vermeye başlanmıştır.

Günümüzde orta öğretim sınavları, üniversite geçiş sınavları, devlete giriş sınavlarının tamamı bu kurum tarafından denetlenmekte, yapılmaktadır. Bu kapsamda gerekli eğitim alan kişilerin gerekli mevkilere gelebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Sürekli olarak gelişme ve değişim sürecinde olan kurumun en önemli noktası olarak öğretmenler kabul edilmektedir. Verilen eğitimin kalitesini yükseltmek için en kritik nokta olarak burası kabul edilir.

MEB Açılımı Nedir?

MEB açılı nedir sorusunun basit cevabı Mili Eğitim Bakanlığı’dır. Ancak geniş anlamda Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı olarak resmi yazışmalarda kullanılmaktadır. Bu kurumun öncesinde ülkemizde Maarif Nezareti eğitimi yöneten kurum olarak bilinmektedir. Merkezi, Ankara, Çankaya’da olan kurumun tüm il ve ilçelerde müdürlükleri bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Kanun gereğince kuruma verilmiş ve atanmış görevler bulunmaktadır. Bu görevlerin uygulanması, yetkilerin doğru şekilde kullanılması için bakanlık meclis içerisinde gerekli önergeleri hazırlamakla yetkilidir. Tüm teşkilatların kontrolünü yapmak ve eğitim sisteminin doğru şekilde işlemesi için çalışmaları yapmalıdır. 2020 yılında Milli Eğitim Bakanı olarak Ziya Selçuk görev almaktadır. 66. Hükümet kapsamında bu göreve gelmiştir.

milli eğitim bakanlığı

MEB Tarafından Verilen Hizmetler

MEB tarafından yerine getirilmesi gereken göreve ve yetkilerin uzun bir listesi vardır. Kabaca yapılması gerekenler aşağıda sıralanmaktadır. Tabi bunların yanında çok detaya inildiğinde birçok konunun da olduğunu eklememiz gerekiyor.

  • Okul öncesinden başlayarak çocukların zihni, ahlaki, kültürel, bedeni ve sosyal anlamda iyi birer birey olmasını, aynı zamanda küresel olarak ekonomik sisteme uygun hale gelmeleri sağlanmaktadır.
  • Ulusal anlamda eğitim politika ve stratejilerini belirleme görevine sahiptir. Bu belirlenen stratejileri uygulamak, izlemek ve denetlemekle de görevlidir.
  • Eğitim sisteminin sürekli dinamik olması, gelişmesi ve toplumsal gelişime uygun olması için çalışmalar yapmalıdır.
  • Eğitimine engel verilen başta kız öğrencileri olmak üzere tüm bireylere eşit eğitim verilmesini sağlamalıdır.
  • Özel yetenekli olarak görülen bireylerin korunması ve geliştirilmesine yardımcı olmalıdır.
  • Yükseköğretim kurumları, yurt dışı eğitim görevlerini takip etmeli, isteyenlere gerekli desteği sağlamalıdır.
  • Bunların yanında kanunlalar ve Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen tüm görevleri yerine getirilmesi gerekiyor.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir