Mebbis Nedir? Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Mebbis Nedir? Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Mebbis ülkemizde giderek artan elektronik devlet anlayışıyla ortaya çıkarılmış bir sistemdir. Sistem içerisinde atama bekleyen öğretmen adayları aynı zamanda öğretmenler bu sistem üzerinden tüm işlemlerini kolayca yapmayı başarıyor. 2007 yılı Ocak ayında hizmet vermeye başlayan sistem e-okul uygulaması ile birlikte entegre bir şekilde çalışmaktadır.

Bu sistemin kurulmasıyla amaçlanan velilere ve öğrencilere belirli bir kolaylık sağlanmasıdır. Bu sayede kâğıt işlemleri erteleniyor, teknoloji gelişimden sonuna kadar yararlanılması sağlanmış oluyor. Birçok açıdan işlemlerin hızlanması sağlanırken aynı zamanda ekonomik anlamda ciddi bir fayda sağlamaktadır.

Mebbis Nedir?

MEBBİS nedir sorusuna verilecek ilk cevap Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısaltması olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu sisteme dahil olan birçok yardımcı uygulama bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde öğretmenler, öğrenciler ve velilerin haberleşmesi daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Sistem içerisinde bulunan müdür, müdür yardımcısı, yönetici ve öğrenmenler için özel modüller bulunmaktadır.

Her yetkili kendisi için hazırlanan özel modül üzerinden sisteme giriş yapabilir ve gerekli işlemleri yapabilirler. Bu sistem sadece devlet okullarında değil aynı zamanda özel okullar, ana okulları gibi tüm kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Sistem içerisinde olan birçok kolaylık vardır.

 • Nakil işlemleri
 • Okullara kayıt işlemleri,
 • Devamsızlık kontrolünün yapılmasına,
 • Sınav sonuçlarına
 • Tercih ve başvuru işlemlerine
 • Öğrenci belgesi alınmasına

Kısaca öğrencileri ilgilendiren tüm işlemlerin bu platform üzerinden yapılmasına imkân verilmektedir. Bu sistem üzerinden sadece öğrenciler değil aynı zamanda velilerde bilgilendirilmektedir.

Mebbis Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

MEBBİS sistemine giriş yapmak çok basittir. İlk yapılması gereken “mebbis.meb.gov.tr” adresini kullanmak olacaktır. Bu siteye tıklayarak açılış sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Öğretmenlere verilecek olan kullanıcı adı, kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılabilecektir. Tabi internet sitesi üzerinden girilebileceği gibi aynı zamanda İOS ve Android işletim sistemleri üzerinden telefonlara indirilerek de kullanılması mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ayrıca sisteme e-devlet üzerinden giriş yapılabilmektedir. Öğretmenler şifrelerini milli eğitim müdürlükleri üzerinden alarak kullanabileceklerdir. Özel olarak aktive edilen modüller sayesinde gerekli şekilde kullanım sağlanması amaçlanmaktadır.

mebbis

Mebbis İçinde Olan Özellikler

MEBBİS sistemi üzerinden birçok eğitim işini halletmek mümkündür. Uzun süredir hizmet veren sistemin içerisine her geçen yıl yeni uygulamalar eklenmekte ve insanların kullanımına sunulmaktadır. Bu sistem eğitim camiası için çok zor olan bazı konuların halledilmesine de yardımcı olmuştur.

 • E- yatırım işleri,
 • Personel işlemleri,
 • E-Akademi işlemleri,
 • Halk Eğitim işlemleri,
 • E-Taşınır,
 • E-Okul
 • E-Yurt İşlemleri
 • Evrak İşlemler
 • E-Burs işlemleri
 • Açık öğretim kurumları işlemleri

Birçok işlemi sistem üzerinden özel modüller ile yapmak mümkündür. Bunların yanında dikkat çekici olanlardan bazıları kitap seçimi modülü, evrak modülü ve e-alacak modülü olarak dikkat çekmektedir. Sisteme giriş yapanlar bazı uygulamaları kullanmak için özel yetkilerinin bulunması gerektiğini unutmadan hareket etmelidir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Mebbis Ne Demektir?

Mebbis, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan ve tüm eğitim öğretim ile alakalı resmi işlemlerin çevrimiçi olarak yapılmasına olanak tanıyan bir sistemdir.

Mebbis Üyeliği Nasıl Açılır?

Mebbis üyeliklerini dahil olduğunuz okul aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Öğretim görevlileri de bağlı oldukları kurulların müdürlerinden gerekli bilgileri alabilirler.

Mebbis ile Neler Yapılabilir?

Mebbis sistemi ile Sosyal tesis işlemleri, kitap seçimleri not ve proje takibi gibi birçok işlem yapılabilmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir