Melek İsminin Anlamı

Melek İsminin Anlamı

Melek isminin anlamı, bu ismin özelliklere ve İslami açıdan uygun olup olmaması pek çok aile tarafından çocuklarına vermeyi planladıkları isim için öğrenmek istedikleri bir şeydir. Bizlerde yazı dizimizde melek isminin anlamı, özellikleri ve İslami durumu hakkında bilgileri sizler ile paylaşacağız. Bir ismi çocuğa vermeden önce anlamını ve özelliklerinin bilinmesi son derece önemli olmaktadır. Çünkü güzel anlamlar taşıyan bir ismin kullanılması önemlidir. Her anne ve baba çocuğunun taşıdığı ismin güzel anlamlar ifade etmesini ister.

Melek ismi hem geçmişte hem de günümüzde sıklıkla kullanılan güzel isimlerden bir tanesidir. Beş hafta meydana gelen bu isim genel olarak kız çocuklarına verilmektedir. Arapça isim kökenine sahip olmaktadır. Ülkemizde sık kullanılan isimler arasında yer alan bu isme ülkemizde yaklaşık değerler bakımından her 400 kişiden birinde rastlamak mümkün olmaktadır.

Melek isminin anlamı şunlardır:

  • Mert bir soydan gelen
  • Saadet
  • Allah’ın nurlardan yaratmış olduğu, Allah’ın emirlerine tam olarak itaat eden varlık
  • Uysal, terbiyeli olan kimse
  • Tanrı ile insan arasındaki aracılığı yapan Nurlardan meydana gelen doğa üstü varlık
  • Uysal ve terbiyeli olan kimse.
melek isminin anlamı nedir

Melek İsminin Özellikleri Nelerdir?

Melek isminin anlamını öğrendikten sonra melek isminin özelliklerini de öğrenip çocuğunuzu bu ismi gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Her ismin kendine ait bir takım özellikleri vardır. Kişiler taşıdıkları ismin özelliklerine de gösterirler. Yani ortak olarak bir isme sahip olan kişilerde bir takım ortak özelliklere rastlama durumu söz konusu olabilir. Melek ismine sahip olup bu kişilerde görebileceğimiz bir takım ortak özelliklerden şu şekilde bahsedebiliriz:

Doğal bir liderlik ruhuna sahip olan kişilerdir. Risk almaktan korkmayan cesur tavırlarıyla dikkat çekerler. Kendilerine güvenleri tamdır ve başladıkları bir işi bitirmeden asla bırakmazlar. Rekabet etmek onlar için korkulacak bir durum değildir. Kararlı yapıları ile hayatlarına devam ederler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Yeniliklere açık olan kişilerdir. Sabit fikirli değillerdir. Fikirleri kolaylıkla değişebilir. Onlara farklı gelen durumlara yönelebilirler. Belirli bir disiplin içerisinde bulunmak kimin zaman onlara zor gelebilir. Dağınık çalışmayı severler.

Hayatı yaşamayı seven, eğlenceli, yeni yerler keşfetmek isteyen kişilerdir. Hayattan yaşadıklarından ders çıkararak yaşamlarına devam ederler.

Melek İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçer mi?

Melek ismi Kur’an-ı Kerim’in 98 ayetinde geçmektedir. İslami olarak uygunluğu bulunan, güzel anlamlara sahip bir isimdir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir