Memur Maaşları

Memur Maaşları

Memur, idari bir sisteme bağlı olarak kamu hizmetini yapmakla yükümlü olan meslek grubuna verilen isimdir. Devlet memurları aylık maaş almak suretiyle çalışır. Kamu görevlisi sıfatına sahip olan memurlar, devlet güvencesi altındadır.

Memur alımı memur adaylarının, hizmet verecekleri kamu kuruluşuna bağlı olarak mezuniyet derecesi şartları değişmektedir. Peki, memurluğa kabul şartları nelerdir? Aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • Öncelikle Türk vatandaşı olmak,
  • Anayasal düzene ve devletin güvenliğine karşı suç işlememiş olmak,
  • Memur adaylarının, kamu haklarından mahrumiyetinin bulunmaması,
  • Her hangi bir ticaret ya da esnaflık sıfatına aykırı olacak bir işte çalışmamak,
  • Erkek adayların, askerlik mecburiyetinin bulunmaması; askerlik hizmetini yapmış ya da ertelemiş olmak,
  • Kişinin akıl sağlığının yerinde olması
  • Her hangi bir siyasi partiye mensubiyeti bulunmamak,

Memur 2020 Enflasyon Zammı Ne Kadar?

2020 yılının ilk enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon yüzde1,35 arttı. Haziran ayı ile beraber enflasyonun yüzde 4’ü aşması durumunda, memurlar aşılan miktarda enflasyon farkı alacaklar. Bu durumda Memurlar 2020’nin ilk altı ayı için yüzde 4 memur maaş zammı aldı. 2. Altı ay için de yüzde 4 zam alacaklar. Memur maaş hesaplama ile memuriyete ilk başlayacak adaylar maaş hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

 En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar oldu?

Memurlar için yapılan anlaşmada enflasyonda yüzde 5’İ aşan rakamın memurun kesin zammına ekleneceği belirtilmişti. Var olan yüzde 4’lük kesin zamma yüzde 1,5’luk zammın da eklenmesiyle birlikte toplam zam oranı yüzde 5,5 oldu. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Ocak’ta aldı. En düşük emekli memur maaşı 2 bin 522 liradan 2 bin 6060 liraya yükseldi.

memur maaşları

Nasıl Memur Olunur?

Memur alımları için KPSS sınavına girmeyen adayların memurluk başvuruları kabul edilemez. Devlet memurluğuna geçişte aranan KPSS sınavına ek olarak en az lise ve dengi okullardan mezun ol şartı da mevcuttur. KPSS sınavları öğrenim derecesine göre ikiye ayrılmaktadır. Birincisi ön lisans ve ilköğretim olarak yapılmaktadır. İkincisi ise lisans mezunlarını kapsamaktadır. Ön lisans ve ilköğretim KPSS sınavları iki yılda bir gerçekleşirken, lisans mezunları için her yıl düzenlenmektedir. Devlet memuru olmak için KPSS puanından en az 70 puan almak gerekiyor. 75 puan alıp ataması gerçekleşmeyen adaylarda vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Memur – Sen Nedir?

Memur sendikaları Konfederasyonunu, kısa adı Memur-sen. Bu konfederasyonun amacı temel insan hakları ilkesine dayanan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, millet iradesine de milletin seçtiği idareye de saygı gösterilen, özgür, çevreye ve doğaya duyarlı daha müreffeh ve daha mutlu insanların yaşadığı, yeni, büyük ve güçlü Türkiye hedefine sendikal örgütlü gücüyle ve sivil toplum bilinciyle katkı sunmayı ve bu doğrultuda faaliyetler yapmayı amaçlayarak kurulmuştur.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir