Meral Akşener Kimdir?

Meral Akşener Kimdir?

Günümüzde İyi Parti Genel Başkanlığı görevinde bulunan ve uzun yıllardır aktif siyasetin içinde yer alan Meral Akşener kimdir? Detaylar şu şekilde.

Meral Akşener nereli denildiğinde Selanik’ten Kocaeli’ye göç etmiş olan bir ailenin çocuğudur denilebilir. Meral Akşener, 18 Temmuz 1956 tarihinde Tahir Ömer Bey ve Sıdıka Hanım’ın kızı olarak Kocaeli’ye bağlı İzmit ilçesinin Gündoğdu köyünde dünyaya gelmiştir. 1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi’ni bitirdi ve ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü tamamlamıştır.

1979-1982 yılları arası öğretmenlik mesleğini icra eden Akşener, 1982 yılında Kocaeli Mühendislik Fakültesi bünyesinde araştırma görevlisi olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Kocaeli Üniversitesi bünyesinde bulunan İnkılap Tarihi Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevinde bulunmuştur. Şimdilerde İyi Parti Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 1980 yılından bu yana makine mühendisi Tuncer Akşener ile evli olan Meral Akşener’in bu evliliğinden Fatih Akşener adında bir oğlu bulunmaktadır.

meral akşener kimdir

Meral Akşener’in Hayatı

 • Lise ve üniversite yıllarında ağabeyinin Milliyetçi Hareket Parti Kocaeli il başkanı da olması nedeniyle Meral Akşener, ülkücü hareket içinde yer almış ve bu şekilde siyasetin içine girmiştir.
 • 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Doğru Yol Partisi’nden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı olmuştur.
 • 1995 yılında DYP kadın kollarında başkanlık yapan Akşener, ilk kez 1995 Türkiye genel seçimlerinde DYP’den Kocaeli milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ayak basmıştır.
 • 54. Türkiye Hükümeti’nde 1996 Kasım-1997 Haziran arası İçişleri Bakanlığı yaparak Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk kadın İçişleri Bakanı olmuştur.
 • 1999 yılında yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul milletvekili olarak tekrar TBMM’ye girmiştir.
 • DYP’den 4 Temmuz 2001 tarihinde istifa etmiştir.
 • Belli bir dönem AK Parti kuruluş aşamasında yer alsa da 3 Kasım 2001 tarihinde MHP’ye katılmıştır.
 • 2007 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girmiştir. Güldal Mumcu’yla beraber TBMM Başkanvekilliği görevine seçilmiştir.
 • MHP İstanbul milletvekili olarak Haziran 2011 ve Haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar meclise girmiştir. Ancak 2015 yılı Kasım ayında genel seçimlerde aday gösterilmemiştir.
 • Bu seçimlerde MHP’nin oy kaybederek TBMM’de 4. Parti olması üzerine kurultay talebinde bulunmuştur. Ancak kurultay talebi gerçekleşemeden 15 Aralık 2016 tarihinde partiden ihracı kesinleşmiştir.
 • 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener öncülüğünde İyi Parti kurulmuş ve kendisi de genel başkan olmuştur.
 • 2018 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerekli olan 100.000 imza toplanarak cumhurbaşkanı adayı olmuştur.
 • Meral Akşener kaç yaşında sorulacak olursa Meral Akşener yaş olarak şu anda 63’tür.

Meral Akşener Twitter Hesabı

Meral Akşener’e ait Meral Akşener Twitter hesabı 2012 Mayıs’tan beri kullanılmaktadır. Hesabın 3,7 milyon takipçisi bulunmakta ve hesap tarafından 881 kullanıcı takip edilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Meral Akşener Kimdir?

Meral Akşener, günümüzde siyaset ile uğraşan ve parti genel başkanlığı görevi üstlenen bir eğitimcidir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir