Milli Piyango

Milli Piyango

Milli Piyango İdaresi 5 Temmuz 1939 yılında alınan yasa ile çalışmaya başlamış bir kurumdur. 3670 sayılı kanunla kurulmasına karar veren kurumun günümüzde ki görev ve yetkileri 1988 yılında yayınlanan kararname ile belirlenmiştir. Bu yasa gereği idarenin temel görevleri bu şekildedir.

  • Piyango biletlerini basmak ve dağıtımını yapmak
  • Sayısal Loto, Süper Loto, On Numara, Şans topu, piyango ve hemen-kazan oyunlarını hazırlamak,
  • Tüm bu oyunlar için biletlerin satılmasını sağlamak ve kazananlara ikramiyelerini dağıtmaktır.

Milli Piyango İdaresinin 2020 yılında genel müdürlüğünde Bekir Yunus Uçar yer almaktadır. Görev ataması devlet tarafından yapılmaktadır.

Milli Piyango İdaresi Nedir?

Milli Piyango idaresi ülkemizde yasaklanan kumar oyununu devlet eliyle oynatılmasını sağlamaktır. Tabi resmi olarak bilet alan herkesin şansı aynı olsa da milyonlarca insan arasından sadece bir kişiye büyük ikramiye çıkması olayı cazip kılmaktadır. Özellikle yıl başı çekilişi ile milyonlarca TL ikramiye dağıtılmaktadır.

Milli piyango biletleri çeyrek, yarım ve tam olarak satılmaktadır. Her yıl bu biletler özel olarak fiyatlandırılarak satış noktalarına gönderilmektedir. Bu tür şans oyunlarının oynatılması ve denetlenmesi için kurulan ülkemizde ki tek kuruluştur. İddia olarak bilinen Spor Toto idaresi Milli Piyango’ya bağlı değildir. Kurum yapısı gereği Hazine ve Maliye Bakanlığı altında hizmet vermektedir.

milli piyango

Milli Piyango İdaresinin Sahibi Kimdir?

Milli Piyango İdaresi kontrolü devlette olan bir kurumdur. Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesinin ardından özelleştirme olarak değil de kurumun hasılat paylaşımı adı altında ihaleye 2019 yılında çıkarılmıştır. 10 yıllık bir ihale ile amaçlanan kurumun devlet kontrolü devam ederken ihaleye alan kurum sayesinde masrafların azaltılarak kazancın katlanması amaçlanıyor.

2019 yılında yapılan ihalenin sonucunda Sisal – Şans Ortak Girişim ihaleyi 10 yıllığına almayı başarmıştır. 10 yıllık süreç sonunda kamuya kalacak azami miktarın 28 milyar 119 milyon TL olacağı aktarıldı. İhaleyi alan şirketler Demirören Grubu ve İtalyan Sisal şirketi olduğu açıklandı. Ayrıca yabancı firmanın payının %49’u geçmemesi de sözleşmede yer aldı. Bu modelle birlikte kurumun gelirinin iki yıl içerisinde üç katına çıkarılması amaçlanıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Milli Piyango İdaresi Tarafından Yapılan Çekilişler

Piyango İdaresi her yıl yüzlerce çekiliş yapmakta ve oyun oynatmaktadır. Her oyunun kendi içerisinde farklı dinamikleri vardır ve her ay düzenli olarak yapılmaktadır. İkramiye olarak en yüksek meblağ yılbaşı çekilişinde insanlara dağıtılmaktadır. 2020 yıl başı çekilişi büyük ikramiyesi 80 milyon TL olurken, toplam ikramiye tutarıysa 436 milyon 540 bin TL oldu.

  • Milli Piyango
  • On Numara
  • Şans Topu
  • Süper Loto
  • Sayısal Loto
  • Hemen Kazan

Bu oyunların hepsinin farklı oynanış tarzları vardır. Ancak hepsinde ortak amaç az para ile zengin olmaktır. Örneğin 80 milyon TL veren 2020 yılbaşı tam bileti 80 TL’ye satılmıştır. Yani yatırdığınız ücretin 1 milyon katını kazanma şansını size sunuyor. Bu oran nedeniyle de sunulan biletler yıl başı gelmeden çok önce tükeniyor. 

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir