Milliyet Gazetesi Ne Zaman Kuruldu?

Milliyet Gazetesi Ne Zaman Kuruldu?

Milliyet gazetesi cumhuriyet tarihinin en eski gazetelerinden birisidir. 1926 yılında Atatürk tarafından verilen izinle Mahmut Soydan tarafından kurulmuştur. Gazete 2 yıl boyunca Osmanlı Arap harfleriyle yayın yapmıştır. 1935 yılında Ali Naci Karacan tarafından alınan gazete 1950 yılına kadar “TAN” adıyla yayın yapmaya devam etmiştir.

Tan olayı olarak bilinen bir hadisenin ardından “Milliyet” adını tekrar alarak yayına devam etmiştir. 1954 yılında Abdi İpekçi’nin yazı işleri müdürü olmasının ardından dönemin en etkili siyasi gazetesi olmayı başarmıştır. Gazete ilk yıllarda Demokrat Parti’nin önemli bir destekçisi olmuştur. Bu destek gazete satışlarının artmasına ve dönemin lideri olmasına yardımcı olmuştur.

Milliyet Gazetesi Kime Aittir?

Milliyet Gazetesi farklı isimlerle 1928 yılından itibaren günlük olarak baskı yapan bir gazete olmayı başarmıştır. Gazetenin günümüzde ki sahibi Demirören Grubu’dur. Uzun yıllar boyunca Doğan Grubu’nun bünyesinde yer alan gazete 2011 yılında Karacan-Demirören ortaklığı tarafından satın alınmıştır.

Ancak bu iki aile arasında ortaklığın bozulmasının ardından bir süre kayyum tarafından yönetilmiştir. Ancak daha sonra Karacan ailesi üzerinde ki hisseleri Demirören ailesine devrederek sorunun çözmüştür. Günümüzde gazetenin tek sahibi Demirören ailesidir. Gazete 2020 yılında haftalık 122 bin satış rakamıyla hizmet vermektedir. Web sitesi ülkemizin en çok ziyaret edilen ilk 20 sitesi arasında yer almaktadır.

milliyet gazetesi

Milliyet Gazetesi Köşe Yazarları

Milliyet gazetesi tarihi boyunca birçok önemli isim tarafından yazılara ev sahipliği yapmıştır. Yazıları yayınlanan önemli isimler arasında Bülent Ecevit, Burhan Felek, Mümtaz Soysal, Bedri Koroman, İsmail Cem gibi isimler yer almıştır. Günümüzde genel yayın yönetmenliği koltuğunda Mete Belovacıklı oturmaktadır.

  • Sami Kohen
  • Abbas Güçlü
  • Abdullah Karakuş
  • Özay Şendir
  • Haslet Soyöz
  • Dr. Ümit Aktaş
  • Serkan Ünsal
  • Ercan Güven
  • Ferdai Ünal

Bu isimler hem internet sitesi üzerinde hem de gazetenin günlük basımlarında yazılarını sunmaktadır. Bu isimler başta gelen ve önemli yazarlar olarak dikkat çekiyor. Bunların yanında web sitesinde ve gazetede yazıları başlayan onlarca yazar bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Milliyet Gazetesi Tarafsız mı Yayın Yapıyor?

Milliyet Gazetesi, Atatürk tarafından izin alınarak kurulan bir gazete olsa da tarih boyunca dikkat çeken olayların içinde yer almıştır. 1935-1950’li yıllar arasında sol destekli yayınlar nedeniyle Tan olayı’na ev sahipliği yapmıştır. Gazetenin baş yazarı Abdi İpekçi bir suikasta kurban gitmiştir. Gazeteciye saldıran Mehmet Ali Ağça, hapisten kaçtıktan sonra Papa’ya da suikast düzenlemeye çalışmıştır.

Günümüzde ve 1950’li yıllardan sonra daha çok hükümet yanlısı yayınlar yapması ile dikkat çekmiştir. Türk milliyetçiliği ve merkez sağ bir siyasi görüşü savunduğunu ifade etmektedir. Gazetenin sloganı “Basında Güven” olarak lanse edilmektedir. Gazetenin günümüzde ki dağıtımını Turkuaz Dağıtım tarafından ülkenin tüm noktalarına yapılmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Milliyet Dijital Olarak Yayın Yapmakta mı? 

Millyet gazetesi hem basılı olarak hem de dijital olarak yayın yapmakta olan bir medya kuruluşudur.

Milliyet Ne Zaman Kuruldu?

Milliyet Türkiye’nin en eski gazetelerinden birisidir. 3 Mayıs 1950 yılından beri aktif olarak yayın yapmaktadır.

Millyet Mobil Uygulaması Var mı?

Milliyet yayınlarından haberdar olmak için, Anroid ve iOS cihazlar adına oluşturulmuş olan mobil uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir