Mimar Sinan Kimdir?

Mimar Sinan Kimdir?

Döneminin en ünlü mimarlarından biri olan Mimar Sinan, üç padişaha hizmet etmiş ve keskin zekasıyla her zaman ilgi çekmiştir. Yaptığı onlarca eser üzerinden yüzyıllar geçse bile hala ayakta kalmayı başarmıştır. İnşa ettiği yapılarda kullandığı teknikler günümüzde hala mimarlara ilham vermekte ve hala takdir edilmektedir. Üstün zekasıyla onlarca esere imza atmış olan Mimar Sinan kimdir? Sizler için bu yazımızda Mimar Sinan hayatı kısaca anlatıldı. Mimar sinan hayatı ve eserleri hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mimar Sinan Hayatı

Kayseri’nin Ağırnas isimli köyünde 1489 yılında dünyaya gelmiştir Mimar Sinan. Yavuz Sultan Selim’in padişahlık yaptığı dönemlerde İstanbul’a devşirme olarak geldi. İstanbul’ geldiği dönemden itibaren eskin zekası ve yetenekleriyle oldukça dikkat çeken ünlü mimar devrin en önemli ustalarıyla beraber çalışma fırsatını yakaladı. Pek çok camii, türbe, çeşme ve han projelerinde görev aldı.

Acemi Oğlanlar Birliği’ne katılmasıyla beraber birçok savaşa katıldı. Belgrad, Rodos ve Mohaç seferlerine katıldı ve bu savaşlarda gösterdiği çabalarla dikkat çekmeyi başardı. Keskin zekasını ve yeteneğini burada da sergilemeyi başaran Mimar Sinan, başarıları nedeniyle Acemi Oğlanlar Yayabaşılığına bölük komutanı görevine getirildi.

mimar sinan kimdir

Kariyerinde esas öne çıktığı dönemse Kanuni Sultan Süleyman dönemiydi. Bu dönem yaptığı çalışmalarla kendinden söz ettirmeyi başaran ünlü mimara Kanuni Sultan Süleyman tarafından bir görev verildi. İran Seferi’nde kullanılmak üzere 3 adet kadırga yapması istenen Mimar Sinan padişahın bu isteğini sadece 2 haftada gerçekleştirdi. İkinci büyük başarısıysa Prut Nehri’ni geçmek üzere inşa ettiği köprü oldu. Karaboğdan Seferi için yapılması muhakkak gereken bu köprüyü dönemin mimarları sayısız kere denemiş, fakat başarılı olamamışlardı. Mimar Sinan keskin zekasıyla köprü sorununa da çözüm üretti. Bu başarısı beraberinde Baş Mimarlık görevini kazanmasını da sağladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Mimar Sinan eserleri arasında en önemlileriyse şu şekildedir:

  • Şehzade Camii
  • Süleymaniye Camii
  • Selimiye Camii

Kendi tabiriyle bu eserleri sırasıyla çıraklık, kalfalık ve ustalık eseri olarak adlandırmıştır. Ustalık eseri olarak adlandırdığı Selimiye Camii inşa aşamasında kullanılan teknikler Mimar Sinan’ın keskin zekasını ortaya koyuyor.

Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan

Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan hikayesiyse yıllardır dilden dile dolanıyor. Pek çok tarihçi tarafından yalanlansa ve sadece kitaplardan geçen bir kurgudan ibaret olduğu söylense de pek çok kişinin ilgisini çekiyor bu aşk hikayesi.

Mihrimah Sultan’ın evlilik çağına yaklaştığı dönemlerde kendisine uygun kişiler değerlendiriliyor. Kendisiyle evlenebilecek iki aday belirleniyor. Bunlardan biri Mimar Sinan. Fakat Mihrimah Sultan dönemin paşalarından Rüstem Paşa’yla evleniyor. Mimar Sinan’sa Mihrimah Sultan’a olan aşkını gösterebilmek için iki külliye yapıyor. Eşsiz zekasını ve büyük aşkını bir araya getirerek inşa ettiği külliyelerin arasında yılın belirli zamanlarında güneş batarken aynı anda ayın doğduğu söylenir. Külliyelerin bu şekilde inşa edilmesinin nedenininse Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkından kaynaklandığı rivayet edilir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Mimar Sinan Kimdir?

Mimar Sinan, Tarihimizin unutulmaz mimarlar arasında yer alan ve unutulmaz eserler vermiş olan bir zanaatkardır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir