Mozart Kimdir?

Mozart Kimdir?

Müzik tarihinde önemli bir yere sahip olan Mozart kimdir? Nerede, ne zaman doğmuştur? Müziğe nasıl başlamıştır? İşte Mozart hayatı hakkında tüm detaylar.

  • Wolfgang Amadeus Mozart, 1756 yılında Salzburg’da dünyaya gelmiştir. Mozart’ın babası Leopold Mozart, Salzburg’da yer alan Saray Orkestrası’nda bir müzikçiydi. Burada keman çalarak birçok beste üretmiştir.
  • Mozart daha küçük yaşlarda müziğe ilgi duymuş ve müzik dersleri almaya başlamıştı. Bu dönemde birçok eserde besteleyen Mozart, müzik otoriteleri tarafından oldukça beğenilmişti. Ayrıca Mozart Türk marşı da bestelemişti.
  • Mozart daha çok küçükken kendi kendine çaldığı piyanodaki parçalarını babası sürekli dinler ve notalarını yazardı. Babası Mozart’ın bu üstün yeteneğini kanıtlamak ve dünyaya yaymak adına Avrupa’nın önemli noktalarında uzunca süre konser turnesine dâhil etti. Dinleyiciler ise Mozart’ın müziklerini fazlasıyla beğenmişti. Her gittiği yerde beğenilen ve alkış toplayan Mozart Viyana, Paris ve Londra gibi yerlere de gitmişti. Londra’da ilk senfonisini de gerçekleştirmişti.
  • 1762 senesinde ise Münih’te Bavyera Kurfüstü (Elektör prensi) lll. Maximillian’ a ait sarayda konser düzenledi. Yine 1762 yılında Viyana ve Prag’daki imparatorluk saraylarında da konserler düzenlemiştir. Konser turu toplamda 3.5 yıl sürdü. Bu turne sürecinde Mozart çiçek hastası olmuştur.
mozart kimdir

Mozart Aile Hayatı

21 yaşında Almanya’ya giden Mozart yeni eserler üretirken aynı anda da ev geçimini sağlamak amacıyla piyano dersleri de vermekteydi. Bir müzikçi olan Weber’in evinde pansiyon olarak oturmaktaydı. Evde bulunan en büyük kızına, Aloysie’ye aşık olan Mozart, ona müzik dersleri verirken evlenmek için de ondan söz almıştı. Ancak çok kısa süre sonra Paris’e gitmek zorunda kalan Mozart’ın bu macerası da sona ermişti.

 Bir yıl sonra ise Aloysie, opera sanatına başladı. Mozart üzgün bir şekilde Salzburg’a döndüğünde üzüntüsünü bol bol eser besteleyerek unutmak istedi. 1781 senesinde Weber ile Viyana’da karşılaşan Mozart bu defa ise ailenin küçük kızı olan Constanze’ye aşık olmuştu. Mozart’ın babası ise bu kızın bencil ve kötü biri olduğunu düşündüğü için Mozart’tan uzak tutmaya çalıştı. Ancak Mozart babasını dinlemeyerek bu kız ile evlendi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Mozart’ın aile hayatı hiç düşündüğü gibi ilerlememiştir. Evlendikten sonra maddi anlamda fazlasıyla zorluk çeken ve sürekli olarak borç içinde olan Mozart bir süre sonra babasına hak vermiştir. 1787 sensinde yapmış olduğu bestelerde de başarıya ulaşamayan Mozart, tıpkı babası gibi sarayda müzikçi olarak yaşamına devam etmiştir.

Mozart’ın Ölümü

Mozart, 5 Aralık 1791 yılında Viyana’da öldü. Günümüzde Mezarının nerede olduğu ile ilgili bilgi yoktur. Söylenenlere göre o dönemde yalnızca altı kişinin katıldığı cenazeye şiddetli yağmur sebebiyle mezarlığa kadar eşlik edilememiştir. Bu nedenle aceleye getirilen cenaze dilenciler için ayrılan bir mezara gömülmüştür. Sır gibi düzenlenen ve hiç bir bulguya ulaşılamayan cenaze hakkında daha sonra da bulunamadı. Ölüm sebebi de bilinmemekteydi.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Mozart Kimdir?

Mozart, klasik dönem müziğine damga vurmuş, unutulmaz besteler yapmış olan bir sanatçıdır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir