Mpv Nedir?

Mpv Nedir?

Mpv nedir veya ne işe yarar soruları özellikle kan testi yaptıran kişilerin sıklıkla sile getirdiği bir sorudur. Mpv kanda bulunan ortalama trombosit hacmine verilen isimdir. Mran Platelet volume kısaltması olan mpv kan testi ile belirlenmektedir. Trombosit kemik iliği tarafından üretilen ve kanın pıhtılaşmasına sebep olan bir maddedir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddelerin hacmini ölçen mpv’nin düşüklüğü veya yüksekliği belirli sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Ortalama bir değerde olması gereken mpv oranı özellikle yaralanmalarda veya kan kaybında kanın durmaması ile anlaşılabilir. Kanın pıhtılaşması oldukça önemli olduğundan mpv oranına dikkat edilmesi gerekilir. Trombositler küçük kan hücreleri olarak bilinmektedir olası bir kan kaybı durumunda kanın pıhtılaşması için birbirine yapışan trombositlerin eksikliği kanın durmasını engellemektedir. Mpv testinin oldukça kolay bir şekilde yapılması ve sonucun kolay anlaşılması herkesin bu testi yaptırabilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle ameliyata girecek kişiler için sıklıkla kullanılan bir testtir.

Mpv Yüksekliği Nedir?

Mpv yüksekliği nedir sorusu olası birçok durumun habercisidir. Çocuk, genç ve orta yaşlı kişilerde ki mpv oranı farklılık göstermektedir, bu durum normaldir. Bir yaşlı ile çocuğun vücutlarında bulunan trombosit miktarı kesinlikle ayn ı değildir. Ortalamadan fazla trombosit miktarı olması vücudun gerekli olandan fazla ürettiğini göstermektedir. Trombosit miktarının yüksek olması bir kanser durumunun belirtisi olarak düşünülmektedir, fakat her mpv yüksekliği kanserle bağlantılı olmayabilir. Bu süreçte yapılan testler ve ailede kanser vakası olup olmadığı göz önüne alınarak ekstra testler yapılmaktadır. Trombositler vücutta bir tümör sakladığı zaman artışa geçmektedir bunun haricinde birçok faktör mpv yüksekliğine sebebiyet verebilir. Diyabet, çeşitli kalp sorunları, yüksek tansiyon ve D vitamini eksikliği mpv yüksekliğine neden olabilmektedir.
Akciğer kanseri, böbrek kanseri, kolon kanseri, mide kanseri, meme kanseri ve pankreas kanseri mpv yüksekliği oranını direkt olarak yükselten kanser türleri arasındadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

mpv nedir

Belirtileri;

  • Yorgun hissetmek
  • Vücutta sebebi olmayan ağrılar
  • Cilt yüzeyinde görülen değişiklikler
  • Sebepsiz şekilde kilo almak veya kilo vermek
  • İştahsızlık
  • Kanamalar ve idrara zor çıkmak
  • Cilt yüzeyinde kalınlaşma (Vikipedi)

Mpv Düşüklüğü Nedir?

Mvp düşüklüğü nedir ve neden oluşur sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Kemik iliğinin yeterli seviyede trombosit üretmemesi durumunda ortaya çıkan mpv düşüklüğü birçok farklı sebep ile bağlantılıdır. Normal değeri 7.5fL  -11.5 fL arasında olan mpv değeri düşüklüğü değerin 7’den aşağıya düşmesi ile tanımlanmaktadır.Mpv seviyesinin düşük olması k-üretilen trombositlerin daha küçük ve yaşlı olduğu anlamına gelmektedir.

•Geçirilen enfeksiyona bağlı hastalıklar mpv değerini doğrudan etkilemektedir.
•Sitotostik ilaçlar adı verilen ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar mpv değerini düşürmektedir.
•İltihaplı bağırsak rahatsızlıkları ve aşırı kansızlık durumlarında mpv düşüklüğü görülmektedir.
•Kemik iliğiyle alakalı sorunlar trombosit üretimini azaltmaktadır.
•Belirli kanser durumlarında mpv değeri ortalamanın oldukça altına düşebilir.
•Kronik böbrek yetmezliği trombosit üretimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/tumblr-begeni-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir