Mühendis Maaşları

Mühendis Maaşları

Mühendis günümüzde her üniversitede bulunan ve çeşitli dallara ayrılan önemli bir bölümdür. Genellikle matematiksel olan, insanların günlük hayatlarında kullanabilecekleri farklı sistemler üreten bir iş dalıdır. Birçok sorumlulukları ve görevleri bulunmaktadır. Bununla beraber mühendis maaşları da çok fazla merak edilmektedir. Sahada çalışan personellerin olduğu gibi ofis ortamında çalışan personeller de bulunmaktadır. Aynı zaman mühendisler hem devlet hem de özel sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Kişilerin başarılı olması da kendilerinin tecrübelerine ve çalışmalarına bağlı olan bir durumdur.

Mühendisler Kimdir?

Mühendis bölümünün maaşlarına değinmeden önce mühendisliğin ne olduğunu ve hangi alanlarda sorumlu olduklarından bahsetmemiz gerekiyor. Büyük – küçük ölçekli olan sistemleri analiz eder, çeşitli alanlarda çalışabilen ve insan hayatını kolaylaştıran buluşlar yapar. Bununla beraber birçok sorumluluklarının da olduğu ifade edebiliriz.

Mühendislerin Sorumlulukları Hakkında

Uzmanlık alanlarına göre çeşitli görevleri, sorumlulukları ve yetkileri bulunmaktadır. Ancak genel olarak mühendislerin sorumluluklarını şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Meslek sahasındaki bir takım yenilikleri araştırmak
  •  Projelerin etkinlikleri, maliyetleri ve güvenlikleri konusunda önemli çalışmalar yapmak ve bunları rapor olarak sunmak
  •  Planları oluşturmak, bilgisayar destekli yazılımlar hazırlayarak sunmak
  •  Araştırma fikirlerinin teknik bir şekilde hazırlanıp, dönüştürülmesini sağlamak
  •  Hizmet sektörünü analiz etmek
  •  Departmanlarla koordineli bir şekilde çalışmak

Mühendis Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak ve Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekiyor?

Mühendis maaşları 2019 konusuna değinmeden önce son olarak mühendislerin hangi bölümlerden mezun olduklarını ifade etmemiz daha doğru olacaktır. Herkes mühendis olamaz. Çünkü mühendis olabilmek için bir takım bölümlerden mezun olmak ve gereklilikleri yerine getirmek gerekiyor. Mühendislik bölümünden mezun olmak ve alan seçmek son derece önemli. Sizlerin de bildiği gibi hemen hemen her üniversite mühendislik bölümü bulunmaktadır. Ancak burada hangi mühendislik bölümünü tercih edeceğiniz son derece önemli.

mühendis maaşları

İnşaat mühendisliği, gıda mühendisliği, maden mühendisliği, makine mühendisi gibi aklınıza gelebilecek pek çok alanda mühendislik bulunmaktadır. Bu sebeple de doğru alanı tercih etmek ve bu alandan başarılı bir şekilde mezun olmak son derece önemli. Mühendis olarak çalışmak istiyorsanız, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinden başarılı bir şekilde mezun olmanız yeterli olacaktır. Eğitim süresi boyuca kişilerin staj yapması gerekmektedir. Stajla aslında iş hayatına da giriş yapılmaktadır.  Mühendis alımı yapılan yerlere de mezuniyetten sonra iş başvurusu yapılabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Mühendislerin Maaşları Nelerdir?

Mühendis maaşı da çok fazla tercih edilmektedir. Bu yıl için geçerli olan ortalama maaşları şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Yeni mezun olan bir mühendis: 2.500 TL ila 3.500 TL arasında maaş almaktadır.
  • Sektör içerisinde 3 yıl çalışan bir mühendis: 3.500 TL 5.500 TL arasında maaş almaktadır.
  • Sektör içerisinde 5 yıl çalışan bir mühendis: 5.500 TL ila 18.000 TL arasında maaş almaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir