Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Milyonların Cep Herkülü olarak tanıdığı Naim Süleymanoğlu, adını Türk spor tarihine altın harflerle kazımayı başarmış sporcularımızdan birisi. Sadece spor müsabakalarında başarı elde etmekle kalmayıp aynı zamanda Türkiye’ye kaçış hikayesiyle de efsane oldu. Bulgaristan’da yaşadığı baskılardan kaçarak Türkiye’ye gelen ve ülkemize sayısız galibiyet kazandırarak milli gururumuz haline gelmiş olan Naim Süleymanoğlu kimdir, yazımızda sizler için kısaca bahsettik. Naim Süleymanoğlu hayatı hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızda Naim Süleymanoğlu neden öldü gibi merak ettiğiniz bilgilerin birçoğuna ulaşabilirsiniz.

Naim Süleymanoğlu’nun Hayatı

1967 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu halter sporuyla 9 yaşında tanıştı. Sovyetler Birliği’nin spor müfettişleri tarafından çok küçük yaşlarda keşfedildi Naim Süleymanoğlu. Ailesi ilk dönemler halter yapmasına karşı olsa da zaman içerisinde annesinin izin vermesiyle haltere başladı. Yeteneği ve azmiyle çok kısa bir zaman içerisinde Bulgaristan milli takımına sporcu olarak girdi. Ancak Türk asıllı olması sebebiyle takımdan çıkartıldı. Bu olaydan sonra eğitime başladığı bir yatılı okulda büyük başarı elde ederek Bulgaristan’da düzenlenen bir yarışmada 20. olmayı başardı.

Gösterdiği büyük başarıyla kendisini tekrar gösterme fırsatı bulan efsane halterci milli takıma geri alındı. 1982 yılında Brezilya’da kırdığı dünya rekoruyla kendini bütün dünyaya tanıtmayı başaran Naim Süleymanoğlu devam eden 4 yıl boyunca yılın haltercisi olarak seçildi. Ancak yine aynı dönemlerde Bulgar hükümetinin baskıcı politikaları nedeniyle ismi değiştirildi ve Naum Shalamanov olarak kimliğine yazıldı. Baskılar karşısında yılmayan dünyaca ünlü halterci 1986 yılında katıldığı bir turnuvada Türk Büyükelçiliği’ne sığındı. Büyük bir yankı bulan bu olay kısa süre önce çekilmiş olan Naim Süleymanoğlu filmi içeriğinde de yer buldu.

naim süleymanoğlu kimdir

Türkiye’ye iltica etmesi Bulgaristan ve Türkiye hükümeti arasında büyük gerilime neden olsa da dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın girişimleriyle bu sorun çözüldü. Türkiye’ye geldikten sonra kendi ismi Naim Süleymanoğlu olarak kimliğine kaydedildi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

1988 yılında katıldığı Seul Olimpiyat Şampiyonası’nda gösterdiği üstün başarıyla o dönem ülkemize güreş sporcularının dışında altın madalya getirmeyi başaran ilk sporcu oldu. Kariyerindeki başarılar bunlarla da son bulmayan Naim Süleymanoğlu 1992 yılında Barcelona’da yine aynı başarıları gösterdi ve ülkemizin gurur kaynağı olmayı başardı. 1996 yılında gerçekleştirilen Atlanta Olimpiyatları esnasında yine başarısından ödün vermeyen usta halterci burada da altın madalya kazanarak yurda döndü. 2000 yılında gerçekleştirilen Sydney Olimpiyatları’nda istediği başarıyı sergileyemeyen Naim Süleymanoğlu bu yarıştan sonra emeklilik kararı aldı. Halter sporunda gösterdiği başarılarla adını tarihe altın harflerle yazdıran ünlü sporcunun kariyeri boyunca elde ettiği başarıları şu şekilde:

  • 3 olimpiyat yarışına katıldı.
  • 47 kez dünya rekoru kırdı.
  • 7 dünya şampiyonluğu kazandı.

Naim Süleymanoğlu Ölümü

Siroz nedeniyle tedavi gören usta halterci karaciğer nakli geçirdi. Bu ameliyattan sonra geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 18 Kasım 2017 yılında hayata gözlerini yumdu.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu, olimpiyat başarısına sahip olan bir ağırlık kaldırma sporcudur. Türk spor tarihinin unutulmazlarındandır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir