Namaz Vakitleri Neye Göre Belirlenir?

Namaz Vakitleri Neye Göre Belirlenir?

Hiç namaz vakitleri nasıl belirlenir merak ettiniz mi? İslam dininde farz olan ibadetlerden bir tanesi namaz kılmaktır. Kötülüklerden uzak durmak ve yaradan Allan’a yakın olmak için namaz kılmak, Nisa Süresi’nin 103. Ayetinde namaz kılınması zorunlu kılınmıştır. Farz olan bu ibadet günde 5 kez, farklı rekatlarda kılınmaktadır.

İnanan insanların düzenli olarak yapmış olduğu bu ibadetlerin namaz saatleri özel olarak belirlenmektedir. Güneşin bulunduğu konuma göre belirlenen saatlerde sabah, öğle, ikinci, akşam ve yatsı namazı kılınmaktadır. Her vakit için dikkat edilmesi gereken namaz saatleri bulunmaktadır.

Sabah Namaz Vakti

Sabah namazı vakti güneşin doğmasından önceki sürede kılınması ifade edilir. Enlemesine beyazlık görüldüğü anda yatsı namazının vakti çıkmış artık sabah namazının vakti gelmiştir. Sabah namazı vakti geldikten sonra ezan okunur ve müminlere haber verilir. Bu andan başlayarak güneş ortaya çıkan anda namazın kılınması istenir. Sabah namazı vakti güneş doğmadan önce ki son an ile güneşin ortaya çıktığı an arasında ki dönem olarak kabul edilir.

Öğlen Namaz Vakti

Öğlen namazı güneşin bulunduğu merkezde tam olarak tepeye çıktığı ve artık batmak üzere olduğu anı ifade etmektedir. Öğle namazı ezanı güneş tepe noktasında olduğu anda okunmaktadır. Bu fark her coğrafya için farklı saatlerde olmaktadır. Bunun için güneşi merkez almak gerekmektedir. Fıkıh bilgisinde bu namazın ezan okunmasıyla başlayarak ikindi namazı gelene kadar arasında ki bölüm özel olarak hesaplanmaktadır.

İkindi Namaz Vakti

İkinci namazı bir günde kılınacak namazlardan üçüncü olarak kabul edilir. Bu vakit öğle namazının kılınmasının bittiği ve akşama kadar olan sürede ki aralıkta ki bölüm olarak ifade edilir. Güneş batana kadar yani akşam ezanı okunana kadar olan bölüm ikindi olarak kabul edilmektedir. Bu namazın kılınma aralığı diğer vakitlerde olduğu gibi bazı görüş ayrılıklarını beraberinde getirmiştir. Ebu Hanife’ye göre ikindi namazı her şeyin gölge uzunluğu kendi uzunluğuna göre iki katına çıktığı anda diğerlerinde bir katına çıktığı anda başladığı kabul edilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

namaz vakitleri

Akşam Namaz Vakti

Akşam namazı ikindi namazının kılınma süresi bittiği anda başlayarak şafağın tam olarak kaybolacağı zamana kadar sürdüğü ifade edilir. Akşam namazının vakti diğer namazlara göre çok dar olarak kabul edilir. Bu bölümde ezan hızlı bir şekilde okunmakta ve namazda hemen ardından kılınması tavsiye edilmektedir. Gökyüzünde ki ortaya çıkan akşam kızıllığı kaybolduğu anda akşam namazının vaktinin çıktığı birçok görüşe göre kabul edilmektedir.

Yatsı Namaz Vakti

Yatsı namaz vakti akşam namazı vaktinin çıkmasıyla başlayarak ikinci fecrin olarak bilinen durumun devam etmesine kadar uzamaktadır. Yatsı namazı en uzun zaman aralığında kılınan namaz olarak kabul edilir. Bir vakit süresi geçtikten sonra kaza olarak kılınması istenmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Namaz Vakitleri Neye Göre Belirlenir?

Güneşin bulunduğu konuma göre tüm namaz vakitleri mevsimsel olarak belirlenmektedir.

Bir Günde Kılınacak Namaz Vakitleri Nelerdir?

Bir günde İslam inancına göre Sabah, öğlen, ikinci, akşam ve yatsı namazları kılınmaktadır.

Güneşe Göre Namaz vakitleri Nasıl Belirleniyor?

Güneşin gün içerisinde bulunduğu konuma göre tüm vakitlerin saatleri günlük olarak gölge boyuna göre belirlenmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir