Naz İsminin Anlamı

Naz İsminin Anlamı

Naz isminin anlamı, Naz isminin özellikleri ve bu ismi İslami olarak uygununu sizler ile bu yazı dizimizde paylaşılacaktır. Özellikle bu ismi çocuğuna vermek isteyen anne ve babalar tarafından merak edilen bir durumdur. Anne ve babalar çocuklarına isim varmadan önce isim hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Çünkü çocuklarının İslami olarak uygunluğu bulunan bir ismi taşımasında, isminin anlamını güzel ifadeler etmesini arzu ederler.

Üç harften meydana gelen Naz ismi genellikle kız çocuklarına verilirken tercih edilen bir isimdir. Farsça isim kökenine sahip olmaktadır. Özellikle son dönemin popüler isimleri arasında gösterilebilir. Son dönemlerde doğmuş kız çocuklarının bu ismi taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Ülkemizde yaklaşık değerler bakımından 7200 kişiden birisinde bu isme rastlanması mümkün olmaktadır.

Naz isminin anlamı şu şekildedir:

  • Cilve, eda
  • Kendini karşı tarafa beğendirmek amacıyla yapılan davranışlar
  • İsteksiz gibi görünerek karşı tarafın daha çok ısrar etmesini amaçlayarak yapılan davranışları ifade etmektedir.
naz isminin anlamı

Naz İsminin Özellikleri Nelerdir?

Naz isminin anlamı ve bu ismin özelliklerini beraber öğrenmek bu ismi çocuğunuza vermeden önce tam olarak fikir sahibi olmanızı sağlar. İsimlerin meydana geldiği harfler, harflerin sıralanışı, isim analizleri gibi durumlar isimlerin özelliklerini meydana getirir. İsim özellikleri ise kişilerde görülen bir takım karakteristik durumların adıdır. Yani aynı isme sahip olan kişilerde ortak olarak bazı hareketler görülmesi durumu olarak da adlandırılan bilir. Naz ismine sahip olup bu kişilerde rastlayabileceğimiz bir takım ortak özelliklerden şu şekilde bahsedebiliriz:

Merhamet duyguları son derece yoğun olan kişilerdir. İnsanlara iyilik yapmak onlara kendilerini daha mutlu hissettirmektedir. Kendi çıkarlarını ön planı almazlar. Sakin bir yapıları vardır. Kolaylıkla sinirlenmeyen kin tutmayan özelliklere sahiptirler. Çok ani sinirlenseler bile sinirleri oldukça kısa süreli olmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Çevreleri tarafından sevilen, arkadaş canlısı kişilerdir. Altıncı hisleri son derece kuvvetlidir. Bir karar alırken mantıklı olarak düşünseler bile en son olarak hislerini dinlerler.

Kitap okumayı seven, yeniliklere açık olan kişilerdir. Sabit fikirli değildirler. Karşılarındaki kişilerin fikirlerini de dinleyerek insanları önemli olduklarını hissettirirler.

Cesur kişilerdir. Sorumluluk almaktan geri durmazlar. Kendilerine verilen bir işi sonuna kadar en iyi ve titiz bir şekilde yaparlar. Detaylar onlar için önemlidir.

Naz İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçer mi?

Kur’an-ı Kerim de geçen isimler arasında Naz ismi yer almamaktadır. Fakat Naz ismi güzel anlamlara sahip bir isimdir ve İslami olarak çocuğunuzla verilmesi uygun görülen isimler arasında yer alır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir