Neşet Ertaş Kimdir?

Neşet Ertaş Kimdir?

Ülkemizin en saygı değer saz ustaları arasında ilk sırada geliyor Neşet Ertaş. Saz çalmadaki ustalığı ve söylediği türkülerdeki derin anlamlarla birçok kişinin zihninde iz bırakmayı başarmış olan usta sanatçılarımız arasında yer alıyor. Hayatı boyunca sürekli yer değiştirerek ve en sevdiklerini kaybederek yaşamış büyük usta. Acıları da yollarda çektiği çileler de türkülerine yansımış. Hazırladığımız yazımızda Neşet Ertaş hayatı hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Neşet Ertaş kimdir, Neşet Ertaş nereli, Neşet Ertaş türküleri ve daha fazlasını bu yazımızda bir araya getirdik.

Neşet Ertaş Hayatı

1938 yılında Kırşehir’in küçük bir köyü olan Kırtıllar Köyü’nde dünyaya geldi. Babası da kendisi gibi bağlama ustası olan Neşet Ertaş bağlama çalmayı ilk defa babasından öğrenmiştir. Yıllar sonra bile babasını tek etkilendiği kişi olarak anlatacaktır.

Neşet Ertaş 8 yaşına gelene kadar babasıyla beraber köy köy gezdi. Gittikleri köylerde baba-oğul beraber saz çalıp türkü söylediler. 8 yaşına kadar para kazanmak için babasıyla gezen büyük saz ustası, 12 yaşına geldiğinde annesini kaybetti. Daha çok küçük yaşlarda yaşadığı bu acının üzerinden çok geçmemişti ki yeni doğmuş kardeşi de bebekken vefat etti.

neşet ertaş kimdir

14 yaşına gelinceye kadar çektiği acılar ve para kazanma derdiyle düştüğü yollar nedeniyle tam anlamıyla eğitimini alamadı. Ama ilkokuldayken sazın yanında keman çalmayı da öğrenmişti. 14 yaşına geldiğinde artık İstanbul’un yolunu tuttu. İstanbul’da uzun süre günü birlik işlerle para kazandıktan sonra sonunda kendini fark ettirmeyi başardı ve Beyoğlu Saz’da çalışmaya başladı. 1957 yılındaysa ilk plağını kaydetti. “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adı verilen plağındaki türküler içerisinde babasının besteleri de bulunuyordu. İlk plağından ve verdiği konserlerden sonra adı hızla duyulmaya başladı.

Ankara’ya gelmesiyse hayatının belki de en önemli dönüm noktalarından biriydi. Burada hayatının aşkı Leyla’yla tanıştı. Ailelerinin şiddetle karşı çıkmalarına rağmen çift evlendi. Ancak bu evlilik yalnızca 10 yıl sürdü. Evliliğin son bulduğu yıl Neşet Ertaş geçirdiği rahatsızlık sonucunda ellerini kullanamaz hale geldi. Tedavi olmak amacıyla Almanya’ya giden Neşet Ertaş yurda döndüğünde kendisini büyük bir hayran kitlesi bekliyordu. Şarkıları dilden dile dolaştı, ünü milyonlara yayıldı. 2012 yılındaysa İzmir’de geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Neşet Ertaş Türküleri

Neşet Ertaş saz kullanmadaki ustalığı ve halkın yansıtan sözleriyle milyonların sevdiği ve saygı duyduğu büyük ustalardan biri olmayı başardı. Neşet Ertaş gönül dağı gibi nice başarılı eserleriyle vefatından sonra bile ülkemizin dört bir yanında, gencinden yaşlısına dinlenmekte. Neşet Ertaş şarkıları arasından bazıları şu şekilde:

  • Gönül Dağı
  • Evelim Sen Oldun
  • Karadır Şu Bahtım Kara
  • Allı Turnam
  • Tatlı Dile Güler Yüze
  • Şu Garip Halimden
  • Yalan Dünya
  • Zülüf Dökülmüş Yüze

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Neşet Ertaş Kimdir?

Neşet Ertaş, Türk halk müziği alanında unutulmaz eserlere ve yorumlara sahip olan bir sanatçımızdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir