Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Dünyanın en ünlü bilim adamlarından birisi olan Nikola Tesla, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla adından çokça bahsettirdi. Elektriğin kablolar olmadan taşınabileceğini gösteren buluşlarıyla bilim dünyasında bir çığır açılmasını sağladı. Uzun yıllar kendisi ve yaptığı çalışmalar arka plana atılmış olsa da Nikola Tesla buluşları ve sayısız başarısıyla insanlık tarihinde kalıcı yere sahip isimlerden biri olmayı başardı. Nikola Tesla kimdir, buluşları nelerdir? Okurlarımız için Nikola Tesla hayatı kısaca bu yazımızda anlatıldı.

Nikola Tesla Hayatı

Papaz bir baba ve mucit bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi Nikola Tesla. Annesi ev aletleriyle oldukça ilgiliydi ve ev aletleri geliştiriyordu. Annesi gibi Tesla’da bilime ilgiliydi ve bu doğrultuda fizik ve matematik alanlarına yoğunlaştı. Bunun yanı sıra elektriğe de büyük ilgi duyuyordu. Yeteneği sadece bu alanlarla sınırlı kalmayan Nikola Tesla aynı zamanda İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca da öğrenmişti.

Sonraki yıllarda üniversite eğitimine başlayan Nikola Tesla çeşitli nedenlerden dolayı yarıda bıraktı. Öfkeli ve takıntılı kişiliğiyle biline ünlü bilim adamı bu sorunları nedeniyle eğitimini yarıda kesmiş, aynı zamanda ailesiyle de bir süre iletişim de bulunmamış. Öfkeli ve takıntılı kişiliğinin altında yatan ana nedeninse abisinin ölümü olduğu söyleniyor. Zira henüz 12 yaşındayken hayatını kaybetmiş olan abisinin ölümü nedeniyle sorumlu tutuluyordu. Bu suçlamalar ilerleyen safhalarda Nikola Tesla’da şizofreniye yol açan sorunlara sebebiyet vermişti. Ruhsal sorunlarla baş ettiği bu dönemlerde bir süre oto mühendislik firmasında çalıştı.

nikola tesla kimdir

Daha sonrasındaysa tekrar üniversite eğitimi almak üzere Charles Ferdinand Üniversitesi’ne gitti. Babasının isteği için ikinci kez başladığı eğitimini, yine babasının ölümü nedeniyle sonlandırdı. Daha sonra Paris’te bulunan bir telefon şirketinde çalışmaya başladı. Bu şirkette çalışmasıyla beraber dinamolar ve doğru akım motorları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak şansı yakaladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Nikola Tesla zaman içerisinde kendini geliştirmesiyle elde ettiği bilgilerle sayısız icat yaptı. Amerika’da ve Avrupa’da onlar patent alarak çalışmalarını tescilledi. Madesen Squaer Garden’da gerçekleştirdiği gösteriyle dünya üzerinde ilk uzaktan kumandayı ilk defa bir araca entegre etmeyi başaran kişi oldu. Bu ve bunun gibi sayısız çalışmalarla adını duyursa da zaman içerisinde artan psikolojik sorunları nedeniyle iyice asosyalleşmeye başladı. Hayatını kaleme almak isteyen pek çok kişiyi reddetti ve sayısız borca girdi. Borçlarını ödememek için devamlı yer değiştiren Nikola Tesla son olarak bir otel odasında ölü bulundu. Yaptığı sayısız çalışma ve buluşaysa ABD tarafından el konuldu.

Nikola Tesla İcatları

Nikola Tesla icatları ile bilim ve dünyada çığır açmış sayılı kişilerdendir. Nikola Tesla icatları şu şekilde:

  • Tesla Bobini
  • Büyüteç Verici
  • Tesla Türbini
  •  İndüksiyon Motoru
  • Adams Enerji Santrali Trafo Evi
  • Alternatif Akım

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, 19. ve 20.yy.’da elektronik alanda üst düzey icatlar yapmış olan ve projeler hayata geçirmiş olan bir bilim adamıdır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir