Nuri Pakdil Kimdir?

Nuri Pakdil Kimdir?

Nuri Pakdil, 1934 yılında Maraş’ta doğdu. Annesi Hatice Vecihe babası ise Emin Efendi Hoca’dır. 29 Mayıs tarihini doğum günü kabul eden kişi sadece kendisiydi. Bunu şu sözleri ile dile getirdi: Güzel İstanbul’umuzun Müslüman gününü, bize katıldığı gün ve doğum günüm olarak sayıyorum.” Peki ya, Nuri Pakdil Kimdir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nuri Pakdil’in Hayatı Ve Eserleri

  • Kahramanmaraş’ta Yörük Selim Mahallesi’nde yer alan iki katlı ve çatısı kiremit biçiminde olan bir evde oturmaktaydı. Nuri Pakdil‘in çocukluk yılları bu evde geçmiştir. O dönemde çatısı kiremit olan çok az ev vardı. Diğer evlerin çatıları genelde topraktan meydana gelmişti.
  • Nuri Pakdil’in ailesi Nuri Pakdil’in üzerine çok titremiştir. Ancak ailesi devlet okullarına karşı sürekli bir güvensizlik içerisinde oldukları için Nuri Pakdil’in eğitimini yavaştan almışlardı. Bundan dolayı Nuri Pakdil, ilkokul eğitimine 3 yıl geç başladı ve ilkokuldan sonra ortaokula gitmek için ise yine 3 yıl beklemişti.
  • Ahmet Kuşçu ismindeki aile dostları evlerine gelerek Nuri Pakdil’e okuma yazma öğretiyordu. Okumayı kısa sürede öğrenen Nuri Pakdil sınav ile üçüncü sınıftan ilkokula kaydolmuştu. Böylelikle sanki aradan hiç zaman geçmemişti.
nuri pakdil kimdir
  • Liseye başladığında okul hayatı rutin şeklinde geçmeye başlamıştı. Özellikle Fransızca ve Edebiyata karşı oldukça ilgiliydi. Kediliğinden küçük adımlar atma peşindeydi. Adına Hamle dediği bir dergi çıkarmıştı. Küçük ve sadece lise dergisi olsa bile etkisi çok fazlaydı.
  • Küçük ama sağlam adımlar atarak ilerleyen Nuri Pakdil, üniversite eğitimini İstanbul’da Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştı. Burada çok gönüllü olmayan Nuri Pakdil sadece İstanbul’da okumak amacıyla burayı tercih etmişti.
  • Nuri Pakdil, henüz üniversite yıllarında iken Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimlerle iletişime geçti. Üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl süre ile Hukuk Müşavirliği görevi yaptı. Avukatlık stajı da yapan Nuri Pakdil bu mesleği ilkelerine ters bulmuş ve kısa süre sonra da avukatlık mesleğini bırakmıştı. 1973 yılına kadar Devlet Planlama Teşkilatı bölümünde uzman olarak çalışmıştır.
  • 1984 senesinde kitap yazmaya ara veren Nuri Pakdil, 1997 yılında Edebiyat Dergisi Yayınları’nda “Sükut Süretinde” ismi kitabı ile yeniden eserler üretmeye başladı. Nuri Pakdil eserleri art arda gelmeye başladı. Edebiyat Dergisi Yayınları 1972 ile 1984 yılları arasında 18 tanesi Nuri Pakdil’in olmak üzere toplam 45 tane kitap yayınlamıştır.Nuri Pakdil Ankara’da yaşamasına rağmen Ankara’yı sevmiyordu. Nuri Pakdil’in en sevdiği şehirler Kudüs, Medine, Mekke, Şam, Paris, Bitlis ve İstanbul’dur. 

Ülkemizin önemli yazarlarından biri olan Nuri Pakdil, aslında bir hukukçuydu. Ancak hukuk alanını çok sevmediği ve küçük yaşlardan beri ilgi duyduğu için edebiyatta, yazarlığa yöneldi. Yaşadığı süre boyunca onlarca eser çıkaran Nuri Pakdil Nuri Pakdil 18 Ekim 2019 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ancak Nuri Pakdil sözleri ve Nuri Pakdil şiirleri çok kesim tarafından okunmaya devam etmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir