Oda TV Kapatıldı mı? Neden Kapatıldı?

Oda TV Kapatıldı mı? Neden Kapatıldı?

Oda TV ilk olarak yayın hayatına 2007 yılında başlayan bir haber portalıdır. Adında TV ibaresi geçse de temelde bir web sitesi olarak yayına başlamıştır. Kısa sürede solcu bakış açısının beşiği olan bu noktaya ilgi artmıştır. Yapılan o zaman ki yönetimine aykırı haberler ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Yakın siyahi tarihin en önemli haberlerinin merkezinde yer almış ve çok sayıda operasyona maruz kalmıştır. Ergenekon Davaları, 14 Şubat Operasyonu, 3 Mart operasyonu, MİT tırları haberleri gibi konular nedeniyle soruşturma geçirmiştir.

Oda TV Kapatılacak mı?

Oda TV yapmış olduğu haberler nedeniyle birçok defa dava açılmıştır. Ergenekon Davaları kapsamın da 14 Şubat 2011 ve 3 Mart 2011 tarihinde iki defa operasyon yapılmıştır. Ergenekon isimli örgüte üye olma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs iddiaları ile dava açılmıştır. Bu davada yargılanan 13 sanık, 18. Ağır Ceza Mahkemesince beraat etmiştir.

  • Ergenekon Davaları
  • 14 Şubat Operasyonu
  • 3 Mart Operasyonu
  • Mit Mensubu Haberi

Oda TV MİT mensupları ile ilgili yapmış olduğu haber nedeniyle önemli bir soruşturma geçirmiştir. İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri elde etmek suçuyla 3 Mart 2020 tarihinde sorumlular göz altına almıştır. Daha sonra haber portalı BTK tarafından alınan kararla ulaşıma engellenmiştir.

oda tv

Oda TV Sahibi Kimdir?

OdaTV günümüzde olmak üzere kurulduğu ilk andan itibaren 2007 yılından bu tarafa Soner Yalçın’ın imtiyaz sahibi olduğu bir haber sitesidir. Genel yayın yönetmenliği koltuğunda Barış Pehlivan otururken, haber müdürlüğü Barış Terkoğlu yapmaktadır.

OdaTV günümüzde bağımsız veri kaynaklarına göre ülkemizin en çok ziyaret edilen 117 web sitesidir. Haber sitesi 2009 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından “2009 Yılının Başarılı Gazetecileri ödülünü almayı başarmıştır. Genelde yaptığı aykırı, gündem oluşturan ve hükümeti eleştiren haberleriyle dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu nedenle bir kesimin tepkisinin çekerken bir kesim tarafından haklı bulunmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Oda TV Davası Nedir?

OdaTV davası olarak bilinen bu durum Ergenekon Davaları kapsamında ortaya çıkmıştır. Bu davaların birleştirilmesiyle birlikte 16 farklı iddianame tek bir dosyada toplanmıştır. İddianame içerisinde;

  • Silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek
  • Cumhuriyet gazetesi ve Danıştay’a saldırıları azmettirmek
  • 2003-2004 yıllarında askeri darbeye teşebbüs etmek
  • S-1 Suikast yapılanması
  • İrticayla mücadele eylem planı ve internet andıcı

Bu dava içerisinde 274 tanık yer almıştır. İlk duruşma 2008 yılında görülmüştür. Davalar birçok görülmüş, bazı kararlar açıklanmıştır. Ancak yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu davaların bazılarının düzmece oldukları ortaya çıkmıştır. Yargıtay tarafında alınan kararlar bozulmuş, 2018 yılında savcılık tarafından sanıkların beraat etmesine ilişkin iddianame sunulmuştur.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Oda TV Nedir?

Oda TV, medya hizmetleri sunmakta olan bağımsız bir yayın organıdır.

OdaTV Dijital Olarak Yayın Yapar mı?

OdaTV dijital olarak yayın yapmakta olan ve internet gazeteciliği hizmeti de vermekte olan bir yayın organıdır.

Oda TV Kapatıldı mı?

OdaTV’nin günümüzde ki siyasal gelişmeler içerisinde kapatılması söz konusudur. Ancak şuan tam bir gelişme yoktur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir