Onur İsminin Anlamı

Onur İsminin Anlamı

Onur isminin anlamı bu ismi kullanan kişiler ve bu ismi çocuklarına vermeyi düşünen anne ve babalar tarafından merak edilmektedir. Bir ismin anlamını ve özelliklerini öğrenmek bir ismi tanımak için çok önemlidir.  Hiçbir anne ve babam anlamını bilmediği ismi çocuğuna vermeyi tercih etmez. Anne ve babalar güzel anlam ifade eden bir isme çocuklarının taşımasını isterler. İsim seçimi yapılacağı zaman anne ve babalarının karşısına çok sayıda isim çıkabilir. Bu isimler arasında karar vermek zordur. İsim anlamını bilmekte bu karar aşamasında anne ve babalara yardımcı olmaktadır.

Dört harften meydana gelen onur ismi hem erkek hem de kız çocuklarına verilen bir isimdir. Türkçe isim kökenine sahiptir. Ülkemizde yoğun olarak kullanılan popüler isimler arasında yer almaktadır.

Onur isminin anlamı şunlardır:

  1. Bir kişinin kendini duymuş olduğu saygı durumu
  2. Başkalarının kişiye göstermiş olduğu saygının değeri
  3. Şeref anlamlarını taşıyan bir isimdir.
onur isminin anlamı

Onur İsminin Özellikleri Nelerdir?

Onur isminin anlamını bilmek kadar bu ismin özelliklerini bilmekte önemlidir. Çünkü sadece kelime anlamı öğrenilen bir isim çocuğunuz da verebilmeniz için yeterli miktarda tanımış olacağınız isim olmayabilir. İsmin özelliklerini etkileyen bir takım durumlar vardır. Bu durumlarda ortaya her ismin kendini ait bir özelliği çıkmaktadır. Bu özellikler bir takım karakteristik durumları ortaya çıkartır. Yani kişi sahip olduğu isminin özelliklerini Karakter olarak gösterebilir. İnsanlar isim anlamlarını taşıyabilirler. Yani aynı isme sahip olan kişilerde ortak olarak bazı özellikler gözlemleyebiliriz. Onur ismine sahip olan kişilerde ortak olarak görebileceğimiz bir takım özellikler ise şu şekildedir:

Hayatta hedefleri olan ve bu hedefler doğrultusunda yaşayan kişilerdir. Plan yapmayı severler. Bu plan doğrultusunda hayatlarını düzenli bir şekilde yaşamayı tercih ederler. Detaycı kişilikleri vardır. Planlama yaparken en ince ayrıntıyı bile düşünerek planlarını tamamlarlar. İş ve özel hayatlarında da bu plan durumu söz konusudur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Mantıksal hareket etmeyi tercih ederler. Yeni fikirlere açıktırlar. İletişim yetenekleri kuvvetlidir. Girdikleri ortamda kendilerine dinletmeye başarırlar. Karşılarında bulunan insanların fikirlerine de önem gösterirler.

Kuşkucu yapıları vardır. İnsanlara güvenmeden önce iyice tanımayı tercih ederler. Monoton yaşam tarzından hoşlanmazlar. Aktif bir yaşamı tercih ederler. Hem fiziksel hem de düşünce olarak aktif halde olmak önemlidir.

Onur ismi Kur’an-ı Kerim’de Geçer mi?

Onur ismi Kur’an-ı Kerim de geçen isimler arasında yer almaz. Güzel anlamlara sahip bir isim olduğu için İslami olarak uygunluğu bulunan, çocuğunuza verebileceğiniz bir isimdir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir