Osho Kimdir?

Osho Kimdir?

Osho kimdir? 11 Aralık 1931 yılında  Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde doğdu. Gerçek adı Chandra Mohan jain’dir. 1960 yılında Acharya Rajneesh isimle tanındı ve 1970 ve 1980 yılında ise Bhagwan Shree Rajneesh isimle tanınmıştır. Ancak 1989’dan sonra Osho sözleri isimle ünlenmiştir ve çocukluğunda felsefe ve ben hissine odaklanmıştır.

Hinkarini Koleji

  • Osho, büyükannesi ve büyükbabası tarafından genç yaştan büyütüldü. Büyük annesi ve büyük babası tarafından yetiştirme biraz özgürlükçü ve eğitime de çok fazla bir şey katmayarak büyütülmüştür. Osho, liseyi bitirdikten sonra Hitkarini kolejinde çalışmaya başladı. Burada bir öğretim görevlisiyle yaptığı tartışma sonucunda, üniversiteyi değiştirmeye karar vermiştir.

Jain Koleji

  • Osho eğitim hayatında hitkarini kolejinden ayrıldıktan sonra Jain Kolejin’de eğitim hayatına devam etmiştir. Burada derslere katılma zorunluluğu yoktu, sadece sınavlara girmekteydi. Boş zamanını meditasyon yaparak geçiren Osho, 21 Mart 1953’te meditasyon yoluyla elde edilen mistik bir deneyim edindiğini söylemiştir. Bu deneyim ise Jabalpur’daki Bhanvartal bahçelerinde bir ağacın altında otururken meydana gelmiştir. Osho lisans eğitimini 1955 yılında felsefe bölümünü başarıyla bitirerek tamamlamıştır.

Sagar Üniversitesi

  • Lisans eğitimini tamamlayan Osho, Sagar Üniversitesi Felsefe alanında yüksek lisans yapmaya karar vermiştir ve yüksek lisans eğitimini 1957 yılında başarı ile tamamladı.
osho kim

Eğitim Hayatından Sonra

Üniversiteden mezun olduktan sonra Jabalpu Üniversitesinde felsefe dersine girerek örgencilere eğitim verdi. Hindistan’ın çeşitli eyaletlerinde felsefe üzerine konuşmalar yapmıştır. Osho belgeseli herhangi bir geleneklere bağlı değildi. Gerçek varoluşçu olduğunu iddia etmiştir. İlgi alanında kendini her zaman çok fazla geliştirmek için çabalamıştır. Bu gelişmeden sonra deneyim ve bilgilerini yoğun bir şekilde insanlara aktarmaya başlamış oldu.

Meditasyonun önemini her zaman vurgulamıştır. 1970 yılından sonra kendi meditasyon tekniğini geliştirdi. Herhangi bir gelenek ve dine bağlı olmadığını ve yeni bir dinin temsilcisi oldu ve bu temsilci olduğu dinin başlangıcını temsil ettiğini beyan etmiştir. Osho, 1985 yılında göçmenlik yasalarını ihlal ettiği için gözaltına alındı. Ünlü düşünür ve guru 19 Ocak 1990 tarihinde öldü.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Mesleki Tecrübeleri Nelerdir?

Osho 1957 yılında yüksek lisans programından mezun oldu ve Sanskrit Koleji’nde öğretim görevlisi olarak atanmıştır. Ancak kısa bir süre sonra başkan yardımcısı Osho’nun öğrencilerin ahlaki, karakteristik ve dini düşüncelerine yönelik bir tehdit olduğunu varsaydı ve başka bir okula atanmasını istemiştir.

Dinamik Meditasyon Gurusu

Osho, 1970 baharında halka açık bir meditasyon seansında ilk kez dinamik meditasyon yöntemini gösterdi. Bu tarihten itibaren kendi taraftar grubunu kurdu ve Bombay’a taşındı. Buradaki evinde daha kapalı meditasyon seansları yapmaya başladı ve daha az seyahat etmiştir. Batılıların ziyaretlerini kabul etti ve öğrencilerine ders verdi. Bombay havası Osho’da birçok alerjiye ve hastalığa neden oldu. Bu nedenle Koregaon Park, Pune’de bir yer satın aldı ve 1974 ve 1981 arasında burada derslerine devam etti.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Osho Kimdir?

Osho, felsefe alanında eserler sunmakta olan bir yazardır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir