Otizm Nedir?

Otizm Nedir?

Otizm nedir sorusunun tıbbi anlamda cevabı bireylerin çevresiyle sözel veya farklı yollarda ilişki kurmayı uygun şekilde başaramaması durumudur ve genellikle 0-3 yaş arasında başlangıcı gözlenir. Otizm belirtileri gözlenen bireylere uygun otizm tedavisi uygulandığı topluma kazandırılmaları mümkündür. Otizm belirtisi gösteren bireylerin çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Belirli bir sebebe bağlanamayan otizmin sebebinin genetik olduğu düşünülüyor. Otizm testi gibi testlerle belirti gösteren bireylere kesin tanı konulması sağlanır. Otizm ne demek sorusunun cevabını bu yazımızda sizler için detaylıca anlattık.

Otizm Ne Demek?

Otizm bireylerin gelişimsel bozukluklar göstermeleridir. Yani otizmli bireyler diğer bireylere nazaran iletişim kurma konusunda uygun tavır ve davranışları sergilemezler. Özellikle 0-3 yaş bireylerde çeşitli belirtiler sonucunda belirlenen otizm, erken tedavi edilemediği takdirde bireylerin gelecekteki yaşantısını kötü yönde etkileyebilir. Otizmli bireylerde bazı durumlarda zekâ geriliği gözlenirken bazı durumlarda üstün zekâ gözlenir. (Vikipedi)

otizm nedir

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm belirtileri bireyler arasında farklılık gösterebilir. Ancak genel anlamda şu şekildedir:

 • Bireyler fiziksel temastan haz etmezler.
 • Bireylerin etraflarında yaşanan olaylara karşı ilgileri yoktur.
 • Belirli objelere karşın bağımlılık gösterirler.
 • Aynı oyunları oynarlar.
 • Bazı durumlarda bireyler kendilerine ya da çevrelerine zarar verme eğiliminde olabilirler.
 • Konuşma güçlüğü çekebilirler. Konuşmayı genelde geç öğrenirler.
 • Bireyler konuşmayı öğrenmiş olsalar bile devamlı aynı kelime veya cümleleri tekrarlarlar.
 • Düzen konusunda oldukça hassastırlar. Düzenleri sekteye uğradığı takdirde hırçınlaşırlar.
 • Toplu sosyal ortamlara girdiklerinde gerilirler. Bu ortamlar onları strese sokabilir. Korkarak tepki gösterebilirler.
 • Kendilerine karşı yapılan esprileri veya imaları anlayamazlar.
 • Diğer bireylerle aynı şekilde öğrenme metotlarını anlayamazlar. Farklı metotlarla öğrenebilirler.
 • Ses tonları ve konuşma biçimleri sabittir. Tekdüze bir tonla ve biçimle konuşurlar.
 • Yemek yeme bozukluğu gözlenebilir.

Bazı durumlardaysa bireyler otizm tanısı için gerekli belirtilerin hepsini göstermezler. Bu gibi durumlarda sadece belli başlı otizm belirtileri gösteren bireylere atipik otizm tanısı konulur.

Otizm Tedavisi Nasıl Olur?

Çeşitli terapi yöntemleri uygulanarak otizm tedavisi gerçekleştirilir. Bireyin sosyal yeteneklerini geliştirecek yönde terapiler gerçekleştirilir. Bu terapiler yapılırken uygulanan yöntemlerin bireylerin aileleriyle de uygunluk göstermesine dikkat edilir. Özel terapiler ve davranışsal eğitimler gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda ilaç tedavisine de başlanabilir. Atipik otizm tedavisi de benzer şekilde uygulanır. Atipit otizm tanısı konulan bireyler tedavilere daha hızlı dönüş sağlarlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Otizm Farkındalığı

Maalesef toplum olarak otizmli bireyleri sosyal yaşantımızın içine katmak yerine ötelemeyi ve dışlamayı seçiyoruz. Oldukça yanlış olan bu durumu tersine çevirmek ve farkındalık yaratmak için tohum otizm vakfı gibi çeşitli vakıflar çalışmalar yürütüyor. Tohum otizm vakfının çalışmaları ve dünya genelinde kutlanan otizm farkındalık günü gibi çalışmalarla toplumuz otizm hakkında bilinçlendirilmeye çalışılıyor. Otizmin bir hastalık değil bir farkındalık olduğunu tohum otizm vakfı ve çeşitli vakıflar insanlara anlatmaya çalışıyor.

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/tiktok/izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir