Ozan Arif Kimdir?

Ozan Arif Kimdir?

Ozan Arif 10 Haziran 1949 tarihinde Giresun ilinin Alucra ilçesine bağlı Yükselen köyünde doğmuştur. Arif Şirin veya Ozan Arif kimdir? Denilecek olursa bestekar, halk ozanı, şair ve şarkı sözü yazarı olduğu söylenebilir. Babası, Muharrem Çavuş’un (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey’dir. Annesi Fatma Hanım, komşu köy Demirözü’nden sevilen biri olan Gençağa Eşkünoğlu’nun kızıdır.

Babasının memurluğu sebebiyle ilk ve ortaokulu Samsun’da tamamlamıştır. Ailesinin kalabalık olması nedeniyle kısa sürede para kazanabilmek maksadıyla öğretmen okuluna başlamış; 1970 yılında Ordu’da bulunan Perşembe Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. 1970’te başladığı öğretmenliğini 1979 yılına kadar sürdürmüştür. 24 Eylül 1980 ve 5 Kasım 1991 tarihleri arası bazı nedenlerden dolayı Almanya’da yaşamıştır. 13 Şubat 2019 tarihinde vefat etmiştir.

Ozan Arif’in Hayatı

  • Türk âşık geleneğine çocukluğundan beri tutkun olan, bağlamaya olan sevdası dillere destan ve yüreği hep aşkla çarpan büyük insan Ozan Arif; günümüzde ender yetişen halk ozanlarındandır.
  • Birçok Halk Edebiyatı ve şiir yarışmalarına katılıp ödüller alan Ozan Arif, Türk Halk Edebiyatı’nın atışma, güzelleme, lebdeğmez, şiir, irticalen şiir söyleme gibi pek çok alanında Türkiye birincilikleri almıştır.
  • Henüz ortaokul yıllarında büyüsüne kapıldığı bağlamanın sevdasıyla yanıp tutuşan Ozan Arif, yakalanmış olduğu tüberküloz hastalığı nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü sırada harçlıklarıyla biriktirmiş olduğu parayla 1964 yılında ilk bağlamasına kavuşmuştur. Diğer hastaların şikâyet etmesi üzerine hastane yönetimince çıkarken iade edilmek üzere sazına el konuldu. Bunun üzerine yine harçlıklarını biriktirerek başka bir bağlama alan Arif, o bağlama da elinden alınınca 3.sünü de satın aldı. Böylece Arif Şirin’in hastaneden çıktığı sırada 3 bağlaması oldu.
  • Çocukluğunda tarlada çalışırken yöreye özgü atma türküler seslendiren Arif; Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Sürmeli Bey, Yusuf ile Züleyha destanlarını okuyarak büyümüştür.
  • Memleketi Alucra’da pazar kurulan günlerde destan anlatanları dikkatle ve merakla dinleyen Arif, köydeki yaşananlarla ilgili şiirler yazmaya başlamıştır. Ozan mahlasını ortaokuldaki okul müdürü Kemal Giritli’nin verdiği Arif, edebiyat alanında her geçen gün kendini geliştirmiştir.
ozan arif kimdir

Ozan Arif Şiirleri

Şiirleri çok seven Arif, kendi hayatına ait kısa bir özeti yine Ozan Arif şiirleri vasıtasıyla yapmaktadır. Güzel sanatlara karşı olan ilgisi ve özellikle şiire olan yeteneğinden dolayı okul çağlarında birçok ödül almıştır. Şiirlerinin ünü, ilerleyen zamanlarda yerel sınırları aşıp Türkiye genelinde duyulmuştur. Atışma, doğaçlama şiir söyleme, güzelleme ve çeşitli şiir alanlarında Türkiye birinciliklerine, sertifika ve ödüllere sahip Ozan Arif; birçok Türk Halk Edebiyatı aşığından etkilenmiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Ozan Arif Sözleri

İçindekini söylemeyi seven ve bu yönde nam salmış Ozan Arif’in sözleri genelde Türk Halk Edebiyatı’ndan örnekler barındırır. Milli duyguları yansıtan ve dışa vuran Ozan Arif sözleri, zaman zaman hicvedici yanlarıyla topluma yön vermiş ve ışık tutmuştur.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Ozan Arif Kimdir?

Ozan Arif, Türk halk müziği türünde unutulmaz eserler vermiş, bestekar ve ozandır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir