Pestisit Nedir?

Pestisit Nedir?

Pestisit oldukça uzun zamandır zararlı organizmaların etkisini azaltmak veya tamamen yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bakteri, böcek, haşere, balıklar, solucanlar hatta yabani otların zararlı etkilerini azaltmak amacıyla kullanılan pestisitin birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğada yetişen sebze ve meyvelerin sorunsuz bir şekilde büyümesine olanak sağlayan pestisitin kullanımı bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Doğru kullanımı birçok olumsuz etkiyi ortadan kaldırsa da yanlış kullanılması sonucunda sağlığa zararlı bir bileşendir. Pestisit nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu olmasına karşın birçok kişi bilgi yetersizliği ve yanlış kullanım sebebiyle korunmak istenen sebzelere zarar vermektedir. Kullanım şekli ve miktarı kullanılacak olan alana göre değişkenlik göstermektedir. Birçok türü olmasına karşın en çok tercih edilen pestisit türü kimyasal olanlardır. (Vikipedi)

Pestisit Türleri Nelerdir?

Kullanım alanına göre etkileri değişen bu biyolojik madde zararlı organizmaların tamamen yok olmasına sebebiyet verebileceği gibi yalnızca olumsuz etkilerini de azaltabilir. Pestisit çeşitleri kullanılacakları alanlara göre üretilen ve kullanım şekillerine sağdık kalınması gereken kimyasal maddelerdir. Pestisit analizi yardımı ile doğru ilaçlama yapılabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • İnsektisit: Böcek ve haşereler tarafından oluşturulan tehditleri yok etmek amacıyla kullanılan ilaç türüdür.
  • Fungusit: Bitki koruma sanayileri tarafından kullanılmaktadır. Mantar ve mantar sporlarına karşı güçlü etkileri bulunan bir kimyasal türüdür. Tarımda ki etkiyi arttırmak ve hasat seviyesini çoğaltmak amacıyla tercih edilmektedir.
  • Mollusisit: Salyangoz ve sümüklü böcek ilacıdır. Sebze yetiştiricileri tarafından kullanılan pestisit türüdür. Bitkilerin korunmasında önemli bir rol oynayan mollusisit özellikle yağmur sonrasında kullanılması tavsiye edilen bir kimyasal ilaçtır.
  • Rodentisit: Kemirgenlere karşı kullanılan bu ilaç oldukça güçlü etkilere sahiptir. Hedef seçilen kemirgene oranla kullanılacak olan türleri mevcuttur. Öldürücü etkiye sahip olduğu için kullanıldığı esnada oldukça titiz davranılmalıdır.
  • Nematisit: İpliksi solucan adı verilen Nematodlar için kullanılmaktadır. İpliksi solucanlar tarım alanlarında yetişen ürünlere ciddi zararlar vermektedir. Bu zararları minimum seviyeye indirmek amacıyla kullanılan kimyasal bir ilaçtır.
  • Akarisit: Akarların kontrol edilebilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Her ne kadar daha çok tarım alanların da görülseler de akarlar evde de bulunabilir. Organizmaların zararlı etkilerini yok etmek için tercih edilmektedir.
pestisit nedir

Pestisitin Zararları Nelerdir?

Pestisit ne demek ve zararları var mı sorusu tarımla uğraşan herkesin sıklıkla sorguladığı sorulardandır. Doğru kullanımı faydalı sonuçlara sebebiyet verse de yanlış kullanımı sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Günümüzde sprey formlu olarak kullanılan pestisitler tarım alanlarında ki sebze ve meyvelere yapışabilmektedir. Pestisitin yoğun olarak kullanılması tarım ürünlerine direkt zarar vermezken, tarım ürünlerini yiyen kişilerde sorunlara sebebiyet verebilir. Çiğ olarak tüketilen gıdaların bol su ile yıkanması buna bağlı olarak oldukça önemlidir. Tüketim dışında pestisitin solunması da ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Pestisitle doğrudan temastan kaçınılması gerekmektedir. Temas edilmesi ve gerekli şekillerde temizlenmemesi durumunda iç organlara dahi zarar verebilmektedir. Deriye temas etmesi ve deri tarafından emilmesi durumunda kan dolaşımı ile iç organlara ulaşarak kusma, ishal, terleme ve solunum güçlüğüne neden olabilir.
Bu durumların haricinde uzun süre bu işi yapan ve solunum ile pestisite maruz kalan kişilerde genetik problemler ortaya çıkabilmektedir. Kanser, karaciğer ve akciğer de pestisit solunumuna bağlı problemler görülebilir. Bu sebeple pestisit kullanımı öncesinde pestisit yönetmeliği dikkatlice incelenmeli ve gerekliliklere uyulmalıdır.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-yorum-satin-al/yabanci-bot

 

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir