Piri Reis Kimdir?

Piri Reis Kimdir?

Asıl adı Muhyiddin Piri olan Piri Reis kimdir? denildiğinde kısaca meşhur bir coğrafyacı ve denizci olduğu söylenebilir. Kökleri Karaman’a dayanan Ahmet Muhyiddin Pîrî’nin ailesi Fatih Sultan Mehmet döneminde padişah emriyle Karaman’dan İstanbul’a göç ettirilmiştir. Aile bir süre İstanbul’da yaşayıp sonrasında Gelibolu’ya taşınmıştır. Pîrî Reis’in babası Karamanlı Hacı Mehmet olup amcası ise ünlü denizci Kemal Reis’tir. 1511’e kadar amcasıyla denizcilik faaliyetlerini sürdüren Piri Reis, amcasının bir deniz kazasında ölümü üzerine Gelibolu’ya yerleşmiştir.

15. yüzyılda Gelibolu’da doğmuştur. Piri Reis hayatı daha çok denizlerde geçirmiştir. 1495-1510 yılları arası İnebahtı Sancağı, Koron, Midilli, Moton, Navarin ve Rodos gibi deniz seferlerinde görev aldı. Piri Reis; Akdeniz’de yapılan gezintiler sırasında görmüş olduğu yerleri ve yaşamış olduğu olayları, Kitab-ı Bahriye isimli sonrasında tüm Dünya’ya denizcilik alanında rehber olacak kitabında anlatmıştır

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

piri reis

Piri Reis’in Hayatı

  • Amerika’yı gösteren kapsamlı Dünya haritaları ve çağdaş denizciliğin ilk ve önemli yapıtlarından Kitab-ı Bahriye adlı eseriyle tanınan; ünlü Osmanlı denizcisi, kaptanı ve kartografı olan Piri Reis; denizcilikle ilgili çok şey sığdırmış olduğu hayatını idam edilerek noktalamıştır.
  • Pîrî, denizcilik faaliyetlerine amcası Kemal Reis’in yanında başlamıştır. 1487-1493 yılları arası beraber Akdeniz’de korsanlık yapmışlardır. Korsika, Sardunya, Sicilya ve Fransa kıyılarına yapılmış olan akınlara katılmışlardır.
  • Osmanlı Devleti 1486 yılında Endülüs’ün Gırnata şehrinde katliama maruz kalan Müslümanlar için o yıllarda deniz aşırı sefere çıkabilecek donanması henüz bulunmadığından Kemal Reis’i Osmanlı Bayrağı altında İspanya’ya göndermiştir. Bu sefere katılan Piri Reis, amcasıyla beraber Müslümanları İspanya’dan Kuzey Afrika’ya götürmüştür.
  • II. Beyazid’in 1494 yılında Venedik’e karşı sefer düzenleme hazırlığındayken Akdeniz’de korsanlık yapmakta olan denizcilere Osmanlı donanmasına katılmaları yönünde çağrı yapması üzerine amcasıyla beraber İstanbul’da padişahın huzuruna çıkıp birlikte Osmanlı donanmasının hizmetine girmişlerdir.
  • Piri Reis, Venedik Donanması’na karşı yapılan deniz savaşında Osmanlı Donanması’nda gemi komutanı olarak görev yapmıştır. Yaptığı başarılı savaşların sonunda Venedikliler barış istemek zorunda kalmışlar ve iki devlet arasında bir barış anlaşması imzalanmıştır.

Piri Reis Haritası

Pîrî Reis, Osmanlı donanmasıyla birlikte İskenderiye’nin ele geçirilmesinde göstermiş olduğu başarılar ile padişahın övgüsünü kazanmıştır ve sefer sırasında Piri Reis haritası padişaha sunulmuştur. Günümüzde çizmiş olduğu meşhur Dünya haritasının bir parçası mevcut, diğer parçası ise kayıptır.  Bir rivayete göre Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim, Piri Reis tarafından çizilen bu Dünya haritasına bakarak Dünya’nın ne kadar küçük olduğunu söylemiştir. Sonrasında bu haritayı ikiye bölmüş ve Dünya’nın doğu tarafını ellerinde tutacaklarını ifade etmiştir. Bu ifade sonrasında padişah, 1929’da bulunacak olan haritanın diğer yarısını atmıştır. Haritanın günümüzde bulunamayan doğuyu gösteren yarısına ilişkin çeşitli rivayetler bulunmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir