Pisagor Kimdir?

Pisagor Kimdir?

Gerçek hayatta, özellikle de bilim dünyasında çokça karşılaşılan olan pisagor terimi acaba neye dayandırılıyor? Bu Pisagor kimdir?

Yaşam öyküsünün ve kim olduğunun çokça merak edildiği pisagor milattan önce 570 ile 495 yılları arasında yaşamını sürdürmüş bir matematikçidir. İnternette çokça rastladığımız “pisagor kimdir?, pisagor ne demek?” sorularının yanıtını bu yazıda açıklığa kavuşturacağız.

Pisagor Hayatı

Milattan önce 570 ile 495 yılları arasında yaşamış olan Pisagor, iyonyalı bir filozof olup matematik ve pisagorculuk terimlerinin de akım başlangıcıdır. Ortaya koyduğu ve günümüzde de devam ettirilen en bilinen önermesi, adını kendisinden alan, pisagor teoremidir. Pisagor aynı zamanda “sayıların babası” olarak da bilinmektedir. Pisagor ve beraberindeki öğrencileri hemen her şeyin matematiğe dayandırıldığını, sayıların tek gerçek olduğunu ve matematik ile her şeyin bilineceğine inanmışlardır.

Pisagor’un Bilinmeyenleri

Matematikçilik ve pisagorculuğun temelini oluşturan Pisagor aynı zamanda müzik sanatı ile de uğraştı. Telin kısalması sonucu çıkardığı ince sesi keşfetti. Aynı zamanda iki telden biri diğerine göre iki kat uzun ise, kısa teldeki ses uzun olan telin çıkardığı sese göre bir oktav üzerindeydi. Eğer tellerin oranı birbirine göre 3’e 2 oranında ise teller belli aralıklarla ses çıkarabiliyordu. Bu gibi saptamalarda bulunan Pisagor, bize matematik dışında müzikle de uğraştığının bir kanıtı olarak gösteriliyor.

pisagor nedir

Pisagor’un Coğrafyası

  • Pisagor’un doğrum yeri Yunanistan’da yer alan Sisam Adası’dır. Babası ise Mnesarkhos’tur. Babası yüzük taşı işleri ile uğraşmaktadır.
  • Eğitim anlamında ilk tecrübesini doğduğu ada olan Sisam Adası’nda kazanan Pisagor sonraki dönemlerde ise babası ile ticaret amacıyla farklı şehirlerde bulunmuştur.
  • Pisagor’un hocası Tales, Pisagor‘u Mısır’a, yani matematik alanındaki en öncü ülkeye, yollayarak orada Mısır dilinin öğrenilmesini sağlamıştır. Aynı zamanda Erdemde Sivrilenler üzerine eserine göre eğitimlerine devam etmiştir.
  • Mısır’dan dönen Pisagor, Sisam Adası’nın bir baskıda olduğunu görünce, Polykrates’in baskısı, İtalya ülkesinin güneyinde yer alan Yunan kenti olan Crotone şehrine gitmiştir. Pisagor bu şehirde efsane şarkıcı olan Orpheus’un önderliğindeki Orfeusçuluk ekibine katılarak dinsel bir topluluk kurmuştur, üstelik gizlice. Bu topluluk ile aynı zamanda siyasi bir rol de üstlenmiştir. Bu topluluktaki kişiler kendilerini matematikçi olarak adlandırmaktadır. Bu kişiler kişisel bir şeye sahip olmaksızın okulda yaşamlarını sürdürmekte ve et de tüketmiyordu. 
  • Matematik ile uğraşırken aynı zamanda bu gibi topluluklarda da rol alan Pisagor bu okullarda bilgili ve eğitimli öğrenciler de yetiştirdi.
  • Teoremi halen daha geçerli olan ve çok eski yıllarda yaşamasına rağmen halen daha isminden söz ettiren Pisagor önemli bir isim olmuştur.
  • İyonyalı bir filozof olan Pisagor Yunanistan’da bir adada doğmuş ve ilk eğitimlerini de burada görmüştür. Daha sonrasında ise Mısır’a giderek hem dini hem de siyasi topluluklara katılmış aynı zamanda da matematiğe devam etmiştir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir